den itudenten-senaat het woord tot Z. K. H. te rigtenzoo geschiedde zulks door den heer vice-president Ketting Olivier, die de belangstellende toespraak van den beschermheer, na mens geheel het studenten-korps met erkentelijkheid beant woordde. Donderdag had voor het Provinciaal Gerechtshof in Zuid-Holland onder het voorzitterschap van den heer Mr. J. A. Philipse, de behandeling plaats van de zaak van A. Ver maren, oud 29 jaren, naaister, wonende te Gorinchem, be schuldigd van kindermoord door de ongehuwde moeder, voor de eerste maal gepleegd. Het Openbaar Ministerie werd waar genomen door den heer advocaat-generaal Jhr. Mr. van Nis pen tot Pannerden. Als verdediger der beschuldigde trad op de heer Mr. du Tour van Bellinchave. Zeven getuigen werden in die zaak gehoord. Het Openbaar Ministerie heeft in zake A. Vermaren gere- quireerd, dat het Hof haar zou schuldig verklaren aan de haar ten laste gelegde daad en haar diensvolgens veroordeeld tot een tuchthuisstraf van 5 tot 20 jaren. Door haar verde diger zijn de verzachtende omstandigheden, die in deze aan wezig warenin herinnering gebragt en is zij aan de goeder- tierendheid van het Hof aanbevolen. Aanstaanden Donder dag zal het Hof uitspraak doen. Woensdag aanstaande zal voor de tweede kamer der arrondissements-rechtbauk te Amsterdam persoonlijk als pleiter optreden F. A. Onstee, zich noemende directeur van een huur- en verhuurkantoor, en zulks in een tusschen hem en den heer H. aanhangige zaak. De Gemeenteraad van Rotterdam heeft tot Wethouder benoemd het raadslid Mr. J. G. de Bruin. Zoo als bekend is hebben aan de Geldersche Akademie te Harlingen gevestigdgestudeerd de groote geleerden Boer- have en Linnaeus, beide zijn aan deze Akademie tot doctoren in de geneeskunde bevorderd en beide hoewel op verschillende tijden, hier gepromoveerd, hadden tot hunnen leermeester de twee groote geleerden //de Gorter," vader en zoonhoogleera ren aan deze Akademie. Dit merkwaardig feit werd in de laatste Raadsvergadering door den heer Dr. Croes ter sprake gebragtop wiens voorstel de Raad met algemeene stemmen besloot, om in den muur van den voormaligén hortus medicus een steen te plaatsen, met het navolgende opschrift«•Herman Boerhave en Carl Linnaeus, te dezer stede tot doctoren in de geneeskunde bevorderd, botaniseerden hier onder de leiding der hoogleeraars de Gorter." Eenige der beste vrienden van den dichter P. A. de Génestet zijn voornemens een eenvoudig gedenkteeken te plaat sen op zijn graf te Roosendaal bij Arnhem. Het drijfijs te Keulen was Donderdag vérminderd. Van Kammereck tot Bacharach zit het ijs vast. Yoor de stad Tiel was de rivier bijna geheel van drijfijs bevrijd en geschiedde de overtogt met roeibooten. De Waal was te Huihuizen voor en te Nijmegen voor der breedte met drijfijs bezet. Een jager in den omtrek van Leerdam heeft in het af- geloopen jagtsaizoen geschoten 247 hazen, 85 patrijzen en 51 watersnippen. In den Koninklijken Franscben Schouwburg te 's Hage zal Zaturdag avond worden opgevoerd de groote opera Jeru salem, voorafgegaan door de operette-bouffe le Financier et le Savetier. In de Zitting van den Leidschen Gemeenteraad van Donderdag 11. is ingekomen een voorstel vau de commissie van Fabricage, strekkende om de dubbele ophaalbrug over den Rijn of het Galgewater, de Borstelbrug genaamd, te ver anderen in een vaste ijzeren brug. Wat men sedert eenige weken met meer ernst gevreesd heeft, heeft zich tot ons leedwezen bewaarheid. De Hoogleeraar W. H. de Vriese is in dén laten avond van den 23 dezer na eene langdurige ziekte overleden. Het is hier de plaats niet stil te staan bij al de bijzonderheden van het leven van dezen Hoogleeraar; maar wij, en zeker elk die weet wat hij in de laatste jaren met misschien te grooten ijver en inspan ning heeft gedaan voor de belangen der kuituur onzer Oost- Indische Bezittingen en voor de kruidkundige wetenschappen, zullen het met ons betreuren dat hij, na een zeer vermoeijende en afmattende reize in Indie, te huis gekomen met grooten - deels gesloopte krachtenzoo spoedig geschokt door het ver lies eener door hem diep betreurde echtgenoote, kort daarop op nieuw hevig geschokt door het afsterven in Indie van zijn eenigen zoonaan wie hij met echt vaderlijke liefde ge hecht was,-dat hij nu zelf weggerukt werd uit een leven dat hij naar menschelijke zienswijze nog zoo nuttig had kunnen besteden getuige de beide geschriften nog door hem gedu rende zijn verzwakking uitgegeven. Een groote ijver voor de kruidkundige wetenschap bezielde hem geheel zijn werkzaam leven door, en gaven hem een Europesche vermaardheid; 't waren bovendien de laatste jaren die zich kenmerkten door een onvermoeide behartiging van al wat onze koloniale cul tures die bronader van Nederlands welvaartbetrof. Moge hij al eens hier en daar ongunstig zijn beoordeeld geworden zeker is het dat de wetenschap in hem een warm voorstander en beoefenaarde O. I. kolonie een, ijyeren voor stander harer belangenen onze Hoogeschool een harer kun- digste Hoogleeraren verliest. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 37°, des avonds te 8 uur 31*, te 10 uur 36°. Vrijdag nacht te 12 uur 38°, 's morgen» te 3 uur 40°, te 5 uur 40°, te 8 uur 40°, te 12 uur 46°, 's na middags te 2 uur 47° en te 4 uur 46°. Buitenlandsch Nieuws, Te Cesena is de gravin Cornelia, die den ouderdom van 82 jaren bereikt had zonder ooit ziek geweest te zijnop zeldzame wijze aan haar eind gekomen. Op zekeren avond scheen zij wat loom, tegen haar gewoonte, en toen men 's morgens haar wekte, vond men haar niet meer, doch op den grond een hoop asch met twee beenen en armen en een hoofd. De asch liet bij aanraking een vetachtige stinkende vochtigheid op de vingers na. De geheele kamer tot zelfs de laden van het kabinet, gelijk mede zelfs een ondergelegen keuken was vol grijsachtig roet, dat zich overal had! aange hecht. In de kamers boven het slaapvertrek der gravin wa» het benedengedeelte der vensters bedekt met een .geel- vetachtig vocht. Reeds op een afstand ontwaarde* men een vreemden stank, en de vloer der kamer was bedekt met een kleverige stof, zoo dik, dat men moeite had, die te verwij deren. (De beschrijving komt over het geheel vrij wel overeen met die, welka Dickens in Bleak House geeft bij den dood van Crook). De gravin moet door een inwendig vuur verteerd zijn. Dr. Bianchi, die een brochure over dit geval geschre ven heeft, meent, dat het vuur in de borst ontstaan is en zich gedurende den slaap ontwikkeld heeft; dat de gravin, het gevoelendewas opgestaan om lucht te scheppenmaar het niet meer tot haar venster heeft kunnen brengen. De mar kies Seipio Maffei, die mede er over schrijft, deelt mededat deze dame gewoon was zich zeer veel met kamferbrandew(jn te wasschen. Hij meent, dat dit de oorzaak van het ver schijnsel is. Op Kalksburg, een kasteel gelegen op een uur afstand» van Weenenen behoorende aan den graaf Apponyi worden sedert eenigen tijd dagelijks conferentien gehouden doorleden der zoogenaamde oud-conservatieve partijgeen Hongaar dan die met hart en ziel deze partij is toegedaanwordt daarbij toegelaten. Omtrent het behandelde lekt niets uit. De Keizer heeft den generaal von Benedek het groot kruis der Leopoldsorde geschonkenwaaraan de rang van hertog is verbonden. Maandag 11. werden langs den Main-Wesel Spoorweg in een met zware latten voorziene kooi binnen den beestenwagen twee beeren vervoerdin wier nabijheid men een geschoten ree had gelegd. Door het bloed aangetrokkenverbraken zjj de kooi en verslonden de ree geheel. Door het geweld in dén wagen opmerkzaam gemaaktopende de oppasser de deur en kon er slechts met moeite in slagen de dieren weder in hun kooi optesluiten. De toestand van Prins Napoleon is vrij ernstig. Dings- dag heeft een consultatie plaats gehad van de doctóreh Yvon, Royer en Ricord. Mèn was eenigermate bezorgd maar sedert is de toestand eeuigzins verbeterd. Uit Praag wordt gemelddat Zondag jl. op de Itrftd- ~?s~-

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2