Buitenlandsch Nieuws. -/ f f hst grootste gedeelte binnen bare oevers teruggekeerdwaar door de Waalkade tot aan de verzakking weder van het water is bevrijd. De dijk aan de overzijde heeft veel geleden. Dingsdag avond is te Utrecht in hoogen ouderdom overleden Prof. Suerman hoogleeraar bij de med. facul. der Hooges. aldaar. Maandag morgen vond men in de nabijheid van Almelo, in een geitenhokin een zittende houding het lijk van een vroeger geacht, doch door verslaafdheid aan sterken drank thans omzwervend persoon bijna zonder kleeding en aan het hoofd verwond. Men vermoedt, dat hij door koude bevangen op deze ellendige wijze zijn dood heeft gevonden. Ook de Enschedésche katoenspinnerij heeft haar établis sementen gesloten, ofschoon nog niet geheel van ruwe katoen ontbloot. De voorraad gesponnen garen is echter zoo groot, dat de directie, te meer nu de fabriekanten niets gekocht heb ben zich genoodzaakt heeft gezien optehouden. Velen hopen dat in het voorjaar met het exploiteren der spoorweglijn Zut- phen-Enschedé een aanvang zal gemaakt worden, ten einde daardoor de menschen aan het werk te helpen. Uit Groningen wordt berigtdat zeker inwoner aldaar, meester kleedermaker, reeds eenige keeren aanzoek had gedaan om lid te worden van de Harmonie, doch was, om welke redenen dan ook, telkens afgewezen. Het geschil tusschen de studenten en de Societeits-directie bragt hem echter op een denkbeeld, dat hem de deur der Harmonie zou kunnen ope nen. De akademie-burgers toch hebben het recht, om zonder ballotage leden te wordenen zietdat recht maakte hij tot het zijne, door zich bij den rector-magnificustegen betaling van 14 als student aantegeven. Daarop meldde hij zich bij de directie der Sociëteit aan als adspirerend lidin de hoeda nigheid van student, en maakte al dadelijk gebruik van zijn recht, dat hem, gelooven wij, niet te ontnemen is, daar hij het voornemen schijnt te hebben om zijn naam te handha ven door zich tegen de volgende recensie te laten sjeesen en dan als gewezen student gewoon lid te worden, geheel over eenkomstig de bepalingen van het reglement der Sociëteit. Directeuren der Vereeniging voor Volksvlijt te Amsterdam zijn voornemens in den loop der maand April a. s. een tentoonstel ling van photographie en van hetgeen daarmede in betrekking staat te houden. Alle beoefenaars der photographie zijn uitgenoodigd om daartoe medetewerken door het inzenden van photographiën stereoscopentoestellen, chemicaliën, enz., voor photographie vóór den 15 Maart e. k. De aangekondigde Tentoonstelling van bloemen en bloei- jende bolgewassen te Noordwijk mag niet onopgemerkt blij ven. Wereldberoemd is de bloembollenteelt van Noordwijk en in het buitenland zou men gaarne de aangeboden gelegenheid waarnemen om die tentoonstelling te bezigtigen, zoo dat even gemakkelijk was als voor de ingezetenen van Leiden en om streken. 't Zou daarmede gaan als met zoovele merkwaardig heden in Leiden en Rijnland, die meer belangstelling vinden van veraf dan van nabij en waarvan misschien menig vreem deling meer weet te vertellen dan die er kort bij zijn. Wij kunnen de verzekering gevendat de Noordwijksche tentoon stelling verdient te worden bezocht en dat de gelegenheid per Haarlemmerschuit tot den Noordwijkerhoek of per spoortrein tot Piet-Gijzenbrug niet zoo moeijelijk en kostbaar isom gich daarheen te begeven en op gelijke reisgelegenheid terug te keerenterwijl voor rijtuigen de wegen even dienstig zijn. Misschien dat bovendien het schoone weder op de aangekon digde dagen menigeen uitlokt van die zeldzame gelegenheid, die het voorjaar aanbiedt, gebruik te maken. Vergelijkende staat van de zuivere opbrengst der opcen ten en eigen middelenten behoeve dezer gemeente geheven gedurende de maanden Januarij 1861 en 1862. Middelen. 1861. 1862. Geslagt- (bij opcenten en invoer) 1823,09 1790,99| Biunenl. Gedistilleerd (idem). 5805,74» U 5522,81 Buitenl. Gedistilleerd (idem). ff 238,26 ft 369,37| Gemaal (eigen middel) ff 4645,15^ ft 4689,22 Wijn, Fruit- en Kunstwijn (idem) 'f 1265,32» ff 1466,92-| Turf (idem) 33,42 ft 30,51» Steenkolen (idem) 632,07|- ff 673,45 Brandhout (idem) 121,10 V 102,40 14564,17 14645,69 De Thermometer ran Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 40°, des avonds te 8 uur 37®, te 10 uur 35°. Donderdag nacht te 12 uur 32°, 's morgens te 3 uur 32", te 5 uur 31°, te 8 uur 30°, te 12 uur 36°, 's na middags te 2 uur 37* en te 4 uur 38°. Het bevestigt zich dat de Prins van Capua tot senator des Koningrijks benoemd is, en reeds sedert eenige dagen de beraadslagingen in de Kamer heeft bijgewoondom zich met den gang der Parlementaire debatten gemeenzaam te kunnen maken. Uit Baden-Baden wordt berigtdat het Ministerie be sloten heeftom de opheffing der speelbank voortestellen. Zondag 11. heeft in een steenkolenmijn te Wasmes een gasontploffing plaats gehadwaardoor 8 personen zijn gedood verdere bijzonderheden zijn nog niet bekend. Maandag 11. had in een steenkolenmijn te Frameries een vreeselijk ongeluk plaats. Elf werklieden werden opgehaald toen plotseling de ketens van den ophaalbak braken en de elf on- gelukkigen van een hoogte van 40 meters in de diepte neer stortten. Geen hunner was oogenblikkelijk dood. Drie overle den in den volgenden nacht. De overige zijn zwaar gekwetst men hoopt echter nog hen in het leven te behouden. Men spreekt te Parijs van een nieuwe belasting op koffijhuizenherbergenleeskabinetten en andere openbare plaatsen. Maarschalk Magnan werd Zondag 11. plegtig met zijn nieuwe waardigheid van grootmeester der vrijmetselaren be kleed. Hoezeer vele vrijmetselaren tegen de onwettige benoe ming geprotesteerd haddenwas toch een groot aantal leden aanwezig. De plegtigheid vond in den Petit Temple plaats, daar het banket in den Grand Temple moest zijn. De zaal kon de groote menigte aanwezigen naauwelijks bevatten, zoo dat tegen alle gebruik de deuren werden opengelaten, en zij die in de voorkamer waren, de plegtigheid mede konden aan zien die daardoor aan geheimzinnigheid verloor. Nadat de maarschalk met de insigniën bekleed washield hij een lange redevoering. Hij sprak eerst van de vertoogen tegen zijn be noeming. Hij had zich echter overtuigd, dat slechts een on beduidende minderheid geprotesteerd had. Hij was bovendien zeker, dat allen hem weldra prijzen en eeren zouden. Vervol gens tot 's Keizers ingrijpen in de rechten der vrijmetselaren overgaande, trachtte hij te bewijzen, dat deze zich dat wel konde veroorloven: //De Keizer", zeide hij, fis een almagtig Keizer, die een bekend gezegde van Frederik den Groote tot waarheid heeft gemaakt, want geen kanonschot kan tegen zijn wil in gansch de wereld worden gelost." De maarschalk be loofde alle krachten tot heil der orde aantewendenmaar daartoe verlangde hij dan ook de ondersteuning van alle vrij metselaren en wilde hij buiten het Groot Oosten geen loge dulden. Hij wilde eenheid in de vrijmetselarij brengen en zou alle loges verachten die niet tot het Groot Oosten be hoorden. Mgr. Chigi heeft aan den kardinaal Antonelli geschre ven dat ruim 57,000 kaartjes aan zijn hotel te Parijs waren afgegeven. Aangezien de vier beruchte tourniquets te Parijs met de daarbij behoorende pavilions dezer dagen in het open baar geveild zijnzoo zal het voorkomen der beurs weldra tot het oude zijn teruggekeerd. Tourniquets en pavilions beide de eerste voor 160 frs. te zamen, de laatste voor 300 frs. het stuk, zijn aangekocht door een rijk particulier. In diens tuin zullen zij deels tot tijdverdrijf der gasten, deels bij re genachtig weder, tot schuilplaats voor het pluimgedierte moe ten dienen. Bij den accliinatatie-tuiu van het Bosch van Boulogne, zal een groote menagerie van levende wilde dieren worden gevoegd, die zooveel met de veiligheid der bezoekers bestaan baar is vrijelijk zullen rondloopen. Men zal het plan van de zoological gardens te Londen volgenen tevens daaraan zoo danige verbeteringen aanbrengendat die menagerie de fraaiste van Europa zal zijn. Blijkens de aan het Engelscbe parlement overgelegde

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2