Buitenlandsch Nieuws. die parade door hunne tegenwoordigheid opteluisterenzij moesten wel strekken om aan de feestviering van 's Konings verjaardag een gewigtige beteekenis te geven. Het buiten gewoon schoone weder begunstigde de talrijke bijwoning der parade, waarheen de Heer Burgemeester met de HH. Wet houders Stoffels en Hubrechtdoor de Stads- of beter gezegd Gemeente-boden voorafgegaan, zich in plegtigen optogt hadden begevenbegeleid door den heer garnizoens-kommandantdie omringd door een luisterrijke staf van de hoofdofficierendie vroeger of later bij het leger hier te lande of in de Overzeesche bezittingen dienden, de inspectie hield, waaraan de Burge meester, van zijn onderscheidingsteeken voorzien, ook deel nam. Nadat de Schutterij en het garnizoen voor die hooge autoriteiten hadden gedefileerd, nam de parade een einde, terwijl daarop te half twee ure het aangekondigde mi litair assaut d'armes in den kazerne aan den Doelen werd gegeven. Aldaar vond men weder de burgerlijke en militaire autoriteiten vereenigd, terwijl de rector magnificus der Leid- sche Hoogeschool, prof. Bijke, onderscheidene leden van den Gemeenteraad, het bestuur der 1ste sectie van de Vereeniging het Metalen Kruis enz. evenzeer gehoor gegeven hadden aan de beleefde uitnoodiging van den heer garnizoenskommandant, die in weerwil van zijn ongesteldheid toch de honneurs waar nam en daarin door de officieren der artillerie werd bijgestaan en gesteundzoodat alleswat het programma behelsdemet de meeste orde en regelmatigheid werd uitgevoerd door de onderofficieren en korporaals van de bezetting en de kweeke- lingen der Kweekschool voor Zeevaart, waarin zoowel de troepeu van het garnizoen als de jongelingen der Kweekschool voor Zeevaart wedijverden in de behandeling der verschillende wapens en het verrigten van gymnastische oefeningen. Hunne bedrevenheid in een en ander mogt meer dan eens blijken van goedkeuring en aanmoediging verwerven der aanwezigen. Het muzijkcorps der Schutterij luisterde dat assaut op en wisselde de uitvoering der nommers af. Na den afloop van het programma sprak de Majoor ter Bruggen een kort, maar zeer doeltreffend woord van dank tot hen, die van hun vorderingen op de gymna stiek en schermschool proeven hadden gegeven en vermaande hun tot een nuttig en betamelijk gebruik van de vaardigheid en bekwaamheden die zij zich hadden eigen gemaakten deelde vervolgens eenige prijsbelooningen en diploma's uitwaarna het Volkslied en het Wilhelmus van Nassauwen door de mu ziek aangeboden deze plechtigheid besloot. De manége Was voor deze gelegenheid door den heer Wuil- lemin op uitmuntende wijze ingerigt en sierlijk met vlaggen en tropheën gedecoreerd. Van wege het Gemeentebestuur zal er een gazilluminatie op de Breedestraat voor het Stadhuis en een verlichling van py- ramidaal latwerk op het water in den Rijn aan de Vischbrug en aan het Galgewater worden ontstoken. Metyuitstekend genoegen bezigtigden wij de nieuwe naam lijst der gevers tot oprigting en uitbreiding der Kweekschool voor Zeevaart, waarop thans den naam van Z. M. de Koning als Beschermheer vermeld staat. De vervaardiging daarvan werd weder opgedragen aan onzen stadgenoot A. Taffijn, commies- poortier bij de invordering der plaatselijke belastingenbij velen reeds bekend door zijn uitstekend talent in het schoon schrijven en teekenen met de pen. Het papier, dat voor de naamlijst dient, heeft een lengte van 125 en een breedte van 50 Nederlandsche duimen. Hoogst moeijelijk is het een be schrijving te geven van het inderdaad fraaije en kunstig be werkte stuk; maar onbegrijpelijk is het zeker, dat onze stad genoot zich die bekwaamheid door eigen oefening en ontwik keling heeft verworven. De gelegenheid bestaat, om zich te overtuigen van de waarde van dat kunststuk en men zal dan tevens stof hebben, om het te bejammeren, dat zulk een ar tiste nu met vrouw en zes kinderen, waaronder één doofstom, leven moet van f 400 'sjaars als Commies aan een poort, waar geen noemenswaardige emolumenten overschieten en hoofdzakelijk gedurende den nacht zich met zijn talent tot zijn voordeel kan bezig houden. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings- dag des namiddags te 5 uur 50°, des avonds te 8 uur 48°, te 10 uur 44". Woensdag nacht te 12 uur 42°,'s morgens te 8 uur 39°, te 5 uur 39°, te 8 uur 40° te 12 uur 52°, 's na middags te 2 uur 56° en te 4 uur 54°. De in der tijd tot deportatie veroordeelde geestelijken zijn naar Rusland overgebragt, met verdere bestemming naarWo- logda, 60 mijlen aehter Moskou. De aartsbisschop van Warschau heeft de Poolsche gees telijkheid ontvangen en haar op het gemoed gedrukt haren invloed te bezigen, om het zingen der verboden nationale liederen onder de bevolking tegentegaan. Gedurende het verblijf van den Prins van Wallis te Weenen, waren ten zijnen behoeve 20 vertrekken afgehuurd in het hotel Zum Erzherzog Karl. Hiervoor werd hem in re kening gebragt 2000 florijnenhetgeen den toegevoegden hofmaarschalk zoo gering voorkwam dat hij den ondernemer van het hotel deed roepen en hem de vraag deed, of er een schrijffout was gemaakt door florijnen in de plaats van pon den sterling te stellen, hetgeen echter bleek niet het geval te zijn. Uit Keulen wordt berigtdat 11. Zondag een koopman uit Nederland afkomstig, zijn logement verliet, toen hij, naau- welijks enkele schreden voortgegaanden druk gevoelde van een hand op zijn schouder. Omziende werd hij een onbekend persoon gewaar, die zich echter spoedig bekend maakte en een bevel tot gijzeling onmiddelijk ten uitvoer bragt. Te Nantes zou dezer dagen de begrafenis van een jong mensch plaats hebben. Eensklaps werd aan de kist zoodanig geklopt, dat een daarop staanden kandelaar omviel. Men haastte zich de schroeven los te maken en het deksel opteligten. Men vond den jongeling levendhij was 60 uren schijndood ge weest. Aan de Akademie van wetenschappen te Parijs is in hare zitting van 9 December jl. door den heer Lemaire mede- deeling gedaan van een voorbehoedmiddel tegen de aardappel ziekte, hetwelk door hem als onfeilbaar wordt voorgesteld, dat middel is de steenkoolteer. Het wordt op de volgende wijze gebezigd. Opdat het kiemen en de wasdom niet door onmiddelijke aanraking van den knol met de teer benadeeld worde, vermengt men eenen hoop bijna stofdrooge aarde zeer naauwkeurig met twee pCt. koolteer. Dit poeder wordt op het landwaar aardappelen gepoot moeten wordenter hoogte van omstreeks duim uitgestrooid, en vervolgens goed onderge- ploegd en geëgd. Op die wijze deelt de zeer geringe hoeveel heid koolteer zich tot op een diepte van ongeveer 8 duim aan den grond mede, waarin vervolgens de aardappelen op de ge wone wijze gepoot worden. De heer Lemaire heeft gedurende twee jaren de proef van dit middel genomen, en bevonden dat op de aldus bereide akkers geen enkele zieke aardappel voorkwam, terwijl op vlak daarneven gelegen akkers, waarop geen koolteer gebragt wasgemiddeld de helft der aardappelen door de ziekte aangetast waren. Te Parijs wordt tegenwoordig algemeen een vrij kolos saal plan besproken. Hij die 't ontwierp is de heer Ruin een te Fyé woonachtig ondernemer, 't Zouvolgens het gerucht strekken om in de nabijheid van de Porte St. Denis een theater te bouwen, hetwelk grooter zou wezen dan dat, het welk thans in de Champs-Elysées ieders bewondering wekt. Men zou daaraan den naam willen geven van Theatre Anglo- Francais. Alles zal er worden opgevoerdmaar het hoofddoel zou toch wezen er ten behoeve van de te Parijs woonachtige of verblijf houdende EngelschenShakespeare's werken ten tooneele te brengen. In de eerste plaats zal het de vraag we zen of het denkbeeld van alles optevoerenvereenigd kan worden met dat, hetwelk de vrienden van den grooten dich ter van Strathford naar het Anglo-Francais theater loktter wijl zij, die vrienden van het geproclameerde aalles" zijn, misschien den schouwburg ledig zullen laten als Shakespeare daar den boventoon voert. Beide bestanddeeien komen aan de meerderheid van het tooneelminnend bezoekend publiek zeer onvereenigbaar voor. Te Parijs overleed in het vorig jaar een Portugeesch edelmanbehoorende tot het gezantschap van den Koning van

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2