N°. 579. Dingsdag 14 January. Binnenlandsch Nieuws. Kapitaal en Arbeid. {Ingezonden). Toen men voor eenigen tijd vernam, dat ongeregeldheden hadden plaats gevonden, eerst te Gend, naderhand in de Bo- rinage, en wel tusschen meesters en werklieden aldaar, namen we ons voor onze denkbeelden in dat opzicht uiteentezetten hopende dat het geschrevene aanleiding zou geven om den waren toestand tusschen de meesters en de arbeiders uit het ware standpunt beschouwd, zoo klaar en duidelijk als ons mo gelijk was voorgesteld, te doen kennen, in de hoop dat dit aanleiding mogt geven tot het maken van allesints doel matige wettelijke bepalingen ter voorkoming of vermijding van dergelijke rampzalige botsingendiewanneer zij eenmaal plaats vinden, een voor het waarachtig menschelijk gevoel zeer pijnlijken indruk veroorzakenen hoe gunstig de afloop ook moge zijn, toch altijd offers eischenhetzij door het aan vankelijk gepleegden hoe spoedig dan ook bedwongen ge weld, hetzij door de latere toepassing der wet. En nu ter zake: Een geschil tusschen meesters en arbeiders of werklie den ontstaan zijnde te Gend, vergden laatstgenoemden eene verhooging van loon, welke de eersten hun niet wilden toe staan. De werklieden staakten alzoo hun arbeid, maar werden door van elders opontbodene vervangen. Daaruit uu sproten wan ordelijkheden voort, die Gend in beroering bragten, en vele gevangennemingen ten gevolge hadden. De oorzaak van die wanordelijkheden zetelt dus eenig en alleen in het te geringe loon, dat den werklieden wordt toegekend. Wij zullen hier niet onderzoeken, tot hoever hun rechten zich kunnen uitstrekken. Wij misprijzen krachtig de midde len, waarvan zij bij deze gelegenheid gebruik gemaakt hebben want we verafschuwen het aanwenden van geweld. Wat ook de wettigheid zij van het doel dat men beoogtwij kennen niet anders dan de wapenen van het rechtvan de redene ring en de gematigdheid. Deze wanordelijkheden echter uit een ander standpunt be schouwd, zijn zij het natuurlijk gevolg van de bestaande orde van zaken. Men moet toch erkennendat van dag tot dag als het ware de prijs der levensmiddelen stijgt, de huurprijzen evenzeer stijgen, en dat het loon van den man uit de volksklasse het zelfde blijft. Het is dus duidelijkdat dezede middelen niet meer vin dende om in zijn onderhoud te kunnen voorzieneen hoogere bezoldiging voor zijn arbeid eischt. Men vraagt aan de Kamers wel de verhooging van bezol diging van openbare ambtenaren en van oflicieren der armée en van onze arme gezanten welke laatsten van hunne dui zenden guldens inkomen natuurlijk niet leven kunnen. Aan den werkman denkt echter niemand, zijn loon blijft hetzelfde, en dertig jaar geleden verdiende hij even veel zoo niet meer dan thans. En nogtans zijn sints dien tijd de voedingsmiddelen minstens 50 pCt duurder geworden. Men durfde de aanvraag om verhooging van loon toeschrij ven aan aandrift tot hebzucht en wraakneming of wel aan neiging tot geldbelegging of najaging van genoegens of uifa spanningen. Zoude men over zoodanig beweren niet medelijdend de schou-) ders ophalenneiging tot geldbelegging of najaging van genoe gens bij lieden die 12 tot 15 uren daags werken om te winnen, wat?het voorrecht om niet van honger om te komen- is dat niet een verachtelijke of bittere spotternij P Wij willen dan ook hopen, dat zij, die zoodanige redene ringen vooruit zettendaarover niet ernstig hebben nagedacht en den toestand een weinig beter zullen bekijken en onder zoeken, ten einde de huishoudelijke en burgerlijke aangele genheden die zij bevat optesporenin plaats van er niets dan een nieuw thema voor staatkundige beweringen in te vinden, Z. M. heeft goedgevonden, den meesterknecht bij's rijks werf te Vlissingen, H. van Loo, te benoemen tot broeders der orde van den Nederl. Leeuw. Z. M. heeft benoemd: tot substituut-officier van justiti^ LEIDSCH Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels 0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 9 m. Naar Haar lem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m.j 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks 's middags 2 u. uitgezonderd de Zondagen. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 8 u., 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u.45ra.. 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Laodpost. Over Southampton, 1 en 17over Triest, 7 en 23over Marseille9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 89 en van 25 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van sra. 8—9 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. De Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel,'smorgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur.

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1