N°. 571. Zaturdag 4 Januarij. A0. Binnenlandsch Nieuws. Bij gelegenheid der beraadslagingen van de Eerste Ka mer over de begrootingswetten voor 1862 op 11. Donderdag, heeft de Minister van Justitie de indiening van wetsontwer pen toegezegd, indien althans de tegenwoordige Regering nog aan het bestuur is, terwijl de Minister voor de Hervormde eeredienst ook nog de regeling van het particulier collatierecht zou willen voordragen, zoo dit hem gegeven mogt zijn. Voorts heeft laatsgemelde Minister verklaard ten volle te deelen de slotbemerking van het verslag, waarbij worden verlangd waar borgen wegens het gevaar voor de stoffelijke belangen der gemeente, in verbeterde voorschriften der reglementen en een meer rechtstreekschen invloed der gemeenteleden op de behartiging dezer aangelegenheden. Uit het Verslag der commissie van rapporteurs der Eerste Kamer over de begrooting van Koloniën blijkt, dat behalve eenige gewigtige hoofdpuntendie een bijzondere be handeling vereischen; vele leden vooraf zich de vraag hadden gesteldof zij op koloniaal gebied in het algemeen aan de regering hun vertrouwen en ondersteuning kunnen schenken. Er waren er die diehoewel zij de goede trouw en oprechte bedoelingen des Ministers van Koloniën op prijs steldenhem op den door hem ingeslagen weg niet wilden volgen. Zij deelden in de ongerustheid die er bestond, en wel ter oorzake van de wei nig omschreven begeerte tot maatregelen van verandering en het onbestemd streven naar een voor het oog niet te berei ken verschiet, welke die leden bij den Minister meenden op- temerkenzij waren onzeker of de Minister genoegzaam voor- zigtigheid betrachten zou in het nemen of voorbereiden van regeringsbesluiten en de bezorgdheid dier leden was nog niet verminderdsedert zij hem hadden zien gesteund worden door mannen, met wier inzigten op koloniaal gebied zij in vele opzigten zich niet konden vereenigen. Zij wezen er daaren boven op, dat het bleek uit de gewisselde stukken en de ge houden redevoeringen van den Minister, zoowel als uit de verdediging, die de Minister nu ondervond van een zijde, van waar hij vroeger bij zijn optreden was aangevallen, dat hij in tegenspraak met zich zeiven geraakt is, hetgeen het vertrou wen niet versterken of de ongerustheid verminderen kan. Meerdere leden deelden in dat gevoelen niet of niet in die mate. Volgens hen bestond er tot nu toe geen reden om on gerust te zijn; zij hadden vruchteloos gezocht naar daden, die recht gaven om aan den Minister hun vertrouwen te ont zeggen. Hét streven des Ministers wasvolgens hun oordeel naar een stipte uitvoering van de pligten, welke hem zijn op gelegd door art. 56 van het regeringsreglement voor Nederl.- Indie. Zag men door den Minister maatregelen beramen of in het werk stellen die de slooping van het bestaande stelsel beoogden op een wijzedie tegen de bedoeling des wetgevers in- druischte, dan zouden die leden het zeker ten hoogste afkeu ren; maar tot nog toe hadden zij geen zoodanige daden be speurd, die de zucht verraden om het cultuurstelsel aftebre- ken of op eenige andere instellingendie de welvaart van het land of van zijn bezittingen bevordereninbreuk te maken. In de afdeelingwaarin bovenstaand verschil in zienswijze bestond, werd evenwel eenstemmig voorzigtigheid en behoed zaamheid aangeprezen, en meer bijzonder door die ledenwelke tot bevordering van ontwikkeling en vooruitgang in het be stuur der Oost-Indische bezittingen gezind warenomdat ook zij, in die rigting, afkeerig waren van alles wat aanleiding- geven kan tot schokken of tot proefnemingen. De audiëntie van den Minister van Binnenl. Zaken zal op Zaturdag 4 Januarij geen plaats hebben. In den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's Hage zal Zaturdag aanstaande worden ten tooneele gevoerd de groote opera Faust. Gisteren is er ten huize van Mevrouw K. te 's Graven hage, tusschen haar en haar dienstmaagd een woordenwisseling ontstaan, die ten gevolge gehad heeft dat mevrouw haar met een flesch belangrijke hoofdwonden moet hebben toegebragt. Zoo men verneemt is van een en ander proces-verbaal op gemaakt. De Gemeenteraad van Middelburg heeft besloten om, ter gelegenheid van de in het volgende jaar te houden ten toonstellingen van land- en tuinbouw, tijdens het 17de land- huishoudkundig congres aldaar, een premie van 100 aan de commissie van den landbouw en een van f 80 aan de com missie voor den tuinbouw toetekennen of wel medailles van die waarde. Dingsdag zijn te Almelo gevankelijk binnengebragt drie personen uit de buurtschap Denekamp die in den nacht van Zondag op Maandag 11. een persoon, op den straatweg van daar naar Nordhornzouden hebben doodgeslegen. Zoowel de verslagene als de verdachten staan bekend als groote ruziemakers en moetennaar men verzekertreeds LEIDSGH DAGBLA Dece Courant verschijnt eiken dag, be halve «Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën: 1-6 regels ƒ0.75. Iedere regel meer 12J. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 9 m. Naar Hdar- lem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m.; 9 u. 14 m. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 8 u., 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u. 45 m.. 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23over Marseille9 en 25 van elke maand. Ri)ks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van sra. 8 u.9 u. 30 m. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 nur; van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur.

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1