Te Parijs worden sedert eenigen tijd in het Cirque Nopoleon volksconcerten gegeven. Het doel dat men daarmede beoogt is, den smaak der lagere klasse te veredelen en op die wijze het gemoed meer vatbaar te maken voor goede indrukken. Tegen een entree van 75 centimes kan men de meesterstuk ken der klassieke muziek door een buitengewoon sterk bezet orkest op voortreffelijke wijze hooren uitvoeren. Het is dus geen wonder datzoo als we in een der Parijsche dagbladen lezeneiken Zondag avond vier a vijfduizend personen naar het concertgebouw stroomen en elkaar den toegang betwisten. Aanvankelijk ziet men van de onderneming dit gunstige ge volg dat velendie anders hunnen tijd in schouwburgen van geringen rang doorbragtenwaar meerendeels slechts onedele hartstogten worden opgewektaan het hooren van gorden muziek verre de voorkeur geven. Wat men hier bij de Pa rijsche volksklasse opmerktzou zich zeker in andere landen in geene mindere maten vertoonen: waar men het betere te genieten geeftwordt het slechte versmaad. Meermalen hoort men de klagt dat ons volk weinig schoonheidsgevoel bezit, maar we stellen hier tegenover de vraag: wat wordt er tot bevordering van goeden smaak ten ontzent verrigt? Zijn niet concerten tentoonstellingen van kunstvoortbrengselen enz., door de hooge prijzen bijna altijd voor de menigte ontoe gankelijk Ondernemingen op zoo groote schaal als de Parijsche volks concerten kunnen zeker slechts op zeer weinige plaatsen be proefd worden. Niet overal heeft men museums om, even als de National Gallery, gratis voor het publiek opentestellen. Maar we geven het in overweging, of niet allerwege meer tot veredeling van den smaak der volksklasse zou kunnen wor den gedaan dan thans het geval is. In vele gemeenten wor den jaarlijks gelden beschikbaar gesteld tot het geven van zoogenaamde volksfeestenen men ziet die gelden soms aan wenden op eene wijze die eer geschikt is het volk te verla gen dan te verheffen. Men geeft veelal feesten waarop niemand feest vierten waarbij menigeen die anders geen dronkaard is, zich door het gebruik van sterken drank tracht schade loos te stellen voor het gemis aan feestvreugdedie hem als het ware is voorgespiegeld. In vorige eeuwen mogten sommige vorsten het in hun belang gerekend hebben het volk op een lage trap van ontwikkeling te houden, in onzen tijd, in onze maatschappij gevoelt ieder te zeer den pligt van ware men- schenliefde om niet overtuigd te zijn dat men een ander doel te bereiken heeft. De Gemeente-Commissie van het Nederduitsch Hervormd kerkgenootschap alhier heeft tot haren advocaat verkozen Mr. G. M. van der Lindenlid van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal te 's Rage en tot procureur Mr. C. A. Boon- acker alhier. Naar men verzekert heeft die Commissie zwa righeid gemaakt in de teruggave der 790, wegens trans portkosten in rekening gebragt voor het vervoer des inboedels van den uit Enschedé herwaarts beroepen predikant Ds. W. Scheffer. Men tracht thans, in afwachting eener nadere be slissing van dit geschil, die som bij welwillende gemeente leden te vinden. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 36°, des avonds te 8 uur 36°, te 10 uur 34". Zaturdag nacht te 12 uur 33°, 's morgens te 3 uur 33°, te 5 uur 35°, te 8 uur 36° te 12 uur 39°, 's na middags te 2 uur 39° en te 4 uur 35°. Buitenlandsch iNieuws. Als een vernieuwd bewijsdat de jeugdige bewoonsters van Weenen inderdaad den naam verdienenwelke haar al gemeen wordt gegeven, nl. dat zij hartstogtelijke danseressen zijn, kan het volgende dienen: bij de politie zijn verkrijgbaar gesteld 14 ongepaarde dames-balschoenen, verloren in de balzaal, waarin voor eenige dagen bet juristenbal, een der besten van het saizoenis gegeven. Veertien dames hebben derhalve een gedeelte van den avond op een schoen en een kous den dans korter of langer voortgezet, zonder zich over het ondergane verlies te bekreunen. - Te Heidelberg is een student met name Wolffde eenige zoon van den voornaamsten bankier te Bremenin een twee gevecht met eenen anderen student gedood. De aanleidende oorzaak tot den twist was een niet noemenswaardige kleinig heid. De verslagene leefde slechts eenige uren na zijne aan komst in de ouderlijke woning. De in den jongsten tijd te Munchen overleden generaal- majoor, Vorst van Turn en Taxis, had in zijn laatste levens jaren tot vaste stelregel aangenomen, geen enkelen aan hem gerigte brief te openen. Men vond dus na zijn overlijden bij zijn nalatenschap ruim 10Ü0 ongeopende brieven. Uit Ofen wordt gemelddat aldaar voor eenige dagen een vrouw is overleden, die 107 jaren telde, welke door ruim 60 kinderen, klein- en achter-kleinkinderen ten grave werd geleid. De bankier Bisschoffsheim te Brussel is met 669 van de 672 stemmen tot lid van den Belgischen Senaat verkozen. Men verhaalt een klein voorvaldat dezer dagen te Brussel plaats had op een thé, gegeven door den Nederl. gezant, den heer Gericke. De echtgenoote van den gezant nam de honneurs aan de theetafel waar, met die innemende bevallig heid en edelen eenvoud, die meer en meer in onbruik raken. De Minister van Justitie, de heer Teschbevond zich ook onder de genoodigden. Het onderhoud was reeds zeer levendig aan den gangtoen mevrouw Gericke thee schenkende dien heer een dier kleine Chinesche theekopjesmet het nationaal produkt van de Nederlandenden suikerpot aanbood. De heer Tesch zag niet, hetzij wat gedachteloos of uit onhandigheid, het zilveren suikerschepje dat in den suikerpot lag en maakte van het natuurlijk instrument, zijn vingers namelijk gebruik, om eenige klompjes suiker te nemen. Mevrouw Gericke, een oogenblik in verlegenheid door deze ietwat demokratische han deling van onzen Minister van Justitie, keerde al lagchend zich om en riep den bediende toe: haal een andere suiker pot! Men weet niet of de heer Tesch de les begreep, maar zij die in zijn nabijheid waren zagen dat hij sterk bloosde en vergeefs pogingen aanwendde om zich goed te houden. Dit voorval maakt thans het onderwerp aller gesprekken uit in de salons van de rue ducale. Op een der nieuwe boulevards van Parijs is een nieuwe sigaren-winkel geopend, die in schitterende pracht alles over treft wat men van dien aard aldaar zag. In de eerste 13 dagen werden er niet minder dan 103,450 sigaren verkocht tegen een som van 49,249 fr. Het beroep in cassatie van Dumollard is door het Hof te Parijs verworpen. De zinsnede, waarom de lezingen van Prof. Renan te Eenau zijn gesloten, luidde aldus: »Een menschzonder wederga en tevens zóó groot, dat, hoewel hier alles moet beoordeeld worden uit een positief wetenschappelijk oogpunt, ik hen niet zou durven bestrijden diegetroffen door het geheel eenig karakter van zijn werk, hem God noemen en die eene hervorming in het Iudaïsme te weeg bragt, zóó diepgaand en zoo individuëel, dat men het gerust een nieuwe schepping kon heften; geklommen op den hoogsten trap, dien nimmer eenig mensch voor hem bereikt heeft; meenende zich zeiven te beschouwen als staande in betrekking tot God even als een zoon tot zijn vader; arbeidende aan zijn taak, met ter zijde stelling van alles en een zelfverloochening, welke nimmer zoo was aan den dag gelegd; slachtoffer ein delijk van zijn denkbeelden en vergoddelijkt door zijn sterven, grondvestte Jezus de eeuwige godsdienst der menschelijkbeid de godsdienst der rede, vrij van alle priesterschap, eeredienit en regel, bereikbaar voor alle volkeren der aarde, en boven alle kasten-godsdienst verhevenin één woord de eenig ab solute godsdienst." Sedert eenige dagen is een wisselagent uit Parijs voortvluch tig, die een passief van bijna 2 millioen achterlaat; 1,200,000 a 1,300,000 fijn verschuldigd aan de bewoners der hoofdstad. Het Engelsche Britsche en Buitenlandsche Bijbelgenoot schap heeft aan het Amerikaansche, dat door den oorlog ia geldverlegenheid verkeert, 2000 ten geschenke aangeboden. Aan een van de Fransche commissarissendie zich on langs naar Londen hadden begeven voor zaken betreffende de groote tentoonstelling, is een ernstig ongeval overkomen.

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2