Buitenlandsch Nieuws. tenIJlst en Sneeken kwam frisch en gezond 's Maandags morgens ten 4| uur in zijn woning terug. Wanneer men in aanmerking neemt dat hij meest tegenwind had, die vooral 's nachts in hevigheid toenamheeft de heer Troost tevens een zeldzaam* voorbeeld zoowel van wils- als ligchaams- kracht gegeven. Wel is waar heeft hij 22 uren aan de reis besteeddochvolgens noteringen in zijn zakboekje van aan komst en vertrek, door geloofwaardige personen in de ver schillende plaatsen is hij niet langer dan 15| uur op de baan geweestwaaronder circa 2 uur, diedaar hem de ver keerde weg werd aangewezenis misgereden. Naar men verneemt heeft Ds. J. H. Gunning te 's Hage een locaal gehuurd in de nabuurschap van verscheidene ter kwader naam staande huizen ten einde voor de aldaar inwo nende vrouwen boetpredikatiën en stichtelijke toespraken te houden. Zal de herinnering nog lang levendig blijven aan den- hevigen brand, die in de maand December des vorigen jaars de uitgebreide katoenfabriek van de HH. de Heyder Sc Co., teisterde, en blijft het tooneel van den onuitstaanbaren vuurgloed en de verschrikkelijke woede der vlammen onuit- wischbaar in de verbeelding van allendie er aanschouwers van waren, - bet was een niet ongepaste wenschdat eene pho- tografische afbeelding dit tooneel ook aan de vergetelheid zou mogen ontrukken. Trouwens, de vervulling van dien wensch was onbereikbaar- maar toch is "daaraan eenigermate te ge- moet gekomen door het gelukkig denkbeelddat opkwam bij een achtbaar lid van het Gemeentebestuur, om door middel der photographie van onderscheidene deelen der geteisterde en uitgebrande fabriek eenige schetsen te doen vervaardigen waarvan de zorg werd opgedragen aan den in de nabijheid dezer stad gevestigden zeer bekwamen photograaf den heer B. Bruining, wonende aan den Singel bij de Heerepoort. Een stel van zeven afbeeldingen geeft een duidelijke en juiste aanschouwing van den treffenden ramp, die plaats had. Groote zorg is daaraan besteed, om een totaal-indruk te geven van de uitgestrektheid en den toestand der vernielde en beschadigde gebouwen. De opgedragen taak is vervuld op eene wijze, die de meeste lof en aanbeveling verdient. Maar er is nog meer. Wij vernemen dat door HH. Burgemeester en Wethouders dezer gemeente is besloten, om, zoo tot herin nering aan het buitengewoon onheil als tot erkenning der veelvuldige, yverige, onvermoeide en belangelooze diensten van de Brandweer, aan de brandmeesters der verschillende stadsspuiten een stel van die pbotografische afbeeldingen ten geschenke aantebieden. Heden Zaturdag zijn die acht stellen, bevattende ieder 7 photographien, op het Raadhuis aan de brand meesters, door den'heer Wethouder Hubrecht, die onder het bevel van den heer Burgemeester, aan het hoofd staat van de Brandweer, uitgereikt en zulks als een duurzaam blijk van de hooge waardering der betoonde diensten door het Ge meentebestuur, dat, bij monde van den heer Burgemeester, zijn gevoelens, had doen kennen aan de gezamentlijke Brandmees ters, toen zy eenige dagen na dat de brand was gebluscht in de vergaderkamer van het collegie van dagelijksch bestuur plegtig en hartelyk den verschuldigden dank ontvingen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 45°, des avonds te 8 uur 42°, te 10 uur 41°. Zaturdag nacht te 12 uur 40°, 's morgens te 3 uur 37", te 5 uur 37°, te 8 uur 37°, te 12 uur 43°, 's na middags te 2 uur 46° en te 4 uur 43°. In liberale correspondenten uit Napels is meermalen verzekerd dat in Italië onder de katholijke geestelijkheid van minderen rang een liberale vereeniging werd gevormd, welke de vernietiging van de wereldlijke magt des pausdoms wenschte en dezelve beschouwde als het middel onj aan de oneenighe- den tusschen Rome en het koningrijk Italië, en in het alge meen aan alle botsingen tusschen kerk en Staat, voor altijd een einde te maken. Zoo men den Napelschen berigtgever van het Journal des Dóbats, eenen warmen voorstander van Ita- lie's eenheid, gelooven mogt, zou die vereeniging, welke ha- en hoofdzetel te Napels beeft, snel veld winnen. *Zij telt reeds 600 Napolitaansche en 4000 ïtaliaanscbe priesters als haar leden (zegt hij in een schrijven van den llden dezer) en heeft zich dezer dagen met de katholijke geestelijkheid van minderen rang in Frankrijk, Duitschland en Engeland in be trekking gesteld. Haar geloofsbelijdenis is vervat in een door haren secretarisden priester Cassiano del Collemet veel talent opgesteld geschrift, hetwelk eerlang zal worden uitge geven. Het eerste artikel van die geloofsbelijdenis is: dat dö Romeinsche kerk zich vrijwillig van den last der wereldlijke magt moet ontdoenen weder door apostolische armoede de echte discipelin van den gekruisigden Meester, en de regtma-, tige erfgenaam van Petrus, den visscher, moet worden. Deze vereeniging heeft door haar scholen en haar vertak kingen reeds kracht genoeg bekomen om de te Napels plaats hebbende pogingen tot verbreiding van het protestantismus te kunnen tegenwerkenalsmede de verbreiding van de begrip pen der rationalisten en der Hegelianen welke aan de Na- pelsche hoogeschool, vooral door toedoen van den hoogleeraar Vera, veld winnen." Te Weenen, zoo rijk aan originelen, wordt thans een personaadje gevonden, wiens wederga misschien nergens wordt aangetroffen. Hij staat in de hoofdstad bekend onder den naam vanden deurwaarder. Sedert eenigen tijd ziet men dag óp dag een deftig gekleed man, van 'smorgens vroeg tot 's avonds laat, zich de moeite nemen, om op alle plaatsen, waar hij geschreven bekendmakingen ziet aangeplakt, die to lezen enwanneer hij er spel- of taalfouten in vindtze afteschrijven. Te huis gekomen moet zijn bediqpde, die een fraaije hand schrijft, ze verbeterd van taal- en schrijffouten overschrijven, Den volgenden dag gaat hij dan naar de huis deuren winkels enz., waar hij de taalknoeijerij heeft gevon den en laat alsdan den huisheer of wien zulks aangaat er bij halen en in diens tegenwoordigheid het fautieve opstel af scheuren en het verbeterde opplakken. Men kan zich een denkbeeld van het uitgebreide veld van werkzaamheid vor men, wanneer men verneemt, dat de bediende des nachts van 40 tot 200 bekendmakingen netjes en naauwkeurig moet af schrijven die zijn heer, die hij des morgens reeds om 7 uur moet wekken, ten einde ze vroegtijdig te kunnen bezorgen, medeneemt en ter plaatse van hun bestemming laat aan plakken. Het gerucht van de Wiener Presse, alsof het kabinet der Tuilerien namens de Regering van Turin aan Keizer Frans Jozefs kabinet ophelderingen zou gevraagd hebben omtrent eenige te Yerona gesprokene oorlogzuchtige woordenwordt uit goede bronnen tegengesproken'. Te Constantine is dezer dagen een leeuwin op het too neel gebragtbij gelegenheid der opvoering van het stuk Cora of de slavernij. De toejuichibgen waren zóó, dat men genoodzaakt was het verschrikte dier spoedig weder in zijn hok te voeren, daar het tegen die toejuiching niet bestand was. Te Frankfort zijn sedert korten tijd eenige bedriegers opgemerktdie vermoedelijk ook wel elders hun geluk lot na deel van het publiek beproeven zullen. Elegant gekleede per sonen, die zich voor commies-voyageurs van voorname Zwit- sersche horologiefabrikanten uitgevenprijzen de ingezetenen hun waar aanonder voorwendseldat zij wegens gebrek aan uitvoer naar Amerika tot geringe prijzen uitverkoopen. Zij ver- toonen fraaije gouden horologien tot den prijs van 35 en 40 flor. ter verkoop aan, die dan ook gereedelijk koopers vinden maar toevallig werd voor eenige dagen ontdekt, dat de kas ten niet uit goud, maar uit zwaar verguld zilver bestaanzoo dat deze uurwerken niet. meer dan 15 fl. waardig zijn. Te Parijs loopt het gerucht, dat Lord Palmerstön zóu overleden zijn. Dumoulard, bijgenaamd de moordenaar der dienstmeis jes, wiens proces thans voor het Hof van het departement der Loire wordt behandeldis overtuigd gewordendat hij een zijner slagtoffers levend begraven heeft. Het bekende getal der otigelukkigen die hij, onder voorgeven van haar een dienst te zullen bezorgen, naar zijn afgelegen woning gelokt, van haar goederen en versierselen beroofd en vervolgens vermoord heeft, bedraagt reeds dertig en volgens het algemeen vermoe den moet het werkelijke cijfer wel op het dubbele gesteld wor den. Het is niet onmogelijk, dat uit het voortdurende en naauw-

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2