Te Zwolle heeft men een onderzoek ingesteld naar de hoedanigheid der melk die aldaar ten verkoop wordt aange boden, en bevonden dat eene hoeveelheid van ongeveer 30 kannen niét minder dan 8 a 9 kannen water bevatte. Te Andelst bij Nijmegen is dezer dagen een geheel naakt lijk van een vrouw aangedreven, hetwelk reeds in zoo- danigen staat van ontbinding verkeerde, dat het geheel on kenbaar was. Te Breskens is in de vorige maand een tekort van 1700 in de gemeentekas ontdekt, nadat de gemeente-ontvanger een einde aan zijn leven had gemaakt. Tot rector aan de Latijnsche school te Lochem is be noemd Dr. Pompe van Meerdervoortvroeger docent op Noorthey en tot docent in de wiskunde aan het gymnasium te Assen de heer Doorenbos. In den avond van den 20 Januarij jl. werd te Delden brand ontdekt op den zolder van het huis bewoond door B. Morskate. Door spoedig aangebragte hulp wendde men het gevaar gelukkig af, en werd de brand gebluscht. Reeds dade lijk vermoedde men dat hier brandstichting zou hebben plaats gehad; het vermoeden viel op de huisvrouw van genoemden Morskateen deze is dan ookingevolge bevel van den offi cier van Justitie te Almelo, gevankelijk naar Almelo over- gebragt. De Am. Ct. schrijft naar aanleiding van de stuivers Daily Telegraph, die reeds een debiet van 60 a 70,000 exempl. in Engeland heeft, die op een pers worden gedrukt, die, expres voor het blad gemaakt bijna 10,000 kostte, en de gemakkelijkheid waarmede daardoor kennis onder het volk wordt verspreid *In Nederland is het woord vrij, mits het belastingbetale. Het is vergund te schrijven wat men denkt, maar het ge schrevene is zóó duur door den cijns, welke de schatkist er eerst van heft, dat het groote publiek dat de meeste behoefte aan het geschrevene heeft, het nooit onder de oogen krijgt. "Gedachten" zegt men wel eens, »zijn tolvrij." Maar in Ne derland zijn zij niet zegelvrij. In een klein land en met een klein publiek als het onze waar juist de goedkoope dagblad pers de grootste en algemeenste diensten zou kunnen bewij zen behoorde de zegelbelasting op de bladen in al haar vor men het eerst te verdwijnen. Zelfs de stomme welsprekendheid der gapende schatkist en der dreigende te-korten kan hier niet als argument toegelaten worden. Vermeerder de kennis en gij vermeerdert de welvaartvermeerder de welvaart en gij vermeerdert de opbrengt der belastingen." Meer dan een winkelier te Leiden is het slagtoffer van zijn vertrouwen op de eerlijkheid der begunstiging, die hem geschonken werd door arbeiders aan de spoorwegbrugdie ge legd wordt aan de Zijl voor den Spoorweg van Leiden naar Woerden. Voorzigtigheid is er dus noodig bij het borgen op dat men zich voor mogelijk verlies behoedde. Naar wij vernemenzal de spreekbeurt in de openbare vergadering der Leidsche Afdeeling van de Hollandsche Maat schappij voor fraaije Kunsten en Wetenschappen op Vrijdag den 14 Februarij a. s. vervuld worden door Dr. N. B. Don kersloot van Dordrecht. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur- dag des namiddags te 5 uur 26°, des avonds te 8 uur 21°, te 10 uur 18". Zondag nacht, te 12 uur 21°, 's morgens te 3 uur 26°, te 5 uur 34°, te 8 uur 31°, te 12 uur 33°, 's na middags te 2 uur 34° en te 4 uur 29°. te 8 uur 23°, te 10 uur 23°. Maandag nacht te 12 uur 22°, 's morgens te S uur 23°, te 5 uur 24°, te 8 uur 26°, te 12 uur 41°,'s namiddags te 2 uur 40° en te 4 uur 37°. Buitemandsch Nieuws. Men meldt uit Warschau, dat de kerken met de komst van den aartsbisschop Felinski weder zullen geopend worden. Als maatregel van voorzorg, hoewel men geene demonstratien vreesthebben de autoriteiten de Poolsche ambtenaren ver wittigd dat elk hunner, niet slechts persoonlijkmaar ook voor zijn vrouwkinderen en dienstbodenverantwoordelijk isen dat ieder wiens onderhoorigen zich schuldig mogten maken aan het aanheffen van verboden liederen in de kerken onmiddelijk uit de dienst zal worden ontslagen. Den eigenaars van gaarkeukens is aangezegd, dat zij geen diners of soupers mogen aannemen voor meer dan vier personen zonder daartoe vooraf aan de policie vergunning te vragen. De berigten uit de Napelsche provinciën omtrent de rooverijen luiden gunstiger. De weinig overgeblevene personen van de vorige benden vallen allengs in handen der gendarmes. Chiavone wordt gezegd nagenoeg geïsoleerd te staanzoo zelfs dat hij ter naauwernood te voorschijn durft te komen. -De hoogste prijs van 250,000 fl. in de laatste trekking der Oostenrijksche crediet-loten van 1858 is ten deel geval len aan den ziekenvader van een hospitaal in een klein stadje van Wurtemberg, die een jaarlijksch inkomen van 300 fl. genoot en het lot van een boer tot afbetaling eener schuld had ontvangen. Eenige dagen geleden is hij te Frankfort aan gekomen om dat lot te verwisselen bij een bankier, na aftrek van het disconto, omdat de prijs eerst over zes maanden wordt uitbetaald en het verlies op de wisselcours. Hij bedong daarbij een cadeau voor zijn vrouwdaar hij steeds gewoon was iets voor haar medetebrengenals hij van een reis te rug kwam. De Keurvorst van Hessen-Kassei moet nog steeds het bed houden ten gevolge eener verstuiking van het voet gewricht en andere verwondingen, vooral aan het hoofd, 't Schijntdat hij den kamerdienaar, die de onwillekeurige oorzaak van zijn val isgerechtelijk wil laten straffenwant hij raadpleegt dagelijks met rechtsgeleerden. De Ost Deutsche Post spreekt van een tot hiertoe on bekend gebleven manifestdoor Garibaldi aan de Duitsche Natie uitgevaardigdwaarin hij verklaren zou geen veroveraar te [zijnen dat zijmogt hij zich later genoodzaakt zien bij de bevrijding van Venetië Duitsch Bondsgebied te overschrij den, zich daarover niet behoeft te verontrusten. Het vereischt wel geen betoog dat de Duitsche Bond zich geen schending van zijn grondgebied, strekte het zich ook over slechts wei nige mijlen uit, zou willen of kunnen laten welgevallen. Daar de administratie der douane heeft kennis gegeven dat zij de voldoening vordert van de consumtie-regten op de handelsgoederen, welke een prooi der vlammen zijn geworden in het entrepot St. Felixte Antwerpenhebben alle daarbij belanghebbende personen een vergadering belegd in de zaal der rechtbank van koophandel, om te beraadslagen over de maatregelen welke men daartegen zal behooren te nemen. Deze handelwijze van de Rijksambtenaren heeft aldaar te recht groote bevreemding verwekt, ook om de wijze waarop die betaling gevorderd wordt: er zijn eenvoudig waarschuwin gen rondbezorgt om die rechten binnen vijf dagen aantezui- veren. Het is intusschen te hopen dat de douanen in deze slechts de gewone formalileit opvolgenen dat het hooger bestuur bereid zal bevonden worden omdes noods met de vereischte controle of waarborgende belasting kwijt te schel den of althans te restitueren. Een advocaat te Aix in Frankrijk had onlangs ambst- halve twee Engelsche matrozen verdedigdtengevolge waarvan zij werden vrijgesproken van den hun ten laste gelegden moord. Hij weigerde daarvoor het honorarium dat hem door den En- gelschen consul werd aangebodenmaar ontving dezer dagen vijf prachtig en rijk gebonden boekdeelen versierd met het wapen van Koningin Victoria en met een vleijend bijschrift, waarin de Engelsche regering haar erkentelijkheid betuigde voor het talent, den ijver en de belangeloosheid waarmede hij hare onderdanen heeft verdedigd. De vijf deelen bevatten de Engelsche wetten. In de staathuishoudkundige kringen te Parijs maakt men zich ongerust over de groote verteringen, die de gegoede burgerklasse in navolging der hoogere klassen zich veroorlo ven. De eene familie tracht de andere te overtreffen. Behalve van de overkomst van den generaal Urquiza naar Frankrijk, wordt ook gewaagd van afgevaardigden van de republiek Venezuela, vergezeld van afgevaardigden van die van Nieuw-Grenada en van Ecuador, die in aantogt zijn naar Europa, ten einde Frankrijks tusschenkomst interoepen tot vestiging van den monarchalen regeringsvorm ten hunnent. De bisschop van Exeter te Londen heeft aan een jong geestelijke de kanselprediking verbodenomdat hij tot een

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2