Buitenlandsch Nieuws. glooijing van den Zeedijk tegenover het provinciaal Observa torium te Helder, met dat gevolg dat zij lek en zwaar be schadigd omsloeg en wegdreef, nadat de equipage, bestaande uit zes mannen en 2 jongens, zich had gered. De vischschuit is toen voorbij den Helder gedreven en door vletten in het Nieuwe Diep binnengebragt. Door tusschenkomst van den Burgemeester hebben de vletlieden de pink moeten verlaten en weder in handen gesteld van de visschers, die bezig zijn de geléden,e schade, welke op 700 a f 800 wordt begroot zooveel zij kunnen te herstellen. Zij roemen het gedrag van den burgemeester. In de algemeene vergadering van aandeelhouders der Zwolsche vereeniging ter verbetering der arbeiderswoningen is het hoogst belangrijk besluit genomendat de huurders van de gebouwen der Vereeniging den eigendom der gehuurde wo ningen kunnen verkrijgen door betaling eener verhoogde huur. Het bestuur der vereeniging had zijn denkbeelden dienaan gaande in een circulaire ontwikkeld. Door een tiende verhoo ging der huur zal men in 27 jaren dien eigendom kunnen verkrijgenmet inbegrip der kosten van overdragt. In Tinallinge had 11. Donderdag eqn droevig voorval plaats. Een ruim 9jarig zoontje van den daglooner M. S. al daar heeft door ophanging een einde aan zijn leven gemaakt. Zijn stiefmoeder, meenende dat de jongen naar school was ging, toen hij wat lang uitbleef, hem zoeken en vond hem in de hut hangen. Spoedig ingeroepen geneeskundige hulp mogt niet meer baten. Het kind van den touwslager v. G. te Gouda, oud 1 jaar, is zittende in een kinderstoel, terwijl de moeder zich naar het achtervertrek had begeven tot het verrigten van be zigheden, na alvorens vuur in de stoof van dien stoel te hebben gedaandoor het vuur vatten der kleederen zoodanig gebrand, dal het nog denzelfdeu avond onder het uitstaan van hevige smarten is bezweken. LI. Zondag heeft zekere G. v. d. H. te Delftshaven zijn 29ste kind aldaar in de Hervormde kerk laten doopen. In het geheel heeft hij er thans 16 in leven. Zijn eerste echt- genoote heeft hem 18 kinderen en zijn tweede tegenwoordige vrouw 11 kinderen geschonken. De Eerw, heer Petrus Doespastoor te Hoorn en Land deken van West-Friesland, in 1798 te Leiden geboren, is na meer dan 25 jaren trouwe diensten bij de E. C. gemeente te Hoorn, na een lang en geduldig lijden Zondag nacht aldaar overleden. In de Schat der Gezondheid wordt het volgend stukje van Pr. E. gelezen De bewoonbaarheid van nieuwe woningen. Het is een oude en algemeen erkende waarheiddat het langdurig verblijf in een vochtige met kalk bedeelde atmospheer zeer nadeelig is voor de gezondheiden dat daarom nieuwe woningen eerst dan bewoond moesten worden wanneer zij volkomen droog zijn. In Oostenrijk bestaat een goedgemeende verordening, welke bepaaltdat een pas gebouwd huis niet mag worden bewoondvoordat het bewoonbaar is verklaard door een com missie, bestaande uit een technicus, een geneeskundige en een ambtenaar der administratie. Wanneer deze commissie bij zeer droog weder, terwijl de deuren en vensters open zijn in de te voren verwarmde en goed geluchte vertrekkenop de muren geen natte plekken vindt en geen reuk van kalk be speurt, dan weigert zij in den regel niet, het huis bewoon baar te verklaren, zonder er op te letten, of het wel moge lijk isdat de muren - die volgens het bouwreglement 2 a 3 voet dik en uit steen gemetseld zijn, - in den tijd, die se dert het bouwen is verloopen goed uitgedroogd zijnen hoe het met de muren gesteld zou wezenwanneer de deuren en vensters uren achtereen gesloten bleven. Daardoor worden soms woningendie nog slechts eenige weken oud zijnvoor het gebruik geschikt verklaard tot groot nadeel der bewoners. Zelfs een tamelijk groote tijdruimte is nog niet voldoende, om voor nadeel te vrijwaren zooals men kan nagaan uit het scheikundig proces, dat moet plaats hebben. Wanneer de kalk gebluscht wordt - en zoo wordt hij als bouwmateriaal gebruikt, - houdt hij het water vast waarmede hij is gebluscht en laat niet los voor dat hij tijd gehad heeft om zich met de noodige hoeveelheid koolzuur te verbinden. Tijd, warmte, luchtverversching enz. alléén maken dus op zichzelf de woning nog niet onschadelijk. Er is daartoe een zekere hoeveelheid koolzuur noodig. Men zal toch de men- schelijke ademhalingswerktuigen die voortdurend koolzuur voort brengen waarlijk niet als de meest geschiktte werktuigen be schouwenom dat doel te bereiken! Yolgens de methode van Dr. Fleck in Dresden kan dit met weinig kostensnel en zonder nadeel voor de gezondheiddoor het branden van houtskool of coaks worden bewerkstelligd. Binnen acht dagen kan volgens deze methodewaarbij de ontwikkelde warmte het droogen bevordert, een vertrek bewoonbaar worden gemaakt, 6 ponden kolen ontwikkelen 22 ponden koolzuur, waarvoor ongeveer 1500 kubieke voeten lucht worden gebruikt22 pon den koolzuur zijn in staat 37 ponden kalkhydraat te ontleden en in koolzuren kalk te veranderen. Die hoeveelheid is vol doende om een vertrek van middelbare grootte droog te ma ken. Wanneer dit proces twee- of driemalen wordt herhaald en de kamer eenige dagen aan eenen luchtstroom wordt bloot gesteld dan kan deze bewoonbaar worden geacht. De Economist, bovenstaand stuk overnemende, herinnert aan een vroeger (Econ. 1860 pag. 452) door hem gedane aanwijzing van een zeer eenvoudig middel omdoor herhaalde weging van dezelfde hoeveelheid fijngestooten kalk, die ge- ruimen tijd in hetzelfde vertrek is gelatende graad van voch tigheid van dat vertrek aan de gewigtsvermeerdering der kalk te erkennen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 56°, des avonds te 8 uur 54°, te 10 uur 51°. Donderdag morgen te 5 uur 49°, te S uur 52°, te 12 uur Gd0, 's namiddags te 2 uur 68° en te 4 uur 58°. De tweede Kamer van het hof van cassatie te Brussel heeft Dingsdag 11. uitspraak gedaan in de zooveel gerucht ge maakt hebbende zaak van den luitenant-kolonel Hayez. Bij 's hofs arrest is verworpen de voorziening in cassatie van den auditeur-generaal by het militair gerechtshof, tegen de incom petent verklaring van dat ligchaam om van deze zaak kennis te nemenop grond dat de betrokkene is gepensioneerden van dat oogenblik af geen deel meer uitmaakt van het leger. Als een bijzonderheid mag worden medegedeelddat Prins Windischgratz kort voor zijn overlijden een telegram uit Kome ontving, waarbij hem 's Pausen apostplischen zegen werd toegezonden. In Wiltshire en Somersetshire is gedurende het laatst der vorige week zooveel sneeuw gevallendat alle wegen on bruikbaar waren en de boeren de markten niet konden be zoeken ook de spoortreinen ondervonden daardoor veel be lemmering. De bekende schrijver Thackeray in Engeland heeft be sloten de redactie van het door hem gevestigd Cornhill Ma gazine te laten varenen wel uit hoofde hij het redigeren moede is, en de verwijtende blikken van al degenen wier bij dragen hij moet afwijzen niet langer verdragen kan. Daar hij overigens een geld-proces in zijne familie, dat jaren lang ge hangen hadonlangs gewonnen heeftkan hij zijn tijd voortaan rustiger en aangenamer dan met het dikwijls ondankbaar re digeren van een tijdschrift doorbrengen. De heer Davis Davis, een rijk Israëliet te Southampton heeft aan elke corporatie dier stad, voor wier lidmaatschap de aflegging van een eed gevorderd wordt, een rijk versierd exemplaar van den Pentateuch ten geschenke gegeven. In het vervolg zullen de Israëlitische leden dezer corporatien daarop den eed doen en niet op het Oude en Nieuwe Testament, waartegen zij ligt begrijpelijke gemoedsbezwaren hadden. De heer Blanchard Jerrold heeft aan de Engelsche dag bladen een brief gerigt, waarin hij de medewerking inroept van het publiek, om het verblijf der vreemde werklieden, die tijdens de toonstelling Londen zullen bezoekenzoo aan genaam mogelijk te maken. De Orpheonisten hebben in der tijd met .reden klagten aangeheven over hun ontvangst, daar men niet zelden van hun onbekendheid met taal en zeden misbruik maakte Om hen op allerlei wijze te knevelen. Nu er weder uitzigt bestaatdat buitenlandsche werklieden Londen

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2