Buitenlandsch Nieuws. worden voldaandoor hem ook voor rekening van den ge adresseerde kunnen worden gelatenzoo wordt langs dezen weg de aandacht van het algemeen daarop gevestigd. Verlangt de afzender de kosten dier bezorging te betalen, zoo worden hem voor de overbrenging per post en voor die per bode over een afstand van hoogsten 15 Nederl. mijl de bij het reglement voor de binnenl. dienst bepaalde vaste som men in rekening gebragt, welke, onafhankelijk van den afstand 0,20 of 1 bedragen. Laat de afzender de kosten voor re kening van den geadresseerde, zoo betaalt deze bij postver zending het port en aanteekengelden bij bezorging per bode het bedrag van het loon dat deze ontvangt, en dus, naar gelang van den afstand, hooger of lager dan de vaste som van 1 wordt berekend. De bezorging van een telegram per bode van 's Gravenhage naar Rijswijk kostingevolge het bovenstaandeden afzender f 1, den geadresseerde in den regel f 0,50; voor bezorging per bode van Helmond naar Veghel moet de afzender de vaste som van 1de geadresseerde onder gewone omstandigheden 1,50 betalen. De telegraaf-beambten zijn aangeschreven bij de aanneming van ieder telegram den afzender op zijn bevoegdheid ten deze te wijzeD. De rechtbank te 's Hertogenbosch heeft Maandag de voorloopige aanhouding bekrachtigden mitsdien rechtsingang met bevel tot gevangenhouding verleend tegen K. W. R. te Nijmegen, als wordende met genoegzamen grond verdacht ge houden van een werkdadig deel te hebben gehad in de ver- valsching der doopregisters van de gemeente Heeschwaarbij genoemde R. een indirect belang zou hebben gehad en ten gevolge waarvan een aanzienlijke erfenis in andere handen zoude zijn overgegaan dan aan de daarop rechthebbenden. Burgemeester en Wethouders van Amsterdam overwe gende, dat naar hun gebleken is tegen het einde van het vorige jaar hier te lande is aangevoerd een partij anijszaad welke door het collegie van wetenschappelijke keurders te dier stede is bevonden met ongeveer 25 pCt. gevlekte scheer lingvruchtjes te zijn vermengdhebben gemeend de aandacht der winkeliers op deze bevinding te moeten vestigen ten einde het toezigt op het anijszaad levendig te houden en daardoor misschien den invoer van ondeugdelijke partijen in die stad te voorkomen. Uit Neuzen wordt berigt, dat op de grenzen een ont moeting heeft plaats gehad tusschen lompen-smokkelaarsnaar men zegt Belgen, en commiezen uit St. Jan Steen. Daar de smokkelaars zich niet zonder verzet wilden overgeven zijn de ambtenaren niet tot confiscatie kunnen overgaanmaar hebben zij van de herkenning van eenige der sluikers aan de Justitie kennis gegeven. Naar men berigt, geschiedt het smok kelen van lontpen tegenwoordig door de grensbewoners op groote schaal. Uit den Bommel wordt berigt: Nadat door het tegen woordig kerkbestuur der Hervormde gemeente alhier, aan het Provinciaal Collegie van Toezigt op de Kerkelijke administra tie der Hervormden in Zuid-Holland, uitstel was verzocht voor de uitvoering van hun besluit, waarbij werd bepaald dat een Collegie van Notabelen, dat sedert jaren alhier niet meer be stondten spoedigste behoorde te worden benoemd, en dit verzoek, bij besluit van genoemd collegie, dd. 19 December 1861, n.° p. c. was afgewezen onder vernieuwde uit- noodiging om onverwijld te doen overgaan tot die benoeming, is heden van wege de ingezetenen dezer gemeentewelke zich vroeger omtrent deze zaak tot het Provinciaal collegie hebben gewend, aan het tegenwoordig Kerkbestuur het verzoek gerigt om de uitvoering van het bedoeld besluit niet langer noode- loos te vertragen maar de uitvoering daarvan zooveel moge lijk te bespoedigen. Gelijktijdig is hiervan mededeeling gedaan aan het Provinciaal Collegie voornoemd, opdat het kennis drage van de wijze, waarop de opvolging zijner voorschriften wordt uitgesteld en verschoven door een ondergeschikt be stuur, hetwelk, naar het oordeel van alle weldenkende inge zetenen dezer gemeenteer het grootste belang bij heeftdat zijn handelingen juist worden beoordeeld. Hier blijkt ook weder wat er is van den zedelijken invloed der Kerkelijke instelling, die door baar leden moet worden aangespoord en opgewekt tot gehoorzamen aan de bevelen harer overheid, en hoe nood zakelijk het isdat verbetering kome in den gebrekkigen toe stand der Kerkbesturendie zich zelf kiezenen een abso luut beheer uitoefenen over de kerkelijke fondsen. Bedankt voor het beroep naar de Hervormde gemeente te Heemstede door Dr. J. Cramer te Oudewetering en voor dat naar Meeden door Ds. H. Brouwer te Veendam. Zaturdag 1 Februarij 1882 is het 25 jaren geleden,dat de eerw. heer A. te Mey, R. C. Priester en pastoor van de kerk aan het einde van de Haarlemmerstraat alhier, zich de taak zag opdragen van de geestelijke zorg der gevangenendie in het Huis van Militaire detentie nabij Leiden, onder de ge meente Oegstgeest, hun straf moeten doorbrengen en tot zijn kerkgenootschap behooren. Die taak was niet zoo gemakke lijk omdat de verre afstand reeds veel tijd roofdemaar de wekelijksche kerkelijke diensten de herderlijke zorgen die bij de R. Catholieken niet worden verwaarloosd, het bezoek van zieken en stervendenvooral in tijden dat de gezondheidstoe stand ongunstig en de bevolking zeer talrijk wasnimmer uitstel gedoogende, - al die pligten werden evenwel met groote naauwgezetheid en gemoedelijken ernst vervuld. Zij, die gedurende de verloopen 25 jaren met het bestuurbeheer en toezigt der gevangenis waren belastzullen daarvan met lof gewagenen niet aarzelenden R. C. geestelijke als een voor beeld van navolging in het herderlijk werk te roemen. Gaarne brengen wij die gebeurtenis in herinneringen ieder, die een hart bezitdat het edele en goede waardeert en roemtwaar dat zich openbaart, zal niet nalaten dien geestelijke geluk te wenschen met het voorrecht, dat hem ten deel valt, hem toe- bidden verlenging van het leven bij het behoud van lustge zondheid en krachtenom zijn taak nog lang te vervullen en hem te wijzen op de goedkeuring, die hem wacht van den Heer der gemeente als zijn trouwen dienstknecht. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 45°, des avonds te 8 uur 44°, te 10 uur 44°. Vrijdag nacht te 12 uur 44°, 's morgens te 3 uur 44°, te 5 uur 46°, te 8 uur 47°, te 12 uur 49°, 's na middags te 2 uur .48° en te 4 uur 48°. Uit Konstantinopel verneemt men, dat Ferfik Pacha, oud-minister van financien, in staat van beschuldiging is ge steld. Hij zal van zijn beheer verantwoording moeten doen aan een commissie uit den Staatsraad. Op bevel van den Sul tan zijn hem de insignien der ridderorden voorloopig ontno men. De tegen hem ingebragte beschuldigingen moeten van ernstigen aard zijn. Waarschijnlijk zal ook Marloum Pacha, oud-minister van de munt en intendant van de Sultane-moe der, voor die commissie moeten terecht staan. De bekende Chiavonedie bij zijn handwerk van roo- ver de vaan van Koning Frans verhief, zou hebben te ken nen gegevendat hij bereid is zich aan de bestaande regering in Napels te onderwerpen. Sedert verscheidene dagen brandt een der uitgestrekste kolenmijnen welke Oostenrijk bezitzij is gelegen in de na bijheid der stad Bruxin Bohemen. De vlammen verheffen zich meer dan 50 voet hoog boven de schachten. In een steenkolenmijn nabij Leoben in Stiermarken is den 24sten dezer een vreeselijk onheil gebeurd. Ten gevolge van een onbekende oorzaak is het gebouwhetwelk boven de mijnschacht was geplaatstin brand geraakt. Te vergeefs poogde men de vlammen te blusschen, zoodat de rook en gas, daar door in de mijn dringende, van de 96 mijnwerkers 24 hebben doen stikken; 15 lijken heeft men reeds gevonden en 9 ande ren heeft men tot heden niet kunnen bereiken. Frankfort zal weldra een zeer belangrijke verbetering ondergaan. Men is voornemens de zoogenaamde Judengasse en het voormalige Ghetto aftebreken en daar een breede en luchtige straat aanteleggenwaardoor de communicatie in dit zeer be volkte gedeelte der stad buitengemeen bevorderd en in een lang gevoelde behoefte zaj voorzien worden. Uit Stockholm wordt berigt, dat een petitie strekkende tot ondersteuning van het voorstel tot wijziging der constitu tie gedaan door den stand der burgers en dien der boeren

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2