Buitenlandsch Nieuws. bij de arr.-rechtbank te HoornMr. A. Looijentbans subst.- griffler bij de arrond.-rechtbank te Nijmegen; en tot subst.- griffier bij de arr.-rechtbank te Nijmegen, Mr. A. J. Roest, advocaat te 's Gravenhage; tot inspecteur der registratie en domeinen van de 2de kl., de heer Mr. G. G. van Buttingha Wichers, thans inspecteur der registratie en domeinen van de 3de kl.; tot inspecteur der registratie en domeinen van de 3de kl., de heer L. Roosenburg, thans ontvanger der registratie en domeinen te Waalwijk. In het jaar 1861 zijn te Leeuwarden volgens de weke- lijksche opgavenaan de waag van de beide hoofdmarkten in deze provincie gewogen: 92,339/4, 20,216/ en 2962/10 vaten boter, makende met een gemiddeld overwigt van 2 per vat, 4,334,875 en 1,149,830 kaas, zijnde 91,707 boteren 10,325 kaas meer dan in 1860. De goede verwachting, welke men in den beginne te 's Bosch "koesterde omtrent den afloop der zaak van den hy potheekbewaarder uit A., wordt met iederen dag meer teleur gesteld. Feiten stapelen zich op feiten en maken de beschul diging al zwaarder en zwaarder. Binnen kort zal de zaak dan ook naar het gerechtshof in Noord-Brabant worden verwezen. Als een buitengewone zeldzaamheid deelen wij mede dat door de Wed. Dagenvoord, te Diepenveen, dezer dagen een vet varken is geslagt, wegende schoon 465 oude ponden. In den avond van Donderdag hebben eenige kwaadwil ligen die men nog niet heeft kunnen ontdekkende verre gaande straatschenderij bedreven, om in de brievenbussen van het postkantoor te Zevenaar een hoeveelheid melk te gieten zoodat de zich daarin bevindende brieven er juist niet zeer zuiver uitzagen. In de gemeente Hintham is dezer dagen bij het om spitten van een stuk landin eigendom behoorende aan den heer Siepkens aldaar, een begraafplaats ontdekt van Franki- schen oorsprong. Reeds heeft men zeventien lijken opgedol ven, welke alle door muurtjes van elkander gescheiden lagen. Ook heeft men daarbij onderscheidene potten en urnen gevon den en ook stukken ijzer, waarschijnlijk gediend hebbende om de muurtjes te bevestigen. Dr. C. R. Hermans heeft zich her haaldelijk ter plaatse begeven en de verdere opdelving ge schiedt thans onder zijn leiding. Een aantal voorwerpenin zijn bezit, zijn reeds in de verzameling van het Noord-Bra- bantsch genootschap gedeponeerd. Als een nieuw middel om aan een vrouw te geraken kan dienen dat dezer dagen door den omroeper te Delftshaven werd bekend gemaakt, dat een trouwlustig jongeling een jeug dige wederhelft met eenig fortuin zocht, terwijl de daarop reflecterenden verzocht worden zich, met gesloten brieven, bij hem, omroeper, aantemelden. Beroepen: tot predikant bij de Hervormde gemeente te Heemstede (cl. Haarlem) Ds. J. Cramer, th. Dr. thans te Oude en Nieuwe Wetering; - te Zevenhoven (cl. Leiden) de kandikaat J. Verwey. Aangenomen: het beroep naar de Ned. Hervormde gemeente te Utrecht door Ds. Gildemeester, pred. te Scheveningen- naar de Leur (cl. Breda) door Ds. H. J. D. Hellendoorn pred. te Nieuw- en St. Joostland. Bedankt: voor het beroep naar de Hervormde gemeente te Baarn en Eembrugge (cl. Amersfoort) door Ds. H. C. Ber- voets, pred. te Hengelo; - voor Wijdenes en Oterleek (cl. Hoorn) door Ds. G. J. van der Hoeve, pred. te Spanbroek en Opmeer. Vrijdag avond had in de parochiale school op de Haar lemmerstraat alhier, een declamatoriumof liever gezegd eene tooneelvoorstelling plaats, door de leerlingen dier school, on der de leiding van den verdienstelijken onderwijzer, den heer A. Boerema. Er werd opgevoerd: De Dorschvlegeltooneelspel in 3 be drijven, vrij gevolgd naar een der 4 verhalen van den Wel- Eerw. heer van der Horst, en //Verstand, meer dan geld," kluchtig tooneelspel in 1 bedrijf; beide stukken, door den heer Boerema voor de jonge tooneellisten bewerkt. Ofschoon, behalve bijna alle R. K. geestelijken onzer stad een talrijk en uitgezocht publiek, waaronder vele dames, te genwoordig was, zoo vermogt dit onze jeugdige kunstenaars piet te intimideren; het scheen, integendeel dat het groot aantal toeschouwers hunnen moed aanwakkerde; zij wedijverden om, bij eene grondige kennis hunner rol, zich op hun ge mak te toonen, dat al dadelijk, bij den aanvang, bij de kleine roovers werd opgemerkt, die met de hand aan hunne knevels draaidenals of het oude krijgers(troupiers) waren. Was het doel - iets bijtedragen tot verzachting van het - lot van de algemeene armen der stad - loffelijkde uitvoe ring overtrof zeker aller verwachting. De bedrijven werden afgewisseld door muzijk. - Na afloop der voorstelling zeide de WelEerw. Heer Deken en pastoor A. C. Quant, in hartelijke woorden dank aan de jongelieden en aan den onderwijzer, onder wiens voortreffelijke leiding zij de aanwezigen een regt genoeglijken avond hadden verschaft waarbij hij de eersten vooral op het hart drukte, om de ze delijke strekking van het nastukook op verderen leeftijd in dachtig te zijn, namelijk: dat een ieder, de stand waarin hij is geplaatst, of waartoe hij wordt opgeleid, door stipte plicht betrachting eer moge aandoenen niet hooger zoeken te vlie gen dan zijn vleugels toelatenopdat zij zich daardoor in het oog van anderen niet bespottelijk maken. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur- dag des namiddags te 5 uur 48°, des avonds .te 8 uur 46°, te 10 uur 46°. Zondag nacht te 12 uur 46°, 's morgens te 3 uur 46°, te 5 uur 46°, te 8 uur 47°, te 12 uur 47°, 's nar middags te 2 uur 45° en te 5 uur 40°, te 8 uur 41°, te 10 uur 40°. Maandag nacht te 12 uur 39°, 's morgens te S uur 39°, te 5 uur 38°, te 8 uur 37°, te 12 uur 43°, 's namiddags te 2 uur 44°, en te 4 uur 43°. Uit Triëst wordt het volgende geval gemeld, dat de algemeene belangstelling in hooge mate gaande maakt. Voor rekening van Koning Victor Emanuelwaren in Alexandrië zestien Arabische paarden aangekocht; de officier, die met het transport belast was, wilde ze met een stoomboot der Messa- geries naar Genua doen vervoeren. De kapitein der stoomboot verklaarde echter dat hij slechts 8 paarden kon inschepen; daar evenwel de officier het transport in zijn geheel moest bezorgenliet hij de zestien paarden op een Lloyd-stoomboot opnemenwaarmede de overtogt naar Triëst gelukkig werd volbragt. Hier werd echter den officier verklaard, dat de doorvoer van paarden niet geoorloofd was. De Zweedsche con sul-generaal, die te Triëst ook de belangen der onderdanen van Sardinië vertegenwoordigdheeft reeds van het voorge vallene berigt gezonden aan zijn gezantschap te Weenen. De Piemontesche officier beweert, dat hij, alvorens de paarden inteschepen, bij den Oostenrijkschen consul aanvraag had ge daan, of er tegen het verder transport der paarden naar Pie- mont geen bezwaar zou worden geopperd, en dat hij hierop een bevredigend antwoord heeft ontvangen. Naar men verneemt, zal een dotatie van 300,000 fr. aan de graven de Morny, Walewski en de Persigny, leden van den geheimen raad van Keizer Napoleon worden verleend welke post de heer Fould als onvoorziene uitgaven op zijn budget zou aanvragen. De eerste zou dan als voorzitter van het wetgevend ligchaam en de beide overigen als ministers aftreden. De Engelsche bladen deelen het overlijden mede van een jong en schoon meisje van 19 jaren, dat in een fabriek tot vervaardiging van kunstbloemen werkzaam was. Zij had zich sedert 16 maanden bijzonder met het vervaardigen van bladen bezig gehouden. Het arsenikzure koper, welke zelf standigheid gebezigd wordt om deze bladen de groene kleur te geven, is bij de lijkschouwing in groote hoeveelheid in den lever, de longen en de darmscheelklieren van het jeugdige slagtoffer teruggevonden. Weinige weken vroeger was haar zuster onder dezelfde omstandighedeneven als zijaan een maag- en darmontsteking gestorven. De bloemen, waarmede gij schoonen u tooit, zoo besluit de berigtgever, zijn die, welke op het graf van deze arme slagtoffers groeijen. De aanbouw van het tentoonstellingsgebouw te Londen gaat met spoed voort. Het is bijna onbegrijpelijkboe groote drukte nu reeds door de onderneming wordt veroorzaakt. Wan neer men dien kant uitkomt, zou men alligt in den waan

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2