Buitenlandsch Nieuws. Door den Burgemeester der gemeente Poortvliet (Zee land) den beer van Stopele,, is dezer dagen een arend ge schoten die eer. vlugt had van 2^ Ned. el. In de omstreek waren bovendien nog twee dezer dieren gezien. De prijs van het veen in Drenthe is blijkens de laatste verkoopingen nog steeds stijgende. Een doorloopende plaats in 1t Valterveen N°. 14, voor 2 jaar verkocht, de helft voor 4500, is nu geheel verkocht voor 12,600. De Charivari stelt het jaar 1861 als een volwassen vrouw voor, die de hand reikt aan 1862, hetwelk wordt afgebeeld als een klein meisje in korte kleederen, met een groot aantal zware pakettenaan het adres van PolenHongarijeTur kijeAmerika, Italië enz. beladen, en aan wien de oudere zuster deze niet zeer bemoedigende woorden toevoegt: //Ja, kindlief, 't is voor u des te erger, maar ik ben verpligt heen te gaanen u met al die zware zaken op uw schouders achter te laten. Gij moet u maar zoo goed gij kunt uit de moeijelijkheid trachten te redden." Men wil weten, dat door HH. Curatoren van het Is raëlitisch seminarium te Amsterdam zou zijn besloten tot een algeheele wijziging dezer inrigtingen dat als rector aan haar hoofd zou worden geplaatst de heer Dünne; litt. en~theol. Dr. te Bonn. Beroepen tot predikant bij de Hervormde gemeente te Meeden (Groningen) Ds. H. Brouwer, oudste predikant te Yeendam. Bedankt voor het beroep naar Wester- en Heiligerlee (Gro ningen) door Ds. C. J. Brycepredikant te IJJst. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings- dag des namiddags te 5 uur 38°, des avonds te 8 uur 39°, te 10 uur 38°. Woensdag nacht te 12 uur 38°, 's morgens te 3 uur 40°, te 5 uur 40°, te 8 uur 40°, te 12 uur 38°, 's na middags te 2 uur 38° en te 5 uur 38°. Uit St. Petersburg wordt gemeld, dat bij een der jongste voorstellingen van Mw. Ristori, waarin zij als Maria Stuart optrad en die door den Keizer en de Keizerin werd bijge woond, de eerste, na het einde van het stuk en toen de gordijn reeds gevallen wasnog in zijn loge bleef wachten ten einde de groote Italiaansche artiste nogmaals zelf te ap plaudisseren als zij door het publiek zou worden teruggeroe pen want het publiek in Kuslands hoofdstad vergenoegt zich niet met de treurspeelster gedurende de voorstelling nu en dan terug te roepenmaar doet dit zelfs acht of tien keeren nadat het stuk reeds geëindigd is. De bevolking van Home was op het eind des vorigen jaars 194,587 zielen, in 1860 184,049. Men vindt er 40 bis schoppen1385 wereldlijke priesters, 2474 ordepriesters1687 seminaristen, 2032 nonnen, 2613 vrouwelijke kweekelingen in conservatoires en kloosters, 283 niet R. Cath. Christenen en 4226 Israëlieten. Op 31 December jl. zijn te Weenen niet minder dan 6500 met geld bezwaarde brieven op den post bezorgd. De oudste geëmployeerden herinneren zich niet op één dag zoo veel geld op dat kantoor bijeen gezien te hebben. In het werk- of armhuis te Mullingar stierf dezer dagen een 103jarige vrouw, die gedurende haar gansche leven nooit een geheele week lang ziek was geweest en om haren werk- zamen en zachtzinnigen inborst algemeen bemind werd. Tot bewijs hoe veel bewoners van dat werkhuis het zeer lang kun nen uithouden dientdat aldaar ten vorigen jarebehalve de jongere van leeftijd, verpleegd werden 28 personen van 70, 24 tusschen de 70 en 80, 5 tusscben de 80 en 90, 2 tus- schen de 90 en 100, en 2 boven de 100 jaren, de meeste van welke nog heden in leven zijn. Uit Breslau wordt gemelddat |een aldaar gevestigd koopman eenige weken voor het Kersmisfeest van het afge- loopen jaar een bestelling ontving uit Kalisch in Polennl. tien portretten van den tegenwoordigen Paus in borduurwerk. De bedoelde koopman haast zich om de portretten te doen vervaardigen en zend die vervolgens naar de plaats hunner bestemming. Later bleek het hem, dat zij aan de Russisch- Poolsche grenzen waren aangehouden en verbeurd verklaard; niettegenstaande alle aangewende pogingen bleef de Russische autoriteit weigerachtig om de bedoelde portretten aan de eige naren aftezenden, dewijl hij vreesde, dat zij tot een doel, gevaarlijk voor de regering en de rust des lands, zouden worden gebezigd. Ter bevordering der vervulling van de sedert eenigen tijd zoo levendige begeerte naar het bezit van een marine, zal, zegt men de Duitsche Regering eerlang een uitnoodiging aan de ge zagvoerders der Duitsche handelsvloot rigtenom bij de Prui sische zeemagt in dienst te treden. Jl. Zondag heeft te Brugge een poging tot moord plaat9 gehad. Zekere de Knudt, ambachtsman, kwam des middags ten 3 ure te huis; zijn vrouw niet vindende, begon hij luid keels te roepen. De vrouw, die bij een buur was, haastte zich naar huis terugtekeerenop het oogenblik dat zij de deur wilde ingaanschoof haar man het raam op en wierp haar het deksel van de kagchel op het hoofd, die haar een doo- delijke wond toebragt, waardoor zij in elkander zeeg. De Knudt snelde naar beneden en sleepte zijn vrouw in den gang van het huis, alwaar hij op nieuw begon haar op vreeselijke wijze te mishandelen. Op dat oogenblik passeerden twee gen darmes het huis en op het hulpgeschrei liepen zij de deur open, waar zij de Knudt nog steeds bezig vonden zijn slagt offer op de meest '.ergerlijke wijze wonden toetebrengen. De ongelukkige was geheel badende in haar bloed. De Knudt werd onmiddelijk gearresteerd en de jammerlijk verwonde vrouw naar het hospitaal vervoerd. Ofschoon de toezending van kaartjes op Nieuwjaarsdag ook in Frankrijk zeer begint af te nemenheeft het bestuur der posterijen alleen in Parijs in drie dagen twee millioen kaartjes ter bezorging ontvangenbehalve nog dé brieven. Te Parijs zijn thans 1200 brievenbestellers. Zij hebben met Nieuwjaar een uniform gekregenbestaande in groene jas met roode kraag', grijze pantalon en kepi. In het "nijverheidspaleis der Elyzeesche velden worden de twee kolossale ruiter-standbeelden van Napoleon I in Ro- meinsch en van Frans I in het schilderachtig gewaad van zijn tijd bewonderd. Zij zijn door den beroemden beeldhou wer Clesinger gebeiteld. Vrijdag 11. is te Parijs in het Odeon een nieuw drama van Edm. About opgevoerd, getiteld Gaetana. Dat stuk is van het begin tot het einde met groot kabaal uitgefloten. De heer About heeft dat zelfs wereldkundig gemaakt in zijn feuilleton van le Constitutionnel. Maar hij zegt er niet bij dat juist de studerende jeugd een hoofdrol bij dat fluiten speelde, uit een vete tegen den schrijver, die tegenwoordig een der vurigste vleijers van het vigerend staatkundig stelsel is geworden. Eigenlijk is dan ook meer de man dan de auteur uitgefloten. De Courrier de Lyon herinnert dat de karavanendie zich jaarlijks tot het doen van pelgrimstogten naar het Hei lige Land vereenigenvoor een niet gering gedeelte uit in woners dier stad bestaanen acht het daarom niet overtollig eenige inlichtingen wegens den nu aanstaanden togt te geven. De pelgrims zullen zich dit jaar den 30sten Maart te Mar seille inschepenom den 9den April te Jaffa aantekomen terwijl de geheele togt ongeveer twee maanden duren zal, en voor de pelgrims der eerste klasse op een uitgaaf van 1250 a 1300 francs, voor die der tweede op een uitgaaf van 1000 a 1100 geraamd wordt. Men vertelt te Parijs, dat de maarschalk Magnan meer dan iemand anders kans heeft om tot grootmeester der Fran- sche vrijmetselaars te worden benoemd. Door het Engelsche oorlogschip Ranger is in Novem ber 11. een slavenhaler genomen, waarvan de naam en her komst onbekend zijn. Aan boord bevonden zich 850 negers. De prijs is 18 November in St. Helena opgebragtwaar de slaven zijn aan wal gezetom onder toezigt van een beambte der regering behoorlijk te worden verpleegd. In een circulaire van de heeren Wrigley (Liverpool) leest men omtrent de vooruitzigten van den katoenhandel Het uitzigt in de toekomst is stellig niet weinig duister en onzeker, daar deze geheel afhankelijk is van den duur en den uitslag van den tegenwoordigen krijg tusschen Noord en Zuid en de verwikkelingen met Engeland. Wanneer de toevoer uit

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2