Buitenlandsch Nieuws. dezen post bekleedt, zal te Stockholm den markies Migliorati vervangen, aan wien den gezantschapspost te Kopenhagen is opgedragen. de geëxecuteerde vlaggen uitgestokenom het tafereel leven digheid bijtezetten. In een gemeente der provincie Zeeland heeft zich het zeldzame geval voorgedaan, dat door den gemeenteraad, uit een door Burgemeester en Wethouders overgelegd drietaleen hoofdonderwijzer is benoemd met slechts één stem, dewijl van de 7 dier vergadering, 6 blanco billetten hadden ingeleverd. Nu is de vraag gerezenof deze benoeming al dan niet als wettig moet beschouwd worden naar men verneemt is hier omtrent het gevoelen van den Minister van Binnenl. Zaken ingewonnen. In de gemeente Dantumadeel in Friesland zijn sedert 1°. Januarij 1861 aan de hoofdonderwijzers geen tractementen uitbetaald. Zij kunnen wel eenig voorschot erlangen maar geen volledige uitbetaling. Twee der hoofdonderwijzers hebben sedert 15 maanden niets ontvangen. Ds. J. W. Felix te Nieuwe Tonge heeft voor het beroep naar de Hervormde gemeente te Wemeldingen bedankt. De Gemeenteraad van Leiden heeft heden Donderdag tot hoofdonderwijzeres aan de openbare school voor meisjes van de 2de klasse benoemd mejufvrouw Maria Jesse, hoofd onderwijzeres eener bijzondere school en aan K. E. Brandes op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als adsistent-commies- portier bij de plaatselijke belastingen; - terwijl voorts de aanneming der werken aan de Borstelbrug is goedgekeurd en tot de gunning besloten. De geloofsbrieven van den heer B. W. Wttewaall zijn goedgekeurd en tot zijn toelating als lid van den Gemeenteraad is besloten. Vrijdag 21 Maart 1862 is het 25 jaren geleden dat onze geachte stadgenootende heeren J. L. A. Desertine en M. J. Schretlen, tot de uitoefening der heelkundige praktijk werden toegelaten en het voorrecht, dat zij de vervulling van die 25jarige dienst mogen beleven, wekt in de eerste plaats de belangstelling op van hunne betrekkingenvan hunne kunst- genooten en van hundie met hun opgroeiden en, ouder ge worden, weten wat en deelen ook in hetgeen hun in huisselijke en maatschappelijke betrekkingen wedervoer. Ze knoopten nieuwe betrekkingen aan, gelijk teedere banden werden losge maakt; ze mogten zich ook verheugen in de gunst en het vertrouwen van velen, gelijk in de erkentelijkheid voor betoonde hulp en redding van niet weinigen. Een korter of langer deel van dat tijdperk waren zij belast met de behandeling der zieke armen en die taak is niet gemakkelijk. Op hun dienst viel niets aftedingenzoodat als de bepaalde termijn van dienst, waarvoor zij benoemd waren, verstreken was, ieder rechtschapen mensch een nieuwe benoeming billijk en in het belang der gemeente achtte. De lof, die hun toekomt, zou evenwel voor hun geen de minste waarde hebben indien zij niet in hun eigen hart een weerklank vond, die getuigenis gaf, dat zij naar hun vermogen hun pligt hebben betracht. En als dan kunstbroeders en vrienden hun welmeenend de hand drukken en hun gelukwenschen aanbieden op den ge- den kwaardigen dag dan late zich in hun hart een stem hoo- ren welsprekender, aangenamer en liefelijker dan het menschen woord, die hun zegt, dat die in het kleine getrouw was ook de goedkeuring wegdraagt van Hem, die alles omvat, regelt en bestuurt. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 47°, des avonds te 8 uur 42°, te 10 uur 36°. Donderdag morgen te 5 uur 38°, te 8 uur 40°, te 12 uur 41°, 's namiddags te 2 uur 43° en te 4 uur 44°. Den 14den dezer heeft Victor Emanuel zijn 42sten en de Kroonprins op denzelfden dag zijn 18den verjaardag ge vierd. Deze laatste zal een reis doen door het Noorden van Europa en al de hoven bezoeken, die het koningrijk Italië hebben erkend. Hij zal zelfs Stockholm bezoeken. Ter gelegenheid van dit dubbele feest, heeft de generaal Cialdini de orde der Anunciade ontvangen. De heer Ratazzi heeft tot secretaris-generaal bij het departement van Buitenlandsche Zaken te Turin benoemd den heer Melegari, ter vervanging van den heer Carutti, die als gezant zich naar 's Hage begeeft. De heer Tagliacarnedie Tijdens de jongste ministerieele crisis te Turin had er bij zooveel ernstigs de volgende anecdote plaats. Op het paleis van den Koning was de ministerraad bijeengeroepen. Men moest er in uniform verschijnenvolgens den oproepingsbrief. Al de ministers droegen hun costuum behalve de heer Rica- soli, die in het zwart was gekleed; de koning was gekleed in den uniform van generaal. De discussie werd geopendmen was verre van die eenheidwaarop men zich zoo verhoovaar- digt. De Koning rigtte dan ook de vraag tot den heer Ri- casoli waarom hij geen uniform aan had. Daarop had een woordenwisseling plaats, die in de volgende bewoordingen ver vat was: Ricasoli antwoordde: ik ben niet gewoon liverij te dragen. - Het was een hard woord voor zijn collega's Cordo va, Bastoggi en anderen. - Wat, riep de Koning verwonderd uitben ik ook niet in uniform en ik beschouw het toch niet als een liverij. - Ik herhaal, hernam de Minister, dat de Ri- casoli's nimmer liverij gedragen hebben. - Maar, zeide de Koning, ik behoor tot het huis van Savoye en dat heeft zich nimmer geschaamd het kleed, dat het droeg. - Het huis Ri casoli, antwoordde daarop de Premier, is zoo oud als het huis Savoije, het weet ook wat het te doen heeft. - De minister had volkomen gelijk, maar wat bewijst het? - De discussie liep onder zulke nietigheden ten einde en verhaastte den val van het ministerie. Een brutale daad, begunstigd door domheid en bijge- loovigheid der slagtoffers, wordt op de volgende door een Oostenrijksch blad medegedeeld: Het gerucht had zich verspreiddat een groote schat was geborgen in de nabijheid van Ravolshausenwaarop vijf boe ren het plan vormden en ten uitvoer bragten om in den nacht van 2 op 3 Maart dien schat te gaan ligten. Op de plaats gekomen vingen zij aan een grooten cirkel te trekkendien zij in de rondte met twee honderd florijnen belegden. Een der goudzoekers ving toen aan met de bezweering; hij had een groot linnen laken omgehangen en een tooverboek in de hand. Na eenigen tijd zijn geheimzinnige taak te hebben voortgezet, verklaarden de anderen dat het nu genoeg was en men dus gerust kon gaan graven om de bankbilletten te voor schijn te brengen. Eensklaps worden kort in hun nabijheid twee geweerschoten gelost en twee geheel zwart gemaakte per sonen, met horens op het hoofd, springen onverwachts op de verschrikte boeren los, en ranselden hen zoo af, dat ze in allerijl de vlugt namen. De duivels gingen daarop niet aan het graven van de schat, maar vergenoegden zich met de twee honderd florijnen intepalmendie de boeren door hunne overhaaste vlugt in den steek hadden gelaten. Ten opzigte van de laatste oogenblikken van wijlen Prins Windischgratz wordt het volgende gemeld. Toen hij zijn ster vensuur voelde naderenbeval hij zijn kamerdienaar, dat hij hem zou kleedenwaarop hij zich in een leuningstoel zette om afscheid van zijn bedienden te nemendie aan zijn hotel bij die gelegenheid aanwezig waren. Voor ieder hunner had hij een vriendelijk woorddankte hen voor de bewezen dien sten en gaf hun te kennendat hij met een gerust hart deze aarde verliet, omdat hij ook voor hunne toekomst zorg had kunnen dragen. Dit krijgt nog te uitgebreider beteekenis, wan neer men in aanmerking neemt, dat het aantal bedienden, bij die plegtige gelegenheid tegenwoordig, niet minder dan 95 bedroeg. Het banketdoor den Keizerlijken Prins van Frankrijk op zijn geboortedag aan de enfants de troupe der garde ge geven, werd door 185 regements-kinderen bijgewoond, waar onder zich de zoon bevond van den bij Magenta gesneuvelden generaal Espinasse. Het vrouwelijk personeel van den Prins dat door een mannelijk vervangen is, was daarbij nog tegen woordig. Voor de civile rechtbank te Parijs is dezer dagen een ongewoon proces behandeld. Toen Garibaldi zijn veldtogt naar het vasteland van Napels ondernam, had hij te Parijs 30,000 bajonetscheden besteld. De gebeurtenissen volgden elkander sneller op dan men verwacht haden de scheden werden eerst geleverd toen hij reeds naar Caprera teruggekeerd was.

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2