N°. m Dingsdag 28 Januarij. A0. 1862. - iw#"V;'r »De waarheid treedt niet altijd populair te voorschijn neemt zij dien vorm aanzij wordt dan algemeen begrepenalge meen opgevat en voert het gansche volk mede." Deze regelen kwamen ons onder de oogentoen we nadachten over de verschillende berigten en beschouwingengevoelens en oor deelvellingendie openbaar gemaakt worden ten aanzien der vorming van een nieuw Ministerie. Vaak bemoeit zich het groote publiek niet met een gebeurtenis, waarbij toch elk burger belang heeftomdat men zich niet verdiepen wil in de staatkundige redeneringendie in verschillende rigtingen zich bewegen, naar het standpunt waarop men zich ziet gevoerd. Groote verdienste, van welken aard ook, vindt altijd haar steunpunt in zich zelve. Van haar eigen waarde bewust, versmaadt zij laaghartigen naijver en kruipende mededin ging. Zijdie van nijd ontstokenhun kwaadwillendheid tegen haar doen uitkomen, belijden daardoor een gevoel van hun minderheid en doen inderdaad hulde aan de verdiensten die zij pogen te verkleinen. Zóó is het gelegen op elk deel van het maatschappelijk gebied en niet het minst op dat ge- wigtig deel, wat door de Staatkunde wordt ingenomen. In het maatschappelijk leven is bijna iedereen gewoon zijn vertrouwen te stellen in of de behartiging zijner belangen optedragen aan den bekwaamsten. Zij, die de bevoegdheid en het vermogen bezittenom een keuze te doen zien uit naar den geneesheer, den heelmeester, den artsenijmenger, wiens eerlijkheid en bekwaamheid geen twijfel over laten Elan een zorgvuldige behandeling. Den man wiens grondige rechtskennis men roemtwordt de verdediging onzer rechten toevertrouwd de notaris, wiens eerlijkheid en goede trouw buiten bedenking wordt geacht, ziet zich belast met het vertrouwen van de teederste familiebelangende ambachts- en handwerksman wiens geschiktheid voor zijn vak wordt erkend, wordt het meest begunstigd; de winkelier, wiens handel de blijken draagt van soliditeit, en wie al niet op het gebied des maatschappe- lijken levens in een kring en stand geplaatst isdie hem af hankelijk maakt van. de gunst zijner medeburgers, - hij vindt een steunpunt in zich zeiven- laaghartige naijver en krui pende mededinging zullen op den duur niets vermogen tegeu verdienste in elk vak van kennis en tegen zedelijken moed, om den tegenstand, die openlijk of bedekt gevoerd wordt, te braveren. Er is een superioriteit van het talent, die onweder- staanbaar werktmaar voor die superioriteit zijn zij bevreesd die het gevoel van hunne minderheid niet willen erkennen en belijden Op het gebied der Staatkunde zijn zulke ontmoetingen niet schaars; trouwens, ook in het dagelijksch leven treft men ze aan. Hoe weinig ziet men in openbare of bijzondere bestu ren dat de keuze van leden gevestigd wordt op den knapsten den man van kennis, die in zichzelf een steunpunt vindt en daardoor een groote mate van zelfstandigheid openbaart Hoe zeer is men geneigd de waarde van een man van talent te verkleinen door een zekere blaam te werpen op zijn geheime bedoelingen? 't Is in het maatschappelijk leven niet zeldzaam, dat godsdienstige of staatkundige beginselen terecht of te on recht iemand toegedicht, den invloed belemmeren dien zijn talent moest verzekeren Er is een fanatisme in het maat schappelijk levendat door domheidmiddelmatigheid of eigenbelang wordt gesmeed en gebezigd en niet nalaat zich in zijn nadeelige gevolgen te openbaren. w Je passais pour orthodoxe," zeide dezer dagen een geacht leeraar.//Men noemt mij een Jezuit," klaagde een eerlijk katholiek. Hk heet eeu ïhorbeckiaanriep een man van beginselen uit, wiens be doelingen men daardoor in verdenking bragt. De superioriteit van het talent wordt gebroken en het algemeen belang mist een hechten steun omdat de kwaadwilligheid dien heeft ondermijnd. Binnenlandsch Nieuws. DAGBL Dene Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-G regels 0.75. Iedere regel meer 12f Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 rege^0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. S i Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 9 m. Naar Haar lem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m.; 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks 's middags 2 u. uitgezonderd de Zondagen. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 8 u., 'smiddags te 12 'snamiddags te 3 u.45iu.. '«avonds te 8 u. 10 m.Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17 over Triest, 7 en 23over Marseille9 en 25 van elke maand. Rijk«-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 2-7 uur. Zondag van 89 en van 2—5 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van sm. 89 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. De Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel's morgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dageljjks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur; van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Een nieuw Ministerie. Het Staatsblad n°. 12 bevat een Koninklijk brésluit van y*' 4 dezer, houdende goedkeuring van de statuten defV^erepni- ging tot instandhouding en bevordering van jlenb blóei: der "fess,

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1