N°. 588. Vrijdag 24 January. A0. 1862. Binnenlandsch Nieuws. Z. M. heeft benoemd tot ridders der orde van den Ne - derlandschen Leeuw Mr. J. H. van der Sanderaadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden en Mr. S. Schmolck, raads heer in het Prov. gerechtshof van Zuid-Holland. Prins Hendrik der Nederlanden heeft 11. Woensdag na middag ten een ure de Akademie te Delft bezocht en keerde ten 4 ure weder naar de residentie. Uit 's Hage wordt ons heden berigtdat tot hiertoe de onderhandelingen over de zamenstelling van een nieuw Ministerie voortduren. Men verwacht intusschen dat zij bin nen weinige dagen een oplossing zullen erlangen. De Minister van Finantien heeft aan HH. Burgemeester en Wethouders van 's Gravenhage zijn bereidwilligheid te ken nen gegeven om over den afstand van het Haagsche bosch behoudens de goedkeuring der Wetgevende magt, in onder handeling te treden en heeft daartoe eenige voorwaarden ge- iteldzooals; de afstand der localen, in gebruik bij de ar- rondissements-rechtbankwaarvoor thans door het Rijk een jaarlijksche huur van 2000 wordt betaald; voortsdat de Maliebaan Rijks eigendom zou blijvenmaar de Koekamp aan het genootschap van acclimatatie worden afgestaan. Maandag 11. is wederom voor de arrondissements-recht bank te Utrecht een belangrijke beslissing gevallen omtrent de uitlegging der patentwet. De heer D. de Leur, gepatenteerd all aannemer en koopman, had in zijn werkplaats buiten de Catharijne steenhouwersknechts werkzaam, voor de door hem aangenomen gasfabriekvoorts waren er bezig timmerlieden verwers en steenhouwers aan de' vaste goederen van dien heer. De administratie beweerde, dat de heer de Leur, behalve als aannemer, ook moest gepatenteerd zijn voor al de bovenge melde bedrijven niettegenstaande dit tot hiertoe nooit door de administratie was gevorderd. De rechtbank heeft bij een om- •tandig gemotiveerd vonnis beslist, dat de heer de Leur, als aannemer en koopman gepatenteerd zijndegeen ander pa tent noodig had tot uitoèfening van voorschreven werk zaamheden. Uit Utrecht wordt het volgende gemeld Het is ons een genoegen, dat wij heden mogen terugko men op de zaak van den Staten-Bijbeldit voor eenigen tijd tot verschillende en gelukkig onjuiste meeningen aanleiding gaf, om daarvan thans niets dan goeds te zeggen. In het ge bouw voor K. en W. alhier is namelijk sedert een paar da gen het vorstelijk geschenk ter bezigtiging gestelddat onzen geliefden Koning weldra zal worden aangebodenuit naam van 55,000 inteekenarenbijna uitsluitend uit de werkende klasse, en waarvan alleen uit Utrecht ruim 5,000. De Staten- Bijbelrustende op een prachtigen lezenaar, is waarlijk een geschenk in den geest des volks, dat aan den nazaat van den grooten Zwijger geen beter blijk van erkentelijkheid wist te geven voor hetgeen Z. M. in den watersnood van het vo rig jaar voor het volk deeddan het hooggeschatte boek het welk het eenmaal om zoo te spreken uit de hand van een Oranje op nieuw ontving De kolossale Bijbel en het album, dat de namen der in teekenaren bevat, zijn onverbeterlijk ingebonden door de HH. Brandt en Zonen, bijbelbinders te Amsterdam; de ornemen- tatie in massief goud en zilver, overheerlijk van teekening en uitvoering, dankt men weder aan onzen éénigen van Kempen. Keurig bewerkte zinnebeeldige medaljonsaan beide zijden aangebragt, stellen, in gedreven zilver, op meesterlijke wijze voor: op het eene blad als middenstuk de penning van den ijsvogel, geslagen in 1561 op Willem I, thans van toepassing- gemaakt op den Koning in den watersnood, daarboven de dood van Prins Willem 1 in 1584, ter regterzijde de Spaan- sche onoverwinnelijke vloot in 1588ter linkerzijde Prins Maurits na de overwinning bij Nieuwpoort in 1600en onder aan den penning, geslagen bij het innemen van 's Hertogen- bosch in 1629 door'Prins Frederik Hendrik; op het andere blad een medaljon voorstellende het nieuw Jeruzalemen daarom eenige bijbelteksten al deze medaljons zijn door wijn-, vijgen-, laurier- en palmtakken verbonden. De prachtige foliant moet rusten op een lezenaar van eb benhout, 48 duim hoog, 29 duim breed, en wegende bijna 200 pond. Even zeldzaam als zulk een stuk geheel uitebben- hout vervaardigd voorkomt, even kunstig en rijk eenvoudig is de bewerking er van, en met genoegen melden wijdat onzen bekwamen meubelmaker J. W. Bernhardi er de uitvoerder van isbijgestaan door de beeldhouwers Rijnboutt en Schae- fer, mede alhier woonachtig. Elegantprachtig en toe muntende door een severen stijl, is deze lezenaar, LEIDSCH DAGBLAD Dege Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12{. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels 0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 9 m.j 9 u. 9 m. Naar Haark lein en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m.; 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks 's middags 2 u. uitgezonderd de Zondagen. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 8 u., 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u.45 in., 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triëst, 7 en 23; over Marseille, 9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 89 en van 2—5 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van sm. 89 u. 30 m. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. De Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel'smorgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Douderdag van 92 uur; van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 9—4 uur.

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1