N°. 610. Woensdag 19 Februarij. A°. De Honing leev' Als het hoofd van een gezin de verjaring van zijn geboor tedag beleeftdan is er feestwel verschillend naar den toe stand waarin het gezin verkeert, en naar de matewaarop het hoofd wordt gewaardeerd, maar die toestand moet al zeer treurig en de waardeering al zeer gering zijn wanneer zulk een gebeurtenis met onverschilligheid wordt bejegend of niet wordt herdacht, 't Is toch wel waardig daaraan zijn belangstelling te wijdendaarmede te zijn ingenomenhaar zooveel het kan en mag feestelijk te gedenkenwant van het leven enoaden welstand van het hoofd hangt vaak, ja meestal het lot van het gezin af, voor zoover ieders lot geacht kan worden ook afhankelijk te zijn van de tusschenpersonendie de Hoogste Wijsheid en Liefde gebruiktom Zijn albestuur uitteoefenen. En als het feest is in een gezinhet verjaarfeest van het hoofd des gezinswie zal dan naar waarheid en|getrouw de too- neelen schetsen, die zulk een dag oplevert, daar zij zich toch afwisselen naar de eigenaardige verscheidenheid, waarin de liefde zich openbaart P - Wie kan de rijke en veelsoortige uitingen der liefde bevatten en optellenwelke de hoofdtoon uitmaakt in een gezinwaar het vaderlijk gezag wordt ge ëerbiedigd, om den invloed die van het hoofd uitgaat en zich tot alle deelen van het huiselijk leven uitstrekten die als een zuurdeessem onzigtbaar werkt en van de echtgenoote tot den zuigeling, die reeds met de oogen spreken kan ja tot het kin dermeisje, dat ook tot het gezin gerekend wordt, iedereen, die in den huiselijken atmosfeer leeft, even weldadig begeestert en doortrekt. Hij, die aan het hoofd staat van het groote gezin, dat al wat op dezen vaderlandschen grond woontte zamen vatonze Koning Willem III, geboren 19 Februarij 1817, is verjaard en heeft zijn 45ste levensjaar voleindigd. Bij een grondwettige regeringsvorm, zegt men, is zulk een gebeurtenis van weinig belang. In den hofkring mag zij be- teekenis hebben. Het gezag of de invloed der overlevering doet zich welligt hier en daar nog gelden. Waar krijgsbezet- ting wordt gevonden, geeft zij uit gewoonte of uit zucht tot vrolijkheid nog hier en daar aanleiding tot luidruchtig feest gejuich. De mannen van Vaderland en Oranje, die men ja zeker nog in grooten getalein sommige plaatsen en streken ontmoet, mogen er nog aan denken en het uitsteken van vlaggen moge nog een overblijfsel zijn van de vroegere liefde tot den Koning die over Nederland regeerde, en van de belang stelling, die zich eertijds nog sterker openbaarde, toen een afzonderlijke godsdienstoefening of opzettelijke dank en bede stond op 's Konings verjaardag het volk in de kerkgebouwen deed verzamelen 1, Maar nu, en wel onder een grondwetdie 's Ko nings magt beperkte, en nu, terwyl een ministerie Thorbecke weder het roer van het rijksbewind in handen heeft, wat be duidt nu 's Konings verjaardag? wat beteekent de belangstel ling in 's Konings persoon? 't Blijft immers waar: le Roi est mortvive le Roi Zóó wordt er geredeneerd, en zóó werd er steeds gerede neerd in Nederland, 't zij een Koning, een Souverein Vorst of een Stadhouder aan het hoofd der Landsregering stond. De invloed der staatspartijen op den gang van zaken deed zich steeds gevoelen en de vrienden van Oranje waren zeldeu de beste raadsliedenomdat eer- en zelfzucht de voornaamste drijfveeren waren. De geschiedenis van ons Vaderland teekent ons op menige bladzijde de droevige gevolgen van partijzucht* vooral door de naauwe betrekking van Kerk en Staat ontstaan. »De ondergang van het Gemeenebest was het droevig einde van langdurige en hevige twisten 1" De Koning is onschendbaar; de Ministers zyn verantwoor delijk; zij worden door den Koning benoemd en ontslagen naar welgevallen. Hierin is de waarborg gelegen van den luister van het Koninklijk gezag, waarvan de handhaving te vens strekt tot verzekering van 's volks rechten en vrijheden. »De Koningen bevestigen hun troon door gerechtigheid en het welbehagen des Konings is over een verstandig dienaar." Uit de keuze der raadslieden blijkt de wijsheid des Konings. LEIDSOH Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. nsa ï.j Prijs der Advertentiën1-6 regels ƒ0.75. Iedere regel meer 12| Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels 0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 9 m. Naar Haar lem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 8 m.; 4 u. 53 m.; 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) aar Leiden dagelijks 's middags 2 u. uitgezonderd de Zondagen. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'sinorgens te 8 u„ 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u.45 m„ 'savonds te 8 u. 10 m.Oost-Indische Landpost. Over Southampton; 1 en 17 over Triest, 7 en 23over Marseille9 en 25 van elke maand. RïjLs-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 89 en van 2—5 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van sm. 89 ii. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageDingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. De Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel'smorgens van 910 uur, Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijaten dagelijks van 9—1 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen', Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur: van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur.

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1