Buitenlandsch Nieuws. meid van den predikant heeft de brand gelukkig bij tijds ont dekt, zoodat men de vlam, die zich reeds aan de zitbanken had medegedeeld, nog kon meester worden. Het dezer dagen openbaar gemaakt en verspreid verslag van de Kweekschool voor Zeevaart alhier over 1861 getuigt van de bijzondere zorg, die de commissie van oppertoezigt en beheer besteedtom den bloei van die instelling in stand te houden en te bevorderen. Het duurzaam bestaan is voor een groot deel verzekerd door de Koninklijke erkenning der Kweek school als Vereeniging, die nu als rechtspersoon kan optreden. Hare verschillende vertakkingen in de Noordelijke Provinciën des Rijks zijn in staat, om die stichting meer en meer te grondvesten en uittebreiden. De gunstige beschikkingen van den Minister van Marine hebben daarop veel invloed, want daaraan is wel toeteschrijven de groote reden van tevreden heid die over 't algemeen geheel de equipage geeftdie door haar ordelijk gedrag en stipte pligtsvervulling, alsmede door het beleid van den opperschipper, een uitmuntenden geest op de Kweekschool doet heerschen waarvan de nieuw aankomenden telkens al aanstonds den weldadigen invloed ondervinden. Van de 122 jongelingen die zich hadden aangemeld, zijn 88 goedgekeurd, en daarvan 59 tot dienstneming toegelaten en nog daarenboven een lötal ter koopvaardij geplaatst. De invoering van methodisch onderrigt in het zingen van gepaste zeemansliederenwaartoe den volksdichter Dr. J. P. Heye be hulpzaam is, moet heilzame vruchten dragen. Voor de zede lijke en godsdienstige vorming der jongelingen wordt voort durend met naauwgezetheid zorg gedragen. De belangstelling en ondersteuning, die de Kweekschool ten deel vallen, zijn hoog te waardeerenwant zij bewijzenhoezeer het goed ge zinde deel der Natie de pogingen der commissie erkent. Sedert de oprigting der Kweekschool op 1 Januarij 1856 tot 31 December 1861 zijn van de 573 jongelingen 342 in dienst getreden, terwijl 156 waren afgekeurd, 22 ter koop vaardij geplaatst en 53 de Kweekschool om onderscheidene redenen verlieten. Het jaar 1862 is men met 10 kweekelingen en 12 oud-kweekelingen ingegaan. Van ganscher harte bevelen wij ook deze Nationale instel ling, die Leiden tot eer verstrekt, dringend aan in de be langstelling en liefdadigheid onzer land- en stadgenooten. Die weet goed te doen en het niet doet, dien is het zonde. Die zulk een instelling afkeurt ongunstig beoordeelt, haar doel en werking veroordeelt, hij zij eerlijk en doe het openlijk. De Kweekschool is tegen elke bestrijding bestanddie met eer lijke wapens geschiedt. Heden namiddag, omstreeks 5 ure, is in het water van den Ouden Singel bij de Kleine Aardappelenmarkt drij vende gevonden een jonggeboren kind van het mannelijk ge slachtwaarschijnlijk een paar dagen oud. De agent Verver ontdekte dit en nam het mede naar het bureau van politie. Een regeringstelegram van Buitenzorg 30 December 1861 luidt: #de Keizer van Silo is overleden; de proclamatie van zijn opvolger heeft in geregelde orde plaats gehad. Overstroo mingen in Bagelen. Voor het overige niets nieuws." De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings- dag des namiddags te 5 uur 49°, des avonds te 8 uur 49°, te 10 uur 48°. Woensdag nacht te 12 uur 48°,'s morgens te 3 uur 48°, te 5 uur 48°, te 8 uur 49°, te 12 uur 48°, 's na middags te 2 uur 48° en te 4 uur 47°. De Italiaansche Kamer van afgevaardigden heeft een voorstel van den heer Liberso Romano in overweging geno men strekkende om al de goederen in de derde hand te ver- koopen. Deze worden gezamenlijk op een waarde van een millioen geschat. De regering heeft zich bij de voorloopige behandeling van dit voorstel niet .over deze zaak uitgelaten. Hij werd overigens door niemand bestreden. Maandag nacht is ook de Main te Frankfort buiten zijn oevers getreden zoodat het grootste gedeelte der kade en ook de verbindingsspoorweg ter diepte van 2 voet onder water staat. Men is nog op een grootere overstrooming voor bereid omdat het water te Wurzburg steeds wast. Gelukkig gaat dat met geen drijfijs gepaard. Sedert Maandag morgen 7 uur is de Rijn te Keulen op nieuw gaan wassen. De waterstand was Dingsdag morgen 26 voet 8} duim. Onderscheidene voorname bankiers en kooplieden te Frankfort hebben zich tot de regering dier vrijstad gewend tot het oprigten van een handelsschool. Bereids hebben zij voor dit doel aanzienlijke geldelijke bijdragen beschikbaar gesteld. Te Namen, HuyDinant en Charleroi zijn de rivieren, als een gevolg van de vele regens in den laatsten tijd, buiten hare oevers getreden. Hoewel dit vrij belangrijk ongerief ver oorzaakt schijnt zulks echter voor alsnog geen zeer onrust barend karakter te hebben. Te Luik moet daarentegen volgens het dagblad La Meuse, de overstrooming van bedenkelijken aard zijn. In den nacht van Zaturdag op Zondag is er een gedeelte kade (Guai de POurthe) over een lengte van meer dan 50 ellen ingestort. Dadelijk zijn de noodige maatregelen genomen om verdere ongelukken te voorkomen. Tusschen Luik en Maastricht heeft de overstrooming nog al schade te weeg gebragt; en de spoorwegdienst is gestaakt moeten worden. Als kandidaat der liberale partij voor de opengevallen plaats in den Belgischen Senaat wordt genoemd de bankier R. J. Bisschoffsheim- maar die kandidatuur wordt door de klerikalen heftig bestreden. Hij zoude de eerste Israëliet zijn die in de Belgische vertegenwoordiging plaats nam. Men ge looft dat daarvoor veel kans bestaat, daar hij sedert 3 jaren is genaturaliseerd en zich ook de benoeming wel zal laten welgevallen. In de Rue d'Argenteuil te Parijs heeft men in de wo ning eener vrouw, die van de openbare liefdadigheid leefde, onder het vuil 17,000 francs en nog voor 10,000 francs waarde aan zilver gevondenbenevens de bewijzen van eigen dom van een huis te Weenen en een te Cairo. De advocaat Berryer te Parijs schijnt het niet met Mire3 eens te hebben kunnen worden over het pleidooi en zal dus niet in zijn zaak als pleitbezorger optreden. De heer Verdier van Champignolles is II. Vrijdag in een nabij Parijs gelegen bosch dood en op vreeselijke wijze verminkt gevonden. Hij had het plan gevormd en ten uitvoer gebragt, om een wild zwijn, dat den vorigen dag door hem was aangeschoten, in zijn schuilplaats optezoek-en. Het woe dende dier viel, na twee honden buiten gevecht te hebben gesteld, op hem aan en scheurde hem met zijn slagtanden den buik open. Te Lyon is het gasthuis in brand geraakt. Door spoe dig aangebragte hulp heeft men de ziekenzalen tegen de vlam men kunnen beveiligen. Een gedeelte der ziekendie ten getale van 1200 aanwezig waren, is in andere lokalen gebragt. Men heeft geen ongelukken te betreuren gehad en er is slechts een groote droogzolder met een groot deel der aldaar aanwe zige wasch verbrand. De beruchte zaak van Windham te Londen is 11. Don derdag ten einde gebragt. De gedaagde werd in een besloten zitting vier uren achtereen zoowel door den rechter als door de leden van de jury ondervraagd, en naar men verzekert gaf hij op alle vragen op bevredigende wijze antwoord. Het vonnis van de jury verklaart den heer Windham in het bezit zijner verstandelijke vermogens en in staat voor zijn za ken zorg te dragen. Voor ongeveer drie maanden werden de heeren Jasper Mounsey en Dixon eigenaars van de groote ijzerwerken te Bedlingtonongeveer vijf mijl van Morpeth (graafschap Nor thumberland), die vroeger aan de firma Longridge behoorden. Zij hebben de fabriek aanmerkelijk uitgebreid en vele nieuwe gebouwen en machines doen zetten, waaronder een circuleer- ijzerzaag, die 11. Vrijdag voor het eerst begon te werken, 's Namiddags bezochten de compagnons de fabriek in gezel schap van mevrouw Mounsey, haar kinderen en eenige jonge damesdie bij de familie waren gelogeerd. Toen het gezel schap de circuleer-zaag had zien werkenwilde men zich naar een ander gedeelte der fabriek begeven en moest daartoe over de spil stappen, waardoor de zaag verbonden is met de machine die haar in beweging brengt en die tevens de pletrollen drijft. De heer Dixon ging met mevrouw vooruit, terwijl haar echt genoot de kinderen over de spil zoude helpen. Zij was reeds

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2