N°. 614. Maandag 24 Februarij. A". 1862. Binnenlandsch Nieuws. Buitenlaixisch Nieuws. Mil USUI DAGBLAD Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12£ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. i i 'i i, ik)is r.n ijs Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 9 m. Naar Haar lem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m.; 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam Beerebijt) naar Leiden dagelijks 's middags 2 u. uitgezonderd de Zondagen. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuw3traat: 'smorgens te 8 u., 'smiddags te 12 n., 'snamiddags te 3 u. 45 m.. 'savouds te 8 u. 10 in. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17 over Triëst, 7 en 23 over Marseille 9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 89 en van 2—5 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van sm. 89 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageDingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks vau 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgens vau 9—10 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woeusdag en Donderdag van 92 nur; ran Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Het heeft Z. M. den Koning-Groothertog behaagd het ridderkruis der orde van den Eikenkroon te schenken aan den kapitein-kwartierm. P. F. de Grootvan het reg. grenadiers en jagers en aan den heer F. Steersonderstalmeester des Konings. Z. M. heeft benoemd tot rechter-plaatsvervanger in de arrondissements-rechtbank te Haarlem Mr. D. J. Mom Visch en te Middelburg Mr. A. P. Snouck Hurgronje; en tot ont vanger der directe belastingen en accijnsen te Bolsward den heer N. G. J. Velius Baert, thans te Nijkerk. - Z. M. heeft van den Koning van Siam eenige prachtige sabels ten geschenke bekomen waarvan het gevest met kost bare edelgesteenten is versierd. Men verneemtdat onzen voormaligen algemeen geachten stadgenoot Jhr. de Casembrootlaatstelijk Minister van Oor log, bepaald besloten heeft zijn pensioen aantevragen. De gas-kwestie te Middelburg schijnt haar oplossing nabij te komen, waardoor een procedure met al haar lastige perioden zou vervallen. De Gemeenteraad heeft zich bereid verklaard, met de tegenwoordige concessionarissen voor zoo genaamd economisch of Cossas-gas eene nadere overeenkomst aantegaan voor een steenkolen-gasverlichting. Als hoofdvoor waarden zijn gesteld, den duur van het loopende contract te verlengen van 12 tot 20 jaren, een lichtsterkte in alle deelen der stad van 12 normaal stearine kaarsen, terwijl die nu slechts 5£ is, 17 centen de kubieke el, terwijl men thans 25 cent betaalt. Men wil, dat de concessionarissen Robbé en C". na het sluiten der nieuwe overeenkomst, die onmiddelijk aan een andere maatschappijwelke ook elders gas-contracten heeft aangegaan, zullen overdoen. De huisschilder J. V, te Werkendam, een man die nu en dan zich aan het misbruik van sterkendrank overgaf, maar desniettemin door den ijver zijner vrouw en haar goedaardig karakter, zijn huiselijken vrede noch zijn zaken daaronder lij den zag, heeft Vrijdag nacht eerst die vrouw en later zich zeiven op gruwelijke wijze om het leven gebragt. Donderdag gaf hij reeds blijken van waanzinvelen schreven zijn zon derlinge woorden aan een delirium tremens toe, onder welks invloed hij stond. Hij vertelde toen o. a. dat dien dag de laatste zijns levens zou wezen, en bezigde meer dergelijke uit drukkingen waaraan natuurlijk niemand geloof sloeg. In het holle van den nacht, toen het geheele dorp en ook zijn huis gezin bestaande buiten zijn vrouw uit vier kinderenwaarvan het oudste slechts negen jaren telt, in rust waren, is hij ech ter opgestaan en heeft de hand geslagen aan zijn niets kwaads vermoedende slapende vrouw. De wijze, waarop hij haar ver moord heeft, is te gruwelijk om medegedeeld te kunnen wor den. Alleen dit, toen men het lijk vond, waren de polsen van den arm en het hoofd bijna van den romp gescheiden. Hij schijnt onmiddelijk daarop zich zeiven door ophanging- van het leven te hebben willen beroovenwaar hij in die po ging niet onmiddelijk slaagde, heeft hij ten laatste met het zelfde mes, waarmee hij zijn vrouw heeft vermoord, zich zei ven van kant gemaakt. Door een gil dien hij gaf werd het oudste kind wakker, hetwelk gedreven door de schrikhet huis verlaten en de buren wakker gemaakt heeft, die echter te laat kwamen om al was geneeskundige hulp spoedig bij de hand, den moordenaar of zijn slagtoffer bij het leven te behouden. Beroepen bij de Hervormde gemeenten te Baarn Ds. F. W. Smits te Uitwijk en te Windsend Ds. J. A. Buys te Putten op de Veluwe; laatstgenoemde heeft voor dat beroep bedankt, terwijl Ds. G. M. Hogerzeil te 's Heer Abts- en Sinoutskerke dat naar Hantum en Hantuinhuizen heeft aangenomen. Door het aangekondigde concert van het muziekcorps van het reg. veldartillerie is het damesconcert van de Ver- eeniging van Musici, dat op Woensdag aanstaande was be paald tot later uitgesteld. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 52°, des avonds te S uur 47°, te 10 uur 43°. Zaturdag nacht te 12 uur 42°, 'smorgens te 3 uur 42°, te 5 uur 41°, te 8 uur 42° te 12 uur 50°, 's na middags te 2 uur 53° en te 4 uur 52°. Uit Rome wordt aan het dagblad la Guienne geschre ven, dat de intendant van Joseph Bonaparte, en zijn alter ego de heer Renazziop last der Pauselijke regering gearres teerd zijn, en wel om staatkundige redenen, zonder dat dien aangaande iets meer bepaalds gezegd kan worden. Woensdag zou het burgerbal worden gegeven, dat door

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1