N°. 396. Maandag 3 Februarij. A0. 1862 Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCH 111 lilt LI II. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- niers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën 1-6 regels f 0.75. Iedere regel meer 12{. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 9 m. Naar Haar lem en Amsterdam te 8 n. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m.; 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks 's middags 2 u. uitgezonderd de Zondagen. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriék en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 8 u., 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u.45m.. 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17over Triëst, 7 en 23over Marseille9 en 25 van elke maand. Riiks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 89 en van 2—5 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van sm. 89 u. 30 ra. av. J{ Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 10—2 uur. - Be Gemeente- Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgens van 9—10 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur en van 3—6 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 3—6 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur- van Zegel, Registratie dagelijks van 8—4, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. De Staatscourant van heden Zaturdag behelst de beslis sing door Z. M. den Koning genomenbetreffende de vor ming van een nieuw Ministeriezoo als die is medegedeeld in ons blad, Donderdag 11. uitgegeven. Nog heeft Z. M. aan Jhr. Mr. F. L. W. de Koek op zijn verzoek eervol ontslag verleend als secretaris van den Raad van Ministers en benoemd Mr. S. baron van Heemstra tot Minister van Staat- Mr. M. P. H. Strens tot komman- deur der orde van den Nederl. Leeuw, en Jhr. E. A. O. de Casembroot tot ridder der orde van den Gouden Leeuw van het Huis van Nassau- voorts tot burgemeester der gemeen ten Oud- en Nieuw-Malhenesse P. J. van Dijksecretaris dier gemeente; - tot directeur van het postkantoor te Hooge- zand den heer W. P. Nagelcommies der posterijen en tot commies 2de klasse den heer J. W. König, thans commies 3de klasse. Men verneemt dat Z. M. den heer Ph. Leopold te Deutz, directeur bij de Keulen-Mindener spoorwegmaatschappij, heeft benoemd-tot ridder der orde van de Eikenkroon. Jhr. von Goedecke, kapitein bij den generalen staf, is benoemd tot opperstalmeester van Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden. Bij het Ministerie van Financiën is tot kamerbewaarder en controleur der boden benoemd den heer Whitlau. De nieuwe Ministers hebben na eedsaflegging in han den des Koaings, heden Zaturdag, de portefeuilles^ van de verschillende departementen aanvaard. De heer Farncombe Sanders, inspecteur van het lager onderwijs in de provincie Utrechtheeft als lid van den ge meenteraad voorgesteld, dat er een commissie benoemd worde om de inrigting van het onderwijs aan de lagere scholen der gemeente Utrecht, met name de leerplannen dier scholen, de verdeeling der lesuren en de verhouding van het onderwijzend personeel tot het aantal leerlingen, in gezette overweging te "emenom van hare bevinding dienaangaande verslag uitte- brengen aan den Raad en zoodanige voorstellen te doen als «j in het belang der regelmatigheid en doelmatigheid van het onderwijs noodig of nuttig zal oordeelen. Blijkens het aar; den gemeenteraad van Groningen thans overgelegd verslag omtrent de administratie van het vuilnU over het afgeloopen jaar, heeft die bron van inkomsten voor de gemeente opgeleverd de som van f 47,498,47}. Tot die gunstige uitkomstenwaarmede ook de belangen der openbare gezondheid gemoeid zijn, draagt sints de laatste jaren even zeer bij het afzonderlijk verzamelen en verkoopen der ier, hetwelk uit de stads mestplaats afvloeit en vroeger in de stads- wateren stroomde. Een halve ton gouds ongeveer, als opbrengst van hetgeen elders vaak een lastpost iskan voor andere ge meenten wel tot aansporing strekken om die taak beter ter hand te nemen dan dikwerf plaats heeft. De gemeenteraad van Utrecht heeft met 14 tegen 9 stemmen verworpen een voorstel tot oprigting van een beste- delingshuis. De daarover gehoudene beraadslagingen, die in het gewoon hoofdzakelijk verslag der raadszittingen zijn medege deeld, behelzen veel nuttige wenken en beschouwingen be treffende de burgerlijke armenzorg. Men verneemt, dat door den heer bewaarder der hypo theken te 's Hertogenbosch aan al die personenten wiens behoeve bij deszelfs ambtsvoorganger in dit arrondissement acten van koop, ruiling, deeling enz. zijn overgeschreven, waarvan te veel salaris is berekendmet franco brieven en opgave van het te veel in rekeuing gebragte, kennis wordt gegeven, dat bedrag ten zijnen kantore kan worden terug ontvangen. Te Assen is een jong mensch overleden aan een slaap ziekte. Kort vóór zijn sterven werd hij wakker. Op de vraag of hij nog iets begeerde, vroeg hij om een predikant. Toen deze kwam sliep hij weder. Door zeer sterk geroep bleef hjj wakker en bleef in dien toestand, totdat het gebed gedaan was. Hij sliep weer in, en stierf. Aan dezelfde ziekte lijdt aldaar ook een vrouw. Zij sliep Woensdag reeds den derden dag achtereen. Naar men zegt heeft te Winschoten een fijne opligterij plaats gehad. Bij zeker koopman komt de vrouw van een pol dergast, om 25 pond gort te koopen. Toen de gort door den koopman gewogen is, haalt de vrouw een groote kan of kruik te voorschijn en zegt tegen den koopman//gij moet het hier maar in doen." De koopman zegt: #Wat, in die.Jrtfuik?" //Och ja," zegt de vrouw, //dat ben ik zoo gewöQü-v-maat' om het strooijen voortekomen, als er iets voorbjj/öaogt val-; i> r •- j .- i f**.

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1