Binnenlandsch Nieuws. Naar men verneemt is de markies de Taliacarne, Mi nister-resident van Italië alhier, als zoodanig overgeplaatst bij het Hof te Stokholm. overtuigd dat onze maatschappij, eenmaal gekend, allen tegen stand en partijdigheid zal doen zwijgen. Een arbeider is zijn loon waard. Dit zal de heer de Mare als Agent der Rotter- damsche maatschappij zeker met ons instemmen. Zoo ook de administrateur eener instelling als de onze, die uit de hem toegekende belooningen voldoet de honoraria aan HH. Corres- ponden Agenten, kantoorbedienden, boden enz. enz. Het is verre van ons een deelneming van duizenden ons voortespie- gelen. Deze verwachting zou te stout wezen. Doch ook zelfs indien onze verwachting werd overtroffenzou men ons bereid vinden wederom een gedeelte der administratie-kosten ten bate onzer maatschappij aftestaan, en mogten er immer weduwen- tranen gestort worden, dan voorzeker zullen het tranen van vreugde zijn dat wijlen hare echtgenooten in de gelegenheid zijn geweest om op een min kostbare wijze haar lot en dat van haar dierbaar kroost duurzaam te hebben kunnen verze keren. Het eenig doel van: Directeuren der onderlinge waarborg maatschappij van weduwen-pensioenen: K. A. KORFF. De Redactie acht de zaakdie tot zooveel schrijven aanleiding gaf, voor het publiek genoegzaam uiteengezet en van weerszijden bepleit; maar blijft bij haar gevoelen, dat deelneming in een maatschappij van brand- of levensverzeke ring, waarvan de zetel in het buitenland gevestigd isof waar van, binnenlands opgerigt, de tarieven van levensverzekering niet door de Hooge Regering zijn goedgekeurd, altijd gewig- tige bezwaren oplevert, wanneer bij het ontstaan van geschil len de beslissing van den rechter noodig is. Z. M. heeft den Vorst van Pegatan, Aroeng Abdoel Karini, ter belooning van de aan het hoofd zijner Boegine- sche hulptroepen bewezen diensten in de Fanah-Lant en bij de bestorming van Goenong-Tongka benoemd tot ridder der 4de klasse van de militaire Willemsorde. Z. M. heeft goedgevonden den kapitein C. F. C. Scheu- rer, van het 4de reg. inf., op zijn aanvrage, op pensioen te stellen, en het bedrag van dat pensioen te bepalen op ƒ990. De commissie van 's Gravenhage, de vergunning van Z. M. den Koning verkregen hebbende, om het volksgeschenk, zijnde de prachtige Staten-Bijbel en lezenaar tentoontestellen heeft de deelnemers zoo binnen als buiten 's Gravenhage be kend gemaakt, dat dezelve ter bezigtiging zal worden gesteld in het locaal Diligentia van af Dingsdag 2B tot en met Vrijdag 28 Maart, van des morgens 10 tot des namiddags 4 ure; ook zal er in die zaal een bus geplaatst worden, ten behoeve der weezen in het dorp Huizen. Vele ingezetenen hebben reeds van de gunst, die de Koning heeft verleend, om den fraaijen Staten-Bijbel, Z. M. aangeboden, te kunnen bezigtigen, gebruik gemaakt. Men kan daar ook bijvoegen dat de plaat, die door den boekverkooper Gerritsen te 's Hage daarvan wordt uitgegevenzich door haar goede uitvoering zeer aanbeveelt. Maandag is te 's Hage een aanvang gemaakt met de werkzaamheden aan den Zoölogisch-Botanischen tuin. Uit 's Hage wordt berigt, dat onderscheidene belangrijke wetsontwerpen worden voorbereid, zoodat als de Tweede Ka mer in de eerste week na Paschen bijeenkomt, en dus drie maanden nadat het niéuwe ministerie is opgetreden, er ook werkzaamheden zullen zijn waardoor het zittingjaar niet vruch teloos zal voorbijgaan. Heden Woensdag morgen is te 's Hage overleden de heer Mr. Pieter Adriaan van Steenbergen, raadsheer in den 14oogen Raad der Nederlanden, ridder der orde van den Nederl. Leeuw. Hij was in 1791 te Katwijk geboren. Hij heeft onderscheidene betrekkingen vervuld, en was in 1846 raadsheer in het Pro vinciaal Gerechtshof van Overijssel. Op het einde van dat jaar werd hij benoemd tot raadsheer in den Hoogen Raad der Ne derlanden. Den 29 December 1846 werd hij als zoodanig pleg- tig geinstalleerd. In den Koninklijken Franschen schouwburg te 's Hage zal aanstaande Zaturdag worden ten tooneele gevoerd de opera Lucie de Lammermoor, benevens de opera comique le Sourd. De redactie van het Koninklijk besluit van 12 Maart jl., betreffende de candidaat-ambtenaren voor Neêrl.-Indie heeft rechtmatige ergernis opgewekt. De Arnhemsche Courant zeide er van//in elk geval hopen wijdat hetzij uitgelegdhetzij veranderdde uitleg of de verandering worde toevertrouwd aan een helderder hoofd en een bekwamer hand, dan den amb tenaar toebehoorenwiens broddelwerk ons in de Staatscou rant is medegedeeld," Het Nieuw dagblad van 's Gravenhage een courant van antiministerieele strekking, schrijft daarom trent: //Wij moeten hier de eer handhaven van de ambtenaars bij het Departement van Koloniën in het algemeen. Naar men ons verzekert, zou de heer Feith, secretaris-generaal, de steller zijn van het besluit van 12 Maart. Men wil zelfs we ten dat oorspronkelijk het besluit in zuiver en duidelijk IIol- landsch gesteld was, doch dat de heer Feith het.beter vond de redactie vasttestellen, gelijk wij die thans keunen. Zijn onze inlichtingen juist, dan plukt het land ook in deze de wrange vruchten, die het kortstondig bestuur van den jeugdigen Mi nister Loudon beeft achtergelaten. Het was immers de beer Loudon, die den heer Feith promoveerde tot secretaris-gene raal, die, omdat de heer Feith zoo'n knap man was, die zijn standpunt met waardigheid inneemt, de Tweede Kamer over haalde, om hem, met verwerping van alle tractementsverhoo- ging van alle andere ambtenaren f 1000 hooger te bezoldigen; had de heer Mackay niet recht, toen hij bij de behandeling van de voorgestelde tractementsverhooging zeide: ik hoop, dat de nu benoemde secretaris, ervaren in routine en niet in koloniale zakenzich dan ook niet met koloniale., zaken be- moeijen, maar zich tot dat routinewerk bepalen zal." -In de tiende algemeene vergadering van de aandeelhou ders der te Delft gevestigde hulpbank werd dezer dagen reke ning en verantwoording gedaan. Uit het verslag bleek, dat met 156 personen 178 leeningen werden gesloten tot een be drag van 18840. Uit het overzigt van den tienjarigen werk kring bleek, dat gedurende dien tijd 1509 leeningen werden aangegaan tot het aanzienlijk bedrag van 112,401. Van deze leeningen werden 43 met een som van f 1151,44 afbe taald. De hulpbank is weder voor vijf jaren verlengd. De aan deelhouders zullen dit jaar het gewone dividend kunnen genieten. Het schoolgeld op de openbare burgerscholente Am sterdam, de schoolbehoeften met uitzondering van atlassen en woordenboeken daaronder begrepenis bepaald voor ieder schoolgaand kind per drie maanden 4 op de scholen van de 1ste klasse, 12 van de tweede, 25 van de derde en 37,50 van de vierde klasse. Naar men verneemt, is dezer dage op de buitenplaats Beerschotenonder de gemeente de Bildtuit een gierput op gehaald het lijkje van een pasgeboren kind van het mannelijk geslacht, reeds in ver gevorderden staat van ontbinding ver- keerende. Uit Deventer wordt berigt, dat 5 ouderlingen der Her vormde gemeente aldaar hunne kerkelijke betrekking hebben nedergelegd, dewijl zij zich met de leerstellingen van een der predikanten (van de moderne jrigting) niet kon de vereenigen. Aangenomen het beroep naar de Hervormde gemeente te Heemstede door Ds. W. J. Geselschap te Aalburg. Uit Batavia wordt onder dagteekening van 31 Jauuarij het volgende geschreven: De nieuwe Gouverneur-Generaal wordt algemeen als een braaf en energiek man beschouwdmaar hij heeft niet begre pen dat hij met de raadslieden van Pahud niet kon werken zonder tot hunne leer overtegaan of al zijne maatregelen ver lamd te zien. Umbgrove en Diepenheim hebben tot heden zijn oor en het is natuurlijk dat in die departementen dus ook niets veranderd noch verbeterd wordt. Tot nog toe is geen enkele maatregel genomen die de algemeene goedkeuring weg* droeg. Wel heeft de benoeming van den directeur van het gymnasium Willem III en van den ads.-resident van Baweau afkeuring gevonden.

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2