Buitenlandsch Nieuws. 'inkerlaars uitmuntend, maar de rechtervoet kon met geen mogelijkheid een laars vinden die paste. Alweder dezelfde bood schap, zoodat de schoenmaker de rechterlaars medenam om op de leest te zetten. Na verloop van eenigen tijd kwamen de beide schoenmakers terug, ieder met hun laars, maar de heer was uitgegaan en moet nog terugkomen. Beroepen tot predikant bij de Hervormde gemeente te Bleskensgraaf en Hofwegen (cl. Dordrecht) Ds. W. van den Bijtel, thans te Nunspeet. Beroepen bij de Afgescheidene Christelijke gemeente te Hasselt Ds. W. Coelingh te Genemuidenaangenomen door Ds. J. Greven te Mildam het beroep naar Sliedrecht en door Ds. J. Holster te Dinteloord bedankt voor dat naar Baarland. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 41°, des avonds te 8 uur 3 8°, te 10 uur 38°. Zaturdag nacht te 12 uur 38°, 's morgens te 3 uur 34°, te 5 uur 34°, te 8 uur 35°, te 12 uur 42°, 's na middags te 2 uur 42° en te 4 uur 41°. De jongste overstrooming was de grootste, door welke Weenen sedert menschengeheugen geteisterd werdeen wa tersnood zonder ijsgang, een gevolg van de regen der laatste dagen en van de zachtere temperatuur, waardoor de sneeuw in het gebergte smolt. De Donau heeft in geheel Oostenrijk groote verwoestingen aangerigt, de meeste te Weenen. De Keizer en de Keizerlijke familie, de autoriteiten en particu lieren wedijveren met elkander om de noodlijdenden te ver zorgen. Drie, viermaal daags ziet men den Keizer uren lang in een phaëton door de overstroomde straten rijden, allerwege vertroostende en hulp verleenendehier in allerijl hofkoetsen latende inspannen tot het afhalen van ongelukkigendie van huisvesting beroofd zijn, daar eenen bekenden geneesheer, die vergeefs naar een gelegenheid uitziet om een zieke te bezoe ken, bij zich in de boot roepende, en, nadat hij hem tot aan de deur der woning van den zieke heeft laten roeijen, alvorens te scheiden aan hem vraagt, wanneer hij hem weder zal komen afhalen. Bij een allerhevigste koude te Weenen is de ellende in de overstroomde voorsteden verschrikkelijk. De thermometer teekent 8° onder nul. De ijskorst verhindert elke gemeenschap door middel van booten; daarbij komt, dat het water aan merkelijk is afgeloopen en de ijskorst te zwak is voor de passage. De verzorging der talrijke in hunne woningen opge sloten menschen is derhalve zeer moeijelijk; door koude en honger lijden zij verschrikkelijk. Er worden door de liefda digheid wel groote offers gebragt, doch de dagelijksche ver zorging van L0,00U dier ongelukkigen is, bij al de hinder palen die er mede gepaard gaangeen gemakkelijke zaak. Volgens de officieele mededeeling der Wiener Zeitung is Maan dag morgen de Donau weder 2 voet gewassen. Te Dresden woont een gelukkig huisvader, die niet minder dan 29 kinderen in leven heeft en nu voor de tweede maal is gehuwd. De logement- en koffij huishouders te Berlijn zullen een vergadering houden, om te beraadslagen over de vraag, hoe voortaan de buitensporigheden der soldaten in openbare lo kalen zijn te beletten. Daarin zal worden voorgestelddat geen militairen in uniform in openbare lokalen worden toegelaten. Door het Bazelsche Zendelinggenootschap zijn naar Bra zilië twee evangeliedienaars gezondendie dadelijk bij twee gemeenten van Protestantsche kolonisten te Rio Novo en te St. Isabella zijn in dienst getreden, terwijl zij beiden door den Staat worden onderhouden. Men meldt uit Spa, dat de berg Annette en Lubin welke een 30tal jaren geleden ten deele was nedergestort op de hui zen die aan zijn voet staandie thans weder bedreigt. Den 9den February hebben eenige afbrokkelingen de naburige be volking verontrust; de gemeentelijke overheid heeft de meest nabij zijnde woningen doen ontruimen. De berg zakt zigtbaar ingroote spleten ontstaan voortdurend en nemen in uitge breidheid toe. Dezer dagen overleed te Parijs in den ouderdom van 98 jaren zekere Weduwe Capelin, geboren Celestine Bailly, die uit haar elf gehuwde kinderen nalaat 274 telgentot iu het 4de geslacht. Al de leden dezer familie behooren tot den handelstand of industrie. Toen die weduwe haar 80ste jaar jaar bereikt hadgaf zij tot viering van haar verjaardag een diner, waartoe zij een balzaal gehuurd had; de tafel bestond uit 189 gasten behalve de kleinkinderen. Dat feestmaal kostte haar een vierde deel van haar jaarlijksch inkomen. De maire van het arrondissementwaarin zij woondebewees haar de eer om daaraan deelter.emen en liet daarvan door den ambte naar van den Burgerlijken Stand een proces-verbaal opmaken. Veertien dagen geleden ging zij nog te voet naar een klein dochter, die met een deurwaarder gehuwdaan een verwijderd gedeelte van Parijs woonde. Zij heeft bij uitersten wil haar na latenschap verdeeld gelijkelijk hoofd voor hoofd, zoodat ieder erfgenaam, zoowel grijsaard als kind, ongeveer 500 krijgt van de 100,000 francs die zij nalaat. Te Parijs stierf eenigen tijd geleden een bekende too- neelspeelster in de diepste ellende. Toen zij te Petersburg op trad, gaf zij aldaar een bal, waarbij de eetzaal was versierd met takken van kersenboomenwaaraan de heerlijkste kersen hingen. Die vrucht was toen zeer duur, want zij betaalde een zilveren roebel voor het stuk. 's Morgens na het bal veegde de bediende voor 10,000 fr. kersenpitten bij elkander. In de Westminster-abdy te Londen is thans een monu ment opgerigt voor den uitvinder der locomotieven, sir Robert Stephenson. Maandag 11. heeft het gebouw der tentoonstelling te Londen een proef ondergaan, waarvan de noodzakelijkheid voor de hand ligt. Onder toezigt der directie zijn 500 werk lieden in digte drommen langs al de galerijen gemarcheerd. De uitslag van uit onderzoek naar het draagvermogen der constructie was hoogst bevredigend en het publiek kan dus hieromtrent gerust zijn. Het gebouw is nog verre van gereed, hoewel het reeds in allen vorm door de aannemers aan de commissie is afgeleverd. De geïllustreerde catalogus der tentoonstelling wordt gereed gemaakt, en zal in afleveringen uitkomen. Men berekent het werk op twee deelen elk van 700 pagina's. Bijna al de groote handelshuizen en fabriekanten hebben zich van eenige blad zijden verzekerd, en de catalogus zal dus rijk zijn in afbeel dingen van machines. Men is hierbij van het beginsel uitge gaan, dat men niet mogt speculeren met toevertrouwd geld, en men heeft dus een gedeeltelijk geïllustreerd werk (iedere firma zorgt voor zijn eigen illustratiën) verkozen boven een mogelijk verlies. De historische inleiding wordt afzonderlijk gedrukt op ge tint papier en zal 50 staal- en houtgravuren bevatten. Met het schrijven van den tektst is de heer John Hollingshead belast. De algemeene catalogus - prijs een shilling - wordt vervaardigd onder toezigt van den heer Sydney Whitting een welbekend populair auteur. Naar aanleiding van de berigten waarmede men de da mes die van groene toiletten houden, heeft verschrikt, geeft Dr. Letheby aan ieder die gaat winkelen den raad, zich van een flacon te voorzienniet met eau de cologne maar met ammonia liquida gevuld. Zoodra een drop van dit vocht op een groen kleedje of op een groen kapsel een blaauwe plek geeftis men zeker dat de groene kleur koper bevaten in deze soort van stoffen bevindt zich zelden koper zonder ar senicum. Een dagblad van St. Louis meldtdat de president Jef ferson Davis een voorstel tot schikking naar Washington heeft gezonden. De voorwaarden zijn volgens dat blad de volgende: 1°. erkenning van de Zuidelijke confederatie2°. vrije onge hinderde handel tusschen de beide confederation; 3°. afschaf fing der wet op de voortvlugtige slaven4°. invoering van den arbeid der koelies in het Zuiden 5°. opheffing der slavernij binnen 20 jaren. Dit berigt vereischt allezins bevestiging en vindt voor alsnog weinig geloof. Op de Sandwich-Eilanden neemt de teelt van katoen en koffij meer en meer toe. Zekere heer Spencer heeft te Waw- honu een handelshuis gevestigd en koopt de katoen in groote hoeveelheden van de bevolking op. Te Honolulu waren bij de afzending der laatste berigten reeds 30,000 ponden koffij in gescheept en nieuwe plantages werden aangelegd.

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2