Buitenlandsch Nieuws. tuurlijk dat de konimandant, daarover hoogst bevreemd, zich aan die bepaling niet wilde onderwerpen en verder stevende. Ondertusschen is ons oorlogschip de Zeeland te Washington allerbeleefdst ontvangen en heeft er zoo lang vertoefd als het wilde. Men wil dan ook weten, dat den volgenden dag (de paket met de mail was den 7den reeds uitgezeild) het oor logschip Vesuvius naar St. Thomas is gestoomd, om hetzij van wege den gouverneur of van wege den kolonel, komm. van de zeemagt alhier, nog een brief voor de Europesche mail aan ons Ministerie overtebrengenmet protest tegen genoemd besluit en opheffing daarvan; daar, indien de N. A. Staten dit ten ergste opvatteden waarvoor veel kans bestaatzij wel eens uit represaille belemmerende bepalingen voor onzen koop handel konden maken. En ronduit gezegd, we kunnen hier N. Amerika niet missenwant bijna alle levensbehoeften en benoodigdheden ontvangen wij thans van daar; terwijl de twee of drie schepen, die jaarlijks uit Nederland komenin de be hoefte van eén bevolking van 20,000 zielen, die nog wel wat meer zijndoor het aanhoudend verblijf van vreemdelingen van de kust, onmogelijk kunnen voorzien. We willen maar het beste hopen Zooals onze Courant meldde, zou er in Venezuela een schik king tusschen de oorlogvoerende partijen ophanden zijnna melijk tusschen den generaal Palz, die zich onlangs aan het hoofd van de regering gesteld heeft en den generaal Fallow, beiden gewezen presidenten. Falcon, die beloofd had, geen voet meer in Venezuela te zullen zetten, en daarom vóór drie jaar vrijheid had bekomen om ongehinderd te vertrekken, zegt, nu niet meer aan zijn gegeven woord gebonden te zijn, omdat er ondertusschen een' ander bestuur was opgetreden' Falcon schijnt nog veel aanhangers te hebben, maar hij heeft ook veel geld bij zijn voormalig presidentschap opgezameld. Er is bier een feit ontdekt van het vervalschen van munt- of bankbilletten. Wij hebben hier namelijk een bank die,bil- letten van f 5, 10, 25, 50 en 100 uitgeeft,, doch die alleen op Curasao en onderhoorigheden gangbaar zijn. Voor een paar maan den had iemand eenige biljetten van ƒ5 door bijvoeging van een 0 in 50 veranderd, waarvan er vier door den ontvanger aan een officier, belast met de administratie, onder meer andere billetten waren uitbetaald zonder dat beiden het ontdekten eerst later ontdekte de laatste het en moest er voor bloeden ofschoon het hem naderhand door het gouvernement vergoed is. Of er toen meer zulke billetten vervalscht warenweet men niet, maar er kwamen er geen meer in omloop. Nu schijnt een Venezuelaan de vervaardiger te zijn, die met een chemi sche, oplossing zoowel het nommer 5 als de geschrevene vijf heeft uitgewischt en er toen 1.0, voor in de plaats heeft ge steld, Echter is de instructie nog niet afgeloopenzoodat men er het rechte niet van weet. Indien deze Venezuelaan er de bewerker van is, dan was hij hier bekend; daar bij voor een paar jaar van bet eiland gebannen isomdat niet alleen was bekend geworden dat hij in Venezuela eeu paar moorden had gepleegd, maar dat hij ook hierheen gekomen was om den generaal Falcon te vermoorden. Hij heeft zich sedert in Ame rika opgehouden en^ was in het geheim voor eenige weken weder hier aangekomen. Het gouvernement heeft deze week weder een buitenkansje gehad. Er was namelijk inschrijving voor het overbrengen van de mail naar St. Thomas en terug met snelzeilende schoener. Dit was in de laatste jaren door eenen heer Jeserun, een Is raëliet, voor f 10,000 'sjaars aangenomen (de paket vertrekt tweemaal 's raaandsden 7den en den 22stcn) en bij deze inschrijving biedt bij de overbrenging van de mail volgens de gestelde voorwaarden voor niet met al aan. Hoe die heer dat doen kan en er nog bij profiteren, is velen een raadsel; en indien hij er nu bij profiteert dan heeft hij de vorige ja ren elk jaar f 10,000 op den koop toe gewonnen. Een aardige winst voorwaar! Of hij moet de lucht gekregen hebben dat hij mededingers zou krijgen, die lager dan hij zouden in schrijven, en om nu maar in eens sekuur te wezen, wil hij het gratis doen. 't Is waar, die schoener, welke de mail over brengt, voert tevens passagiers naar St. Thomas, en heeft daardoor voordeelook door den handel die ondertusschen gedreven wordt, maar 10,000 meer of minder wil toch wat zeggen. Die heer is een Hjke Israëliet, üóoals ef onderschei den hier zijn. Hij zal wel zorgen er niet bij te verliezen. Ondertusschen profiteert het gouvernement die groote som. Of de heer Jeserun nu de vracht van passagiers en goederen verboogen zal, dan of die aan een vast tarief is onderworpen, weet ik niet. De vracht per persoon naar St. Thomas is tegen woordig 40 gulden; de reis duurt gewoonlijk 6 of 7 dagen, de terugtogt gewoonlijk in drie of 4 maar ook in meer, al naar de wind is; maar toch de terugtogt gaat met den stroom medeen gewoonlijk is de wind oostnoord- of zuid-oost zelden heeft men hier westewindendoch dan altijd in den regentijd, zooals thans van de maanden September tot January. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 25°, des avonds te 8 uur 23% te 10 uur 22°. Vrijdag nacht te 12 uur 21% 's morgens te 3 uur 20°, te 5 uur 19°, te 8 uur 19% te 12 uur 23°, 's na middags te 2 uur 24° en te 4 uur 21°. In de Italiaansche Senaat is de regering geïnterpelleerd over hare algemeene Staatkunde. De heer Ricasoli heeft daarop verklaard, dat de regering de zware verantwoordelijkheid op zich had genomen om het werk van ItalieY eenheid te bevor deren. De Romeinsche questie kan haar zeker lot niet ont gaan. Hoe lang zij nog hangende zal blijven, is niet mogelijk te bepalen; misschien rijpen op dit oogenblik de plannen der regeringzij blijft onwrikbaar bij de Fransche alliantie en zal bij hare Staatkunde ten aanzien der Romeinsche questie blij ven volharden. Fuad pacha houdt zich onledig met een ontwerp van financiële en politieke hervormingen. Joseph Karam blijft te Konstantinopelmen beeft hem gedreigd dat men hem een openbaar proces wegens verraad zou aandoenvoor het geval hij poogde zich uit de hoofdstad te verwijderen. Het Turkscbe gouvernement heeft zestig millioen piasters geleendten einde in de meest dringende behoeften te voor zien. Het was zoo ver gekomen dat aan de troepen geen soldij meer werd uitbetaald. De Pruissische gezantschapsprediker tc Konstantinopel, de heer Pischonis onlangsop een wegens hem door den gezant aldaar, graaf von der Goltz, ingediende klagt, door den Minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Bernstorff, per telegraaf in zijn ambstbediening geschorst, zonder dat de Op- perkerkeraad alhier, die zijn wettige kerkelijke overheid is daarover geraadpleegdof de zaak vooraf onderzocht was ge worden. Tbans blijkt het hoe de geheele zoo streng gestrafte misdaad van dien predikant hierin bestaan heeft dat hij, bij de inwijding van het nieuwe Evangelische bedehuis in de Turksche hoofdstad, niet slechts de gemeente in bet algemeen maar den gezant met uame, tot getrouwe bijwoning der opep- bare godsdienstoefening aanspoorde, en daarbij niet onduide lijk te verstaau gaf, <jlat deze die aanmaning sterk behoefde, zoo als dan ook maar al te zeer het geval was. Had de pre dikant welligt beter gedaan den gezant hierover onder vier oogen te onderhoudende wraak welke deze genomen heeft wordt toch alles behalve edelmoedig geacht. Volgens The Athenaeum zullen de Koninklijke horto- logische tuinen in South, Kensington gedurende het aanstaande saisoenvooral tijdens de groote tentoonstellingzeer veel tot de Londensche uitspanningen bijdragen. Er zullen acht ten toonstellingen van bloemen en vruchten worden gehouden, en van Mei tot October zullen de beroemdste muziekkorpsen van Europa er dagelijks matinées geven. Onder anderen spreekt men vau de muziek der Oostenrijkscbe lijfwacht, en men hoopt dat de Keizer der Franschen en de Koning van Pruis- sen niet zullen weigeren wanneer de Keizer van Oostenrijk zijn korps verlof geeft. Men maakt zich te Parijs ongerust over het lot van den heer Dubois de Saligny Minister van Frankrijk in Mexico* De diplomaat moet de hoofdstad der Republiek omstreeks het laatst der maand November verlaten hebbenten einde te Tampico scheep te gaanen sedert heeft men niets meer van

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2