Buitenlandsch Nieuws. Er wordt te Harlingen gesproken van een poging tot vergiftiging, Zaturdag avond beproefd op een jong mensch door in zijn avondeten luciferskoppen te doen. De personen, welke als beschuldigden genoemd worden moeten dadelijk een verhoor ondergaan hebben bij den commissaris van politie. Leonard, hetwelk wij van meer artisten gehoord, echter nim mer met die vlugheidduidelijkheid en zekerheid hebben hoo- ren voordragen dan door den heer Lotto. Nog meer hadden wij de gelegenheid het talent van den meester te bewonderen, bij de voordragt van het Motto perpetuo van Paganiniwaarbij wij met ingespannen aandacht, ter naauwernood, duizende nootjes in het korte tijdsbestek konden volgen doch de vaar digheid en duidelijkheid waarmede dit niet alledaagsche stuk werd uitgevoerd, deed onze verwondering ten hoogste toppunt stijgen, en een daverend bravo, luide toejuichingen en fanfares van het orkest deden zich dan ook herhaaldelijk hooren en niemand zal den heer Lotto een plaats onder de meesters van den eersten rang betwisten. Wat mejufvrouw Orgelist betreft, wij mogen niet uit het oog verliezen, dat zij nog een élève is; haar liefelijk en hel der stemgeluid verraden zeer veel aanleg en de door haar voorgedragen muziekstukken voldeden dan ook. Wij hopen later, wanneer deze chanteuse eens haar geheele studie en vorming, onder leiding van goede meesters, zal hebben vol tooid, de kunstwereld andermaal te kunnen aantoonen, dat in ons rijk de ontwikkeling van groote talenten nog niet heeft opgehouden. Zaturdag 11. vierde Jacob Former te Rotterdam zijn 104den verjaardag. Hij is een oud zeeman. Eenige gegoede ingezetenen te Winschoten bleven lang weigerachtig, om te voldoen het bedrag van hun aanslag in den hoofdelijken omslag dier gemeente over 1861. Donderdag 11. is men tot de executie van de dwangbevelen overgegaan en begonnen met den openbaren verkoop der goederen van den zwager des burgemeesters. Dit liep echter spoedig af, want voor het eerste voorwerp, zijnde een sigarenbeker, werd ƒ192 gebodenwelke som voldoende was om den omslag en de daarop geloopen kosten te voldoen. Te Wespert onder Garuwerd leeft een tweejarig varken dat 4 voet hoog, 8 voet 10 duim lang en 8 voet 5 duim om de midden dik is. Het mollige diertje heeft veel bekijks want van alle kanten stroomen liefhebbers toe om dien wan delenden of liever waggelenden vetklomp te aanschouwen. Dat men in den regel niet te veel kan adverterenis dezer dagen weder gebleken. Onlangs verloor een landbou- wersknecbt uit R. zijn horologie met ketting, waaraan hij zeer veel waarde hechtte. Ofschoon het reeds eenigen tijd geleden wasen de belanghebbende zich uitgeput had in middelen tot opsporing, besloot hij een advertentie in de Asser-Courant te plaatsenen bekwam ten gevolge daarvanhet geliefde voor werp terug, ofschoon het reeds eenigen tijd in Amsterdam geweest en van daar teruggekomen was. De Vereeniging Door oefening grooterte Amsterdam, heeft weder een wedstrijd voor rederijkers-kamers uitgeschre ven die op het einde der maand April aanstaande zal ge houden worden. Maandag 28 April aanstaande zal te Zevenaar worden verkocht al het materieeldat bestemd was om tot den aan leg van den in der tijd ontworpen spoorweg van Zevenaar op Rheine te worden gebruikt. Het welvarend dorpje Engelen is op een uur afstand van 's Hertogenbosch gelegen. Vier jaren geledenbij gele genheid dat de burgemeester zijn 25jarige ambtsbediening vierde, brandde de halve gemeente af. Maandag op den mid dag werd het op nieuw door het vuur geteisterd. Binnen een paar uren tijds werden 10 huizen tot den grond toe in de asch gelegd. Acht derzelve waren bij verschillende maatschap pijen verzekerd zoowel het vee als een groot gedeelte der inboedels is gered geworden. Van kwaadwilligheid schijnt geen spoor aanwezig te zijn. Te Dragten heerschen de mazelen vrij sterkin een en hetzelfde gezin telt men reeds meer dan een slagtoffer. Ter reede van den Helder en in het Marsdiep heeft men drie reusachtige visschen ontdekt, die daar heen en weder zwerven. Men schat ze op 20 a 30 voet lang. Het wegblijven van andere visschen houden de visschers voor een gevolg van de vrees, welke de vreemde zeemonsters onder de zwakkere waterbewoners verspreiden. Tusschen Zuidbroek en Sappenneer is een passagier van een schuit in het water gevallen en verdronken. De kanunnik B. Hofman, pastoor te Amsterdam, is tot geheim kamerheer van den Paus benoemd. Zondag is in alle godsdienstoefeningen uit naam van den algemeenen Kerkeraad aan de gemeente afgekondigd, dat de nieuwe Gemeente-Commissie geconstitueerd en geïnstalleerd is en bereids hare werkzaamheden begonnen heeft en dat van heden af de oude Gemeente-Commissie gerekend wordt ont bonden te zijn, onverminderd de verplichting van nog reke ning en verantwoording afteleggen. Van het een en ander zal zoo wel aan hun als aan de verdere beambten der kerkbij ex ploit kennis worden gegeven. Bereids is door de arrondisse mentsrechtbank gratis admissie verleend ter oproeping tot gratis-procedure. Bij de opening der stembriefjes ter verkiezing van een lid van den Gemeenteraad van Leiden zijn van de 535 in gekomen stembrieljes 3 van onwaarde verklaardterwijl de meeste stemmen hebben verkregen de HH. B. W. Wttewaal 334, Mr. J. L. Klaverwijden 177, Mr. M. H. A. Lisman 6, Hendrik van Dorsten 3Mr. D. A. Graaf vanLimburg Stirum en Mr. G. G. van Buttingha Wichers ieder 2 stemmen en de overige op acht verschillende personen, zoodat benoemd is de heer B. W. Wttewaall. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings- dag des namiddags te 5 uur 53°, des avonds te 8 uur 56°, te 10 uur 49°. Woensdag morgen te 5 uur 47°, te 8 uur 49°, te 12 uur 52°, 's namiddags te 2 uur 52° en te 4 uur 52°. De Belgische Moniteur behelst een Koninklijk besluit, waarbij beurzen worden ingesteld voor die jonge lieden, die genegen zouden zijn, hun handelskennis in het buitenland te gaan vermeerderen. Dit besluit is door den hertog van Bra bant geprovoceerd, en men brengt het in verband met diens nog niet opgegeven planom consuls opteleiden voor met der tijd mogelijke nederzettingen van Belgie in Overzeesche gewesten. Generaal Lamoricière had dezer dagen een onderhoud met den prefect van een der voornaamste departementen van Frankrijk. De laatste verborg 't niet, dat hij den toestand van het oogenblik zeer donker inzag. Gij hebt gelijk, antwoordde de generaal, 't gevaar dreigt dan ook van twee kanten; de storm is in aantogteensdeels van uit den hoek van 't Pa- lais-Royal, waar een jongere tak der Bonaparte's zijn invloed op de zaken van staat telken male meer tracht te bevestigen en diensvolgens voor den ouderen tak van het thans regerende stamhuis niet minder noodlottig zal wezen als in vroeger tijd de Orleans - die ook op 't Palais-Royal hun verblijf hielden- voor de Bourbons zijn geweest, 't Tweede gevaar komt van de zijde der arbeidende klasse. Men zal die niet altijd werk kunnen verschaffen en ze diensvolgens niet rustig kunnen houden. Ik hou het er ook voor dat een omwenteling zich voorbereidt, die voor sommigen wel eens gevaarlijk kon wezen. In de gemeente Offagne, heeft zich een Dumollard op kleine schaal voorgedaan. Een meisje van 17 jaar, Maria Fa bry genaamd, werd er voor eenige dagen door een man aan gevallen, die, na vruchteloos gepoogd te hebben, baar te overweldigen, haar gouden oorbellen afrukte. Gelukkig slaagde zij er in te ontvlugten en werd de misdadiger gearresteerd, zijnde een oud veroordeelde uit Faysles-Veneurs. De Moniteur de la Flotte behelst een brief uit Saigun waarin de navolgende bijzonderheden worden medegedeeld over de gruwelijke vervolgingen waaraan thans de Anamsche Chris tenen zijn blootgesteld. Een huiveringwekkend schouwspel, schrijft de Fransche officier, deed zich aan onze oogen voor, toen wij de gevangenis der Christenen van Baria binnen tra den. Daar lagen 500 verkoolde lijken. Buitendien was in de omtrek van dit gebouw nog een groot aantal dezer ongeluk- kigen gedood. Eiken dag ondernamen wij strooptogten, om de

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2