Buitenlandsch Nieuws. verschaffenverpHgt is de geweiven uittebreken en deze stoe ten dikwijls inop een oogenblik dat men dit 't minst ver wacht had. Overigens staan de meeste kelders gedeeltelijk onderwater; de stoombrandspuit van den heer Wood wordt nu gebezigd om ze leeg te pompen; het water is met vetstoffen, terpen tijn en oliën vermengd. De koopwaren worden dadelijk op de kaai geplaatst en daar stuksgewijze verkocht. Nog altijd smeult het vuur in sommige kelders. Vooral de hennep is moeijelijk te blusschen. Dag en nacht houdt een spuit den broeijenden voorraad nat. De schoorsteen der raffinaderij helt over en dreigt de om liggende .gebouwen en de arbeiders met gevaar. Men heeft besloten hem eerstdaags door middel van werktuigen omver te halen. Ook de kelders der naburige woningen staan vol stinkend water, en moeten leeg gepompt worden. Men is daarmede dan ook druk bezig, maar zoolang de toevoer van water uit het entrepot niet kan afgesneden wordenis deze arbeid vruchteloos. Door een treurig ongeluk dat te Parijs voorviel is een achtingswaardige familie, thans in het departement der Ga ronne gevestigd, in diepen rouw gedompeld. De heer Pierre de Rémusat, zoon van een voormalig Minister van Lodewijk Filipsnaauwelijks dertig jaren oud, met al de gaven der natuur en der fortuin begifiigd, en wien een uitstekende op voeding te beurt vielwerd door zijn schichtig paard tegen een muur geworpen, stortte bewusteloos ter aarde, en stierf in het hospitaal. De pastoor der Magdalenakerk vervulde de treurige taak om de jeugdige echtgenoot van den overledene by diens stoffelijk overschot te brengen. Prins Albert heeft een testament nagelatenwaarbij hij zyn vrij aanzienlijke bijzondere bezittingen aan de Koningin vermaakt, ten einde die in het belang der jongere kinderen aantewenden. De inkomsten van het den Prins van Wallis toebehoorend hertogdom Cornwall zijn door den nu overleden Prins Gemaal gedurende de meerderjarigheid des Prinsen zoo zorgvuldig beheerddat deze in het volgend jaar, bij het in treden zijner meerderjarigheid, over een half millioen pond sterling in baar geld te beschikken zal hebben. In een talrijke openbare vergadering, dezer dagen onder het voorzitterschap van den Lord Major in Mansionhouse ge houdenis tot het oprigten van een standbeeld van den Prins Gemaal besloten, ter blijvende herinnering aan de diensten, gedurende ruim twintig jaren door hem aan de wetenschappen en kunsten in Engeland bewezen. Vele Parlementsleden en groote financiers namen aan de vergadering deel. De terstond geopende inschrijving, tot thesaurier waarvan de Lord Major benoemd is, bragt dadelijk ruim 4000 pond sterl. op, waar toe de Maatschappij voor schoone kunsten alleen de som van 1050 pond sterl. bijdroeg. Waarschijnlijk zal de Koninklijke schouwburg te Londen gedurende de wereldtentoonstelling bespeeld worden en onder directie van sign or Brizzi staan. De reis van den Prins van Wallis is nu vastgesteld op 13 of 14 Februarij e. k. Ds. Gehle is Maandag ter audiëntie geweest bij sir George Grey, ten einde, van wege den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Londen een adres van rouwbeklag aan H. M. de Koningin te overhandigen. In berigten uit El-Kebri, van 1 Jan. wordt gemeld, dat de werkzaamheden aan de doorgraving van de landengte van Suez met goed gevolg worden voortgezet. Naar luid de zer berigtenis op Nieuwjaarsdag een eerste mis gevierd in de kerk van El-Elquiz, op een daar aanwezige hoogte, het bezwaarlijkste punt der onderneming. Dit oordnog voor weinige jaren woest en onbewoondheeft thans een bevolking van 6000 hoofden, waaronder 600 Christenen. Reeds zijn 57 kilometers van het kanaal uitgegraven en bevaarbaar. Men stelt zich voor, in den loop van Januarij de wateren van den Nijl in het meer van Tuinsah te brengen en alsdanmet 40,000 arbeiders, de doorgraving van de bedoelde hoogte te bewerkstelligen, als wanneer de opening van den waterweg van de Middellandsche naar de Eoode Zee als verzekerd kan worden beschouwd. Nederduitsch Hervormde gemeente te 's fiage, heeftop zijn verzoek, zijn emeritaat bekomen, te rekenen met 1 Februarij aanstaande, behoudens zijn aanspraak op pensioen. In de eerste aflevering van het tijdschrift Eevue des deux Mondes, komt een opstel voor van Charles de Rémusat over de theologie critique onzes tijds, waarin een oordeel ge veld wordt over de bekende geschriften van Scheler, Colani^ Heuss en Reville en over de groote omwenteling die in onze dagen op godgeleerd gebied zich heeft geopenbaard. Dingsdag 21 Januarij zal Mr. J. E. Banck van Am sterdam in de vergadering met dames, der Leidsche afdeeling van de Hollandsche Maatschappij van fraaije kunsten en we tenschappen als spreker optreden. In de Utrechtsche Courant leest men het volgende: Dezer dagen is te Leiden een hoogst opmerkelijk boekje verschenen, hetgeen door den schrijver 2elven, den heer A. Halherstadt, gepensioneerd W. I. ambtenaar, is uitgegeven, dewijl, gelijk hij in de voorrede heel naïf erkent, geen boek handelaar zich met de uitgave dorst belasten. Het boekje heet: Een standbeeld voor den graaf van den Bosch, en bevat een zeer scherpe kritiek van de handelingen van dien staatsman in de W. I., vervolgens een aantal bijzonderheden over de onrechtvaardige behandeling, waaraan de schrijver 26 jaren blootstond, en waaraan eerst de heer Cornets de Groot, ge durende zijn kortstondige ministeriële loopbaan, een einde maakte, eindelijk een aantal bijzonderheden betreffende des schrijvers betrekkingen tot de heeren Baud, Pahud en Ho-/ chussen. Het boek is kuriues, en verdient - zoo geen toejui ching - zeker de lezing in dubbele mate. De commissaris van politie alhier berigtdat in den avond van 9 Jan. jl. in den Rijn is gevonden een met een kurk gesloten halve flesch, waarin zich een stukje papier be vond, waarop met potlood was geschreven: *men zal mij zoeken en niet vinden, want ik heb mij in het Galgenwater verdronken den 4den Januarij 1862. (Get.) Gerrit Meerkamp." De commissaris van politie voornoemd berigt verder, dat het zoogenaamde Galgenwater behoort onder deze gemeente en dat de naam Meerkamp in die gemeente niet bekend is. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 21°, des avonds te 8 uur 17°, te 10 uur 16°. Zaturdag nacht te 12 uur 15°,'s morgens te 3 uur 14°, te 5 uur 13°, te 8 uur 12°. te 12 uur 19°, 's na middags te 2 uur 22° en te 4 uur 21°. Uit Athene wordt berigt, dat de stad Bostizza door een aardbeving geheel is vernield, even als eenige daarbij gelegen dorpen. Er zijn 15,000 menschen zonder huisvesting en de ellende is zeer groot. De schade wordt op 12 a 15 millioen drachmen berekend. De Koning en de Koningin hebben 8000 drachmen gegeven. De regering heeft dadelijk tenten en bedden, alsmede geneesheeren gezonden. Uit Keulen wordt berigt, dat in het afgeloopen jaar in die stad 4147 personen uithoofde van overtreding der be palingen op het bezoeken der school tot een gevangenisstraf van verschillenden duur zijn veroordeeld, naar gelang zijhun schoolpligtige kinderen langer het schoolbezoek hadden doen verzuimen. Van dat aantal hebben 2427 de boete betaald en 1720 de gevangenisstraf ondergaan. Uit Dantzig wordt berigt, dat 11. Dingsdag te Marïen- burg een hevigen brand is uitgebarsten, tot blussching waar van de brandweer ten spoedigste daarheen is gezonden. - Uit Dantzig wordt het overlijden gemeld van den heer Tocking, Nederlandsche consul aldaar. De puinhoopen van het entrepot te Antwerpen en de daaronder Zich nog bevindende koopmansgoederen worden langzamerhand opgeruimd. De buitenmuren zijn reeds goed deels omvergehaald, en wat daarvan nog staan bleeef kan zon der gevaar blijven staan. In de laatste ees weken hielden 200 arbeiders zich met de opruiming onledig. De zeer beschadigde koopwaren, die nog in de kelders voorhanden waren, worden thans te voorschijn gehaalddit werk gaat met veel gevaar gepaard daar menom de arbeiders toegang tot de bergplaatsen te

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2