V N°. 595. Zaturdag 1 February. A0. Binnenlandsch Nieuws. II. Negen jaren zijn verloopen sedert het Ministerie aftrad, dat genoemd werd naar den bekwamen hoogleeraar in het Staatsrecht, die zich in die betrekking reeds omringd en ge- eerd of gevierd zag door mannen uit verschillenden standdie zijn beginselen huldigden. Toen hij geroepen werd om die be ginselen op het gebied van het staatsbestuur in praktijk te brengenvond hij tegenstandgelijk de superioriteit van het talent die altijd ontmoet, omdat laaghartige naijver en krui pende mededinging zich willen doen gelden, 't Is vaak een gebrek, dat mannen van talent daarop niet bedacht zijn of den invloed van kwaadwilligheid te gering schatten. - Groote verdienste vindt altijd haar steunpunt in zich zelve en de innerlijke waarde der organieke wetten die onder het minis terie Thorbecke zijn vastgesteld, blijkt ontegenzeggelijk wel daaruitdat niemand in de verloopen negen jaren daaraan de hand tot wijziging, verandering of afschaffing heeft durven leggen. Het plan daartoe was wel in regeringsprogramma's af gekondigd maar werd nimmer verwezenlijkt. Was de werking der staatswetten niet in overeenstemming met de verwachting, die men daarvan koesterde, - misschien waren de eischen te hoog. Meet men de waarde der organieke wetten af naar de gevolgendie haar werking hier en daar, nu en dan open baarde, - veel was afhankelijk van den geest, waarin zij werden ontvangen en uitgevoerd. Een Thorbeckiaansch Mi nisterie kon aansprakelijk gesteld worden voor den invloed, dien de onder haar bestuur in het leven geroepen wetten moes ten uitoefenen op den publieken geest. In de laatste negen jaren is de publieke geest verbasterd door staatkundige tra- casserien en kunstbewerkingen van verschillenden aard. En toch is er weinig noodig, om dien geest te zuiveren, want ondanks den invloed van onzuivere elementen, heeft hij zich blijven bewegen in de atmosfeer der staatkundige begrippen die de grondwetsherziening van 1848 kenmerkten. Alle opvol gende ministerien hebben er hulde aau moeten bewijzen al was haar programma ook in tegenovergestelde rigtinghoeveel te meer wanneer het was in een verzoenenden of transige- renden geest. Ja, die geest was het, die elk ministerie kenmerkte, dat sedert April 18B3 optrad. Groote verdienste, waar zij gevon den wordt, gaat niet altijd gepaard met dien onverschrokken moed en die ontwikkeling van kracht, in onzen, gelijk eiken tijd zoo onmisbaar, wanneer de beledene beginselen met trouw en ijver moeten worden toegepast. Die halfslachtigheid en beginsel loosheid welke zoo algemeen heerschen op staatkundig gebied hebben steeds noodlottige gevolgenmaar daarmede behooren op gelijke lijn te worden gesteld de neiging en de toelegom de toepassing van beginselen afhankelijk te maken van omstan digheden en invloeden, die in waarheid slechts de vrucht zijn van een volkswaan van den dag. Hebben we ons beroepen op de, trots bedekte of openbare bestrijding, gunstige werking der staatswetten onder het ministerie Thorbecke, nu wijzen wy op de armenwet en de onderwijswet, beiden voortbrengselen van een ministeriedat zich ten doel stelde door transactie van beginselen te komen tot een einde, dat werkelijk als het begin kan worden aangemerkt van toenemende verwarring en verdeeldheid. Hoe zal men dan een billijk oordeel kunnen vellen over de gepastheid der constitutionnele beginselen voor de Nederlandsche Natie, als er geen krachtig bewind aan het roer staatdat den publieken geest weet te leiden Een Thor beckiaansch ministerie is daarom voor Nederland een behoefte. Zou dit waar zijn? De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft het vol gende bekend gemaakt: Vermits gebleken is, dat het mearendeel der afzenders van telegrammen nog onbekend is met de op 1 Januarij 1862 in werking gekomen bepaling, volgens welke de kosten van be zorging buiten de telegraaflijnen door de post of door boden, welke vroeger onvoorwaardelijk door den afzender moesten ■h LEIDSCH DAGBLAD Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regel» 0.76. Iedere regel meer 12}. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regelsƒ0.90. Iedere regel meer 15 Ct». Bekendmakingen vau genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 68 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 9 m. Naar Haar lem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m.; 9 n. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks 's middags 2 u. uitgezonderd de Zondagen. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 8 u., 'smiddags te 12 ti., 'snamiddags te 8 u.45m.. '8avonds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17 over Triëst, 7 en 23over Marseille, 9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 89 en van 2—5 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van sm. 89 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageDingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 10—2 uur. - Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgens van 9—10 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 8—1 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 3—6 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur; van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Een nieuw Ministerie. •C

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1