df, N°. 881. Donderdag 16 January. A0! to Sf Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCH DlfiBLA Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95 en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12f Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels 0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 9 m. Naar Haar lem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m.; 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks 's middags 2 u. uitgezonderd de Zondagen. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 8 u., 's middags te 12 u., 'snamiddags te 3 u.45m.. 'eavonds te 8 u. 10 m.Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17 over Triest, 7 en 23; over Marseille 9 en 25 van elke maand. Ri]ks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 89 en van 2—5 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van sm. 89 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. De Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur; van Zegel, Registratie dagelijks van 8—4, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M, heeft benoemd tot broeder der orde van den Ne- derlandschen Leeuw den heer D. Hirschhoofdonderwijzer aan het doofstommen-instituut te Rotterdam. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der directe belas tingen en accijnsen te Jelsum de heer J. H. Wijbrandsthans meter-taxateur van den turf te Wolvega. Uit Middelburg wordt dd. 10 Januarij geschreven: Door het provinciaal gerechtshof van Zeeland, is ter vervul ling der vacature van raadsheer in dat Hof, ontstaan door de benoeming van mr. C. W. E. Vaillant tot president, de navolgende voordragt opgemaakt, bestaande uit de heeren rars. J. W. de Bruijn van Melis en Mareskerkegriffier by voornoemd hof; P. J, van Voorst Vader, rechter in de arr.- rechtbank te Goes; W. G. de Knokke van der Meulenofficier van justitie bij de arr.-rechtbank te Goes. P. Paulus, officier van justitie bij de arr.-rechtbank te Zierikzee; jhr. J. H. P. van Doorn en J. H. de Stoppelaar, rechters in de arr.-rechtbank te Zierikzee en te Middelburg." Men meldt uit Woerden dd. 13 Januarij Sedert een aantal jaren zijn de kanteD en rollagen der beide zijden van den Rijn binnen de stad Woerden door niemand onderhoudenen voor een deel tot den staat van ruïne ge raakt. Er bestond verschil van meening, op wien de verplig- ting tot onderhoud rusttehetzij op de ingezetenenop de gemeente of op het grootwaterschap. Onlangs is een poging aangewend om een einde aan de kwestie te maken. Het wa terschapsbestuur heeft namelijk een keur gemaakt, waarin o. a, een bepaling voorkomt als deze: Art. 8. //De eigenaars van panden, staande langs den Rijn te Woerden, blijven verpligt de kanten en rollagen voor die panden gelegente houden op een hoogte van 0,1 el Amst. P. of zoo veel meer als de belendende hoogte der rollagen zal vorderen." Deze keur, dd. 4 Julij 1861, is goedgekeurd door Gedep. Staten van Zuid-Holland en van Utrecht, doch geen van Woerdens in gezetenen is er door genoopt gewordenom er aan te ge hoorzamen. Een 25-tal ingezetenen zijn daarop bekeurd, en een hunner is in rechten getrokken bij dagvaarding voor het kantongerecht. De verdediging is voorgedragen door Mr. N. Sikkel Groos, advocaat te Leiden, en de gedaagde is onthe ven van alle rechtsvervolging, bij vonnis van 17 December 11., voornamelijk op grond//dat het waterschap door die re geling de grenzen zijner wettelijke bevoegdheid is te buiten gegaanvermits het onderwerp in kwestie moet worden ge rangschikt onder de huishoudelijke belangen der gemeente, welker regeling en bestuur bij art. 140 der grondwet aan het gemeentebestuur wordt overgelaten, en als tak van bestuur met name wordt opgenoemd bij art. 149, 151 der wet van 29 Junij 1851, terwijl bij art. 205 aldaar de kosten voor de zorg voor plaatselijke wegenstraten en werken op de jaarlijksche begrooting] moeten worden uitgetrokkenen ook bij art. 238 de heffing vanj straat-, brug-, kaai- en haven gelden enz. als plaatselijke belasting is toegestaan. Het open baar ministerie is van die uitspraak gekomen in appel. Men ziet met belangstelling de beslissing des hoogeren rechters te gemoet. In den Koninklijken Franschen schouwburg te 's Hage zullen Donderdag worden ten tooneele gevoerd drie tooneelstuk- ken, als: l'invitation a la Valse; - un jeune homme, qui ne fait rienen le dépit amoureus. Te Oud-Beijerland is een ziekte onder de werkpaarden uitgebroken, die reeds in vele gevallen doodelijk is gebleken. Van de 16 jongelieden, welke aan het op Zaturdag te Utrecht gehouden admissie-examen deel namen werden 10 tot de akademische lessen topgelaten. Een notaris te Dalfsen werd in de vorige week op last van een zijner collega's te Zwolle gegijzeldterwijl eerstge noemde daags te voren op den inboedel van den laatste ge rechtelijk deed beslag leggen. Uit een'gemeente in de provincie Utrecht wordt ge meld, dat de geneesheer aldaar onlangs een bejaarde dame onder behandeling haddie echter, trots alle vermaningen zeer ongeduldig was. Hij verloor eindelijk zijn geduld met deze onhandelbare patiente en voegde haar in drift toe: maar mijn beste mevrouw, ik kan u toch niet meer jong maken. De dame antwoordde daarop: dat verlang ik ook niet, maar oud, dokter, oud zult ge mij met al uw drankjes en pillen zeker niet maken. -De wethouder B. P. Jr. te Avereest is onlangs naar het krankzinnigen-gesticht te Utrecht overgebragt, men zegt ten gevolge van te veel inspanning bij de becijferiug der ge-

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1