N°. 625 Zaturdag 8 Maart A°. 1862. Verkiezing van een lid voor den Ge meenteraad. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Notn- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12£ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 9 in. Naar Haar lem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m.; 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks 's middags 2 u. uitgezonderd de Zondagen. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nienwstraat: 'smorgens te 8 u., 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u.45ra.. 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17 over Trië9t, 7 en 23 over Marseille 9 en 25 van elke maand. Rï^-.s-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 89 en van 2—5 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van sm. 89 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau, der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks vau 10—4 uur. - Thesauriedagelijks van 10—2 uur. - De Gemeente-Architect i9 te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel's morgens van 9 10 uur. Kautoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 8 1 uur en van 3—6 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsen dagelijks van 9—1 uur en van 3—6 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 uur: van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. De Leidsche kiezers voor den Gemeenteraad zijn weder op geroepen, om op Dingsdag den llden Maart a. s. hun stem briefje inteleveren ter verkiezing van een liddat de plaats moet innemen van den heer Mr. N. Olivier, die door zijne benoeming tot Minister van Justitie ophield zitting te blijven nemen. Deze gelegenheid geeft ons aanleiding, om met een enkel woord hulde te bewijzen aan de verdiensten van een man, die, om zijn kennis, heuschbeid en helder inzigt in de belangen der gemeente, ook door zijne tegenstanders werd geroemd, 't Voegt niet de gelegenheden optetellen, waarin hij onbewimpeld toonde een zeldzamen geest van bedaardheid te bezittenook wanneer de tegenstand, dien hij ontmoette, soms grof en ongepast mogt heeten. Het Leidsch archief zal steeds de talrijke bewijzen opleveren van de gewigtige plaats, die hij in de Raadzaal bekleedde. In de belangrijkste zaken was hij raadsman en menige gewigtige commissie hem opgedragen deed zijn uitstekende kennis en zijn zelfstandigheid van karak ter uitkomen. Voor het collegie van dagelijksch bestuur was hij in moeijelijke dagen een krachtige steunen menig gedrukt geschrift getuigt van zijn ijver. Veelvuldige bezigheden en andere niet minder gewigtige betrekkingen hadden in den laatsten tijd invloed op zijn trouwe deelneming aan het be stuur der gemeente, zoodat men hem, ook ten gevolge eener wankelende gezondheid, niet meer als vroeger aan de behan deling der gemeentezaken zag deelnemen. Maar altijd toch waswat hij zelf verrigtte, uitstekend in vormuitmuntende door zaakrijkheid en bestemdheid, de vrucht van een zelf standig krachtig, onbewimpeld uitgesproken oordeel. Zijn ge mis zal nog lang worden gevoeld, al was men, door gestadige afwezigheid in de laatste maanden daaraan reeds eenigermate gewoon geraakt. De Gemeenteraad zal uit zijn midden de plaats vervullen die ln het collegie van dagelijksch bestuur door zijn vertrek is open gevallen en, ofschoon die keuze moet worden verdaagd tot het tijdstip, dat de plaats in de raadszaal weder is bezet, toch is daarvan niet afhankelijk de verkiezing, waartoe de Leidsche kiezers geroepen worden. Zij staat daarmede niet in rechtstreeksch verband, omdat het toch wenschelijk is, dat tot Wethouder ge kozen wordt een man, die reeds een zekere mate van kennis en ervaring in de behartiging der gemeentebelangen heeft ver kregen. Onder de tegenwoordige raadsleden is de keuze wen schelijk en de verkiezing van een nieuw raadslid kan daar mede in geen het minst verband staan; zij is geheel vrij. Geheel vrij? Ja, ofschoon men zich nu en dan uitlaat, dat de vrijheid der verkiezing beperkt wordt door de aanbeveling der kiesvereenigingen. Alsof, ook zonder de bemoeijingen dier Vereenigingen, geen aanbeveling door een of meer kiezers zou geschieden die gelijken invloed uitoefenen zouEn waarom zich niet aan een of andere kiesvereeniging aangeslotenof er zelf een opgerigt Men kon dan zelf leiding aan de verkiezing geven of daarop den invloed uitoefenen, dien men nu ten on rechte aan anderen betwist! De uitkomst der laatste buiten gewone verkiezing van twee leden voor den Gemeenteraad heeft bewezendat de strijd over de aanbevolen kandidaten loopt en een zeker aantalniet altijd het grootste deel der kiesbevoegden, dien strijd helpt strijden en beslissen. - Wij eer biedigen thans ook die aanbevelingen en willen rondborstig en onbewimpeld de gronden openleggen, waarop eene keuze tusschen de aanbevolen kandidaten rusten kan. De keuze is niet gemakkelijk, want wij ontveinzen het niet, dat beide kandidaten onze sympathie hebben en de aanbeve lingen der kiesvereenigingen wel getuigen van een onpartijdige, kalme en grondige overtuiging. Beiden zijn mannen, onberis pelijk in hun maatschappelijk en openbaar leven, bekend met Leiden en de Leidsche toestanden, zijnde het grootste gedeelte huns levens inwonersofschoon geen inboorlingen der gemeente, die binnen Leiden hun opleiding en vorming genoten, en zR onder allerlei standen en in verschillende kringen hehRen be wogen. De heer Klaverwijden is als advocaat, profcu.re.ur en notaris in de gelegenheid geweest de Leidsche maatschappij te cry

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1