Buitenlandsch Nieuws. regement veldartilleriein de gehoorzaal alhier gegeveDheeft bij uitnemendheid voldaan. De heer Rudersdorff, kapelmeester van dat korpsdeed wél ons in genoemde zaal, in plaats van de schelklinkende koper instrumenten op zijn muziek a la Strauss te onthalen en was de instrumentering hiervan met kennis en tact daarge- steld, zelden zal men een korps aantreffen dat in juistheid van uitvoering het hier genoemde overtreft. Ook de uitvoering der solo's bewees, dat dit korps uit muntende obligatisten bezit. Onder de met zooveel aplomb uitgevoerde stukken deed vooral de Emma-wals, wegens de daarin voorkomende glazen- klokkentoonenveel genoegen, waarbij vooral werd opgemerkt, dat deze toonen geheel harmonisch met het orkest waren, iets wat bij deze toepassing dikwijls te wenschen overlaat. Vooral ook onze volksliederen, met fanfares doorwerkt, waarvan de heer Rudersdorff waarschijnlijk het origineel voor zijne koper-instrumenten geschreven heeft, had iets eigenaar digs voor een kavallerie-muziek-korps. Moge hier het doel de middelen wettigenniet minder wet tigen de middelen het doel. Berigten uit de Zuid- en Oosterafdeeling van Borneo behelzen, dat, toen in den nacht van 16 op 17 December 11. de waarnemende controleur van Margasari, F. Vuyck, verra derlijk werd vermoord, de aldaar gevestigde tolgaarder, P. Messchaers gelegenheid heeft gehad, om zich door de vlugt te reddenterwijl hij later door een stoomsleper opgenomen en te Banjermassing aangebragt is. De woningen van den controleur en van den tolgaarder werden in brand gestoken nadat de moordenaars zich van de aanwezige tolgelden tot een bedrag van 400, hadden meester gemaakt. Eenige per sonen zijn gearresteerddie verdacht werden gehouden in dien moord van den controleur betrokken te zijn geweest. Van Banjermassing berigten de dagbladen van feesten bij gelegenheid der uitdeeling van ridderkruizen te Martapoera, van veel hoop tot eindelijke pacificatie door de onderhande lingen van Demang Lehman met Hydayat - die een betere uitkomst schijnen te belooven, dan de vroegere - en tevens het treurig berigt van het vermoorden van een controleur met gevolgen van het sneuvelen van luit. Kroes met 14 man, diezich naar de plaatswaar de moord had plaats gevondenbegevende door een bende stroopers werd aangevallen. De vijand schijnt in dien geheelen oorlog altijd het initiatief te houden en onze troepen tot de subalterne rol te noodzaken, hem aantevallen en te verdrijvenwaar hij verkiest zich tijdelijk te nestelen. Elke aanval kost offers en het is niet aftezien hoelang het duren en hoeveel schatten en bloed het nog zal kosten, al vorens dat stelsel - indien men het een stelsel mag noemen - gewenschte uitkomsten kan geven. Zij die dat stelsel verdedigen wijzen er altijd opdat men van militaire zaken niets weet, dat de beste stuurlieden aan den wal zijn enz. Maar wanneer men de sedert drie jaren verkondigde officiële waarheden en beweringen vergelijkt met hetgeen in het Bat. Handelsblad telkens werd medegedeeld beweerd en voorspelddan blijken die stuurlieden aan den wal toch juister te hebben geziendan zij die het roer in han den hadden. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 33°, des avonds te 8 uur 31°, te 10 uur 32". Donderdag nacht te 12 uur 31°, 's morgens te 3 uur 31°, te 5 uur 30°, te 8 uur 30° te 12 uur 34°, 's na middags te 2 uur 36° en te 4 uur 35°. Het ambstblad van het gouvernement Mohilew (Rus land) maakt melding van een even ontzettend als barbaarsch voorval. In de stad Orscha was sints eenigen tijd de sterfte onder de Joden aldaar toegenomen. Het bijgeloof der Israë liten schreef dit onheil daaraan toe dat een hunner geloofs- genooten het zevende gebod zou hebben overtreden. Natuurlijk moest de schuldige ontdekt worden en wel door verschijning van een der gestorvenen in een droomdie de oorzaak van zijn dood aanduidde. Ten gevolge dezer openbaring viel de verdenking op eeD Israëlitisch echtpaar. De voorgewende schul digen werden met geweld naar de Jodenschool gesleept en aldaar aan gruwzame folteringen onderworpentot einde lijk de Jodin zich gedwongen zag de misdaad te bekennen. Daarop werd zij tot scheiding en openbare schande veroor deeld. Na ergerlijke beleedigingen werd haar een versleten soldatenmantel omgehangeneen hooge door het slijk gesleurde muts opgezet en een stok in de hand gegeven waarop een gescheurde boerenmuts was gestoken. Vervolgens bond men haar de handenen de ongelukkige werd aan een touw door de straten van Orscha gesleept. Weigerde zij voorttegaan dan werd zij met slijk geworpenen riep zij luide haar onschuld uit, dan werd haar de mond met vuilnis gestopt. De politie maakte aan dat menschonteerend tooneel van dweepziek bij geloof een einde. De Koning van Italië heeft een groot aantal ridders der Savoyesche militaire orde het daaraan verbonden pensioen toegekend, onder anderen aan den grootofficier Joseph Gari baldi, die een pensioen van 1500 lire bekomt, alsmede aan de kommandeurs Turr, MediciSirtoriCosenz en Bixio. De overheden in de Napelsche gewesten waren bezig de kloostergestichtenbij het bekende besluit van Koning Victor Emanuel opgehevenin bezit te nemen en van derzelver be zittingen inventaris te maken. Te Napels had dit zonder be zwaar plaats gehad, behalve bij één klooster, dat van de kloosterzusters van Donna Regina; hier was de kloosterpoort opengebroken en geweld gebezigd, hetgeen door sommige van de stedelijke overheden afgekeurd, maar door de bevolking onverschillig en althans lijdelijk aangezien werd. De waarde der grondenaan de Napelsche kloostergestichten toebehoo- rende, werd naar een ruwe berekening op 255 millioen francs begroot. Men hoopte, dat al die gronden, bij kleine percee- len geveild en vervolgens door de nijverheid der particulieren meer vruchtdragend gemaakt zullen worden. De Paus zendt een uiterst prachtig misboek benevens een sierlijk crucifix, de kardinaal Antonelli twee prachtige getijboeken naar de Londensche wereldtentoonstelling; vervol gens zullen deze voorwerpen aan Engelsche prelaten of kerk gemeenten geschonken worden." De manifestaten tegen 's Pausen wereldlijk gezag blij ven in het Napolitaansche aan de orde. Te Bari heeft een demonstratie plaats gehad voor de woning van den Franschen consul. Te Eboli en Sulmona hebben de kapucijnen zich met een driekleurig vaandel aan de manifestatie aangesloten. Te Meta heeft de priester Parascomdala een zeer Roomsch Katho lieke en toch zeer Italiaansche toespraak gehouden. Te Foggia was het volgende versje aangeplakt: II nono Pio, Ritoni a Dio II maggior Prete Torni alia rete. (Pius IX keere tot Godde opperpriester tot zijne net ten weder). Dezer dagen is te Berlijn eene voordragt gehouden, over het Berlijnsche Adresboek, bij gelegenheid waarvan niet onaardige bijzonderheden zijn besproken. Geen enkele naam b. v. komt in bedoeld adresboek zoo menigmaal voor, als de naam van Schulz of Schulze, namelijk 1017 malen; onder deze bevinden zich daar ter stede 64 kleermakers en 56 schoen makers, die den naam van Schulz dragen. Neemt men aan, dat deze 1017 Schulze's zijn gehuwd en elk gezin 3 personen sterk is, in plaats van 5, zooals de statistiek veroorlooft (voor het aantal ongehuwde Schulze's, ten einde niet te over drijven) dan volgt daaruit, dat er minstens 3051 personen zijn, die den naam van Schulze dragen. Dewijl er in het be doelde adresboek slechts 100,000 personen met name voor komen en de hoofdstad ongeveer 500,000 zielen telt, behoort het totaal minstens op 5085 te worden gesteld; derhalve is op elke 100 personen één die Schulz of Schulze heet. Neemt men het bovenstaande getal als basis aandan verkrijgt men voor geheel Duitschland, a 40 millioen zielen, 400,600 per sonen van bedoelden naam. Het aantal personen, die onder den naam van Muller in het adresboek worden gevonden, bedraagt 823, derhalve een vijfde van de Schulze's. De prins van Schwarzenberg heeft het voornemen op gevat om in zijn zomerpaleis op den 1 sten der volgende maand

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2