N°. 612 Vi'ijdag 21 Februarij. A°. 18 LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12J- Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 9 m. Naar Haar lem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m.; 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks 's middags 2 u. uitgezonderd de Zondagen. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 8 u., 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u.45m.. 'savonds te 8 u. 10 ra. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triëst, 7 en 23over Marseille 9 en 25 van elke maand. Rj-JLs-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 89 en van 2— 5 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van sm. 89 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur.- Thesaurie, dagelijks van 10— 2 uur. De Gemeente- Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel,'s morgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 8—1 uur en van 3 6 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 3—6 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur; ïan Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Een nieuw Ministerie. III. Niemand, hij zij vriend of vijand, geestverwant of tegen stander zal den heer Thorbecke de uitstekende bekwaamhe den betwisten die hem aanspraak geven op een ministerieele portefeuille. Moge bij al niet kunnen voldoen aan de eischen die sommigenmisschien velen, voor een bruikbaar Staatsman stellenwaarvoor men een meerdere buigzaamheid en rek baarheid, om zich naar de heerschende meeningen van een meerderheid te schikkenonmisbaar wil achtenwaar sprake moet zijn van een vastheid en zelfstandigheid bij het keeren en wenden van het roer van Staat, mag zijn naam worden genoemd. Trouwens, in het maatschappelijk leven en niet het minst op staatkundig gebied, is er aan zulke mannen be hoefte en zijdie aan het hoofd van het bestuur over een gemeente, een gewest of een land staan, worden het meest gediend door ambtenarendie kennis en vastheid van karakter bezittenzoodat zij weten wat zij willen en wat zij beramen maar trouw en eerlijkvrijmoedig en ondubbelzinnigkrach tig en standvastig hun diensten wijden aan de taak, die hun is toevertrouwdbij den raad en de voorlichtingdie van hen worden gevraagd en geëischt. Het geëerbiedigd hoofd van den Staat is 't best gediendvoorgelichtgesteund en geholpen in de moeije- lijke taak van regeren door een man, in wien Prof. Vreede van Utrecht ontdekte de fierheid van een onbuigzaam karakter. Op zulke karakters kan veel afstuiten en iedereen weet, wat men aan zulke mannen heeft in ernstigegewigtige en moeijelijke tijden. Zij zijn tot steun van een iederdie aan het hoofd staat van een tak van industrieel beheer, van een burgemeester, van een Commissaris des Konings in elk gewest, van den Koning ln een constitutionelen staat, waar verantwoordelijkheid iets beteekent. Sedert 1S53 en vooral in den laatsten tijd is het roer van het Bewindwat beginselen van regering en wetgeving aan gaat, bijna geheel overgegaan in handen der Tweede Kamer. Dat was het onvermijdelijk en steeds te voorzien gevolg van de zwakheid, om zich te schikken naar de eischen der volks vertegenwoordiging, in plaats van die te beheerschen. Trans actie van beginselen in de goede en onberispelijke beteekenis, die men aan die uitdrukking geven kan, was het zelfs niet; veeleer beginselloosheidvoortspruitende uit de zucht om per sonen te gelieven en naar de oogen te zienten einde een meerderheid van stemmen te verkrijgenziedaar wat men zonder van staatkunde eenig begrip te bezittenkon ontdek ken, als men een blik wierp op de betrekking der ver schillende elkander opgevolgd hebbende ministerien en de Tweede Kamer. Zóó is men gekomen tot een toestandvan demoralisatie langs den weg van fusie en apaisement- met andere woorden- zoo zag men ten allerlaatstewat men ziet in elk huisgezinwaarvan het hoofd zich niet kan laten gelden en iedereen op zijn tijd de baas iseen toestand van verwarring, ontzenuwing, zedeloosheid, die eindigen moet met volslagen omkeering en regeringloosheid. Daarom is de optre ding van een krachtig ministerie het eenig middel en zulk een ministerie kon alleen worden zamengesteldwanneer de heer Thorbecke daarvan het hoofd of de ziel was. Nederland, - de geschiedenis der laatste jaren heeft zulks geleerd, - is niet rijk aan bekwame en eerlijke staatslieden die beginselen bezitten en die, daarnaar handelende met krach tige hand het roer van den Staat weten te hanterenhet beleid der regering kunnen aanvaarden. Als zoodanig hebben zich in den laatsten tijd op parlementair gebied alleen doen ken nen de HH. Thorbecke en Groen van Prinsteren. Is het nu twijfelachtig, wien hunner onder de bestaande omstandigheden het vertrouwen moest worden gegund, om te herstellen, wat in de verloopen jaren zoo duidelijk aan het licht kwam, dat het regeringsbeleid gevaar liep te vallen in de handen van de volksvertegenwoordiging, zoodat werkelijk een volksregering zou kunnen ontstaan? Een anti-revolutionair of een liberaal Ministerie, dat was de vraag. Zij ie in laatstgemelden zin door den Koning beant-

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1