ningen het volgende gedrukt biljet aangeplakt: /'Heden wor den hier geene Nieuwejaarsbrieven aangenomen, noch giften uitgereikt." u Men wordt verzocht de gebruikelijke Nieuwejaarsgiften op een der volgende dagen te komen afhalen." Het Nederlandsche Zendelinggenootschap heeft in 1861 aan giften en legaten ontvangen de som van 38,795,45|. Naar men verneemt, zal de Zwolsche rederijkerskamer Rhijnvis Feith, op den 9den Januarij een voorstelling geven in de Schouwburgzaal van het Odéon aldaar, ten voordeele van de fabriekarbeiders te Leiden, die door den jongsten brand aldaar buiten verdiensten zijn. In het land van Cuyk in Noord-Brabant loopt het ge rucht dat de domeingoederen van Sint Agatha door de monniken zijn aangekocht voor f 187,000, betaalbaar in 12 jaarlijksche termijnen. Te Haarlem is gevankelijk binnen gebragt de persoon van J, K. B., instituteur te Zaandijk, welke verdacht wordt van misbruik te hebben gemaakt zijner positie tegenover de aan zijn zorg toevertrouwde jongelingen. Naar men verneemt moet hij reeds zijn schuld aan den heer Burgemeester zijner gemeente beleden hebben. Op nieuwjaarsdag had in de St. Lodewijkskerk van pastoor Th omas alhier een treffend voorval plaats. Na de hoogmis, door Z. Eerw. verrigtbegaf zich het groot ste gedeelte der in de kerk aanwezigenzoowel dames als heeren naar de woning van Z. Eerw. om den eerbiedwaardi- gen grijsaard niet alleen hunne gelukwenschenmaar tevens een bewijs van toegenegenheid te brengen. In een korte toespraak even te voren in de kerk, had de geestelijke in warme bewoordingen 's Hemels zegen afgesmeekt over allengeen stand in de maatschappij werd door hem uitgezonderd. Hij bad met vuur voor Z. M. den Koning en de vorstelijke familie, en vergat vooral ook, in zijn betrekking van geestelijk herder van het garnizoen, daarbij het leger niet, welker roeping, zoo menigmaal miskend, hij in kern achtige taal schetste, en bewees door zijn geheele rede, dat het hem op 72-jarigen leeftijd noch aan lust, noch aan kracht ontbreekt, om even als vroeger tot het geluk zijner parochial nen werkzaam te zijn. De Hemel spare hem nog vele jaren De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woensj dag des namiddags te 5 uur 42°, des avonds te 8 uur 37°i, te 10 uur 39°. Donderdag morgen te 12 uur 36°, te 3 uur 35°, te 6 uur 36°, te 8 uur 33°, te 12 uur 39°, 's namiddagè te 2 uur 40° en te 4 uur 37°. j Buiteniandsch Nieuws. Thans zijn de handelingen bekend van het consistorie^ den 23 dezer door Z. H. den Paus gehouden. 23 Japannezen der orde van de Franciscaner Minderbroeders zijn onder de heiligen opgenomen, als den marteldood voor het evangelie ondergaan hebbende op den 5 Februarij 1597. Overigens blijkt niet, dat Pius IX bij deze gelegenheid eene belangrijke rede heeft uitgesproken, Fuad Pacha is eindelijk te Konstantinopel aangekomen. Hij is de man, van wien de Sultan redding uit den dringen den finantieelen nood verwacht, en waarlijk het ontbreekt hem noch aan ijver, noch aan doorzicht. Zal hij in die taak sla gen? Het valt te betwijfelen. Turkije is zeker nog in het be zit van aanzienlijke hulpbronnenmaar om die rijkelijk en duurzaam te doen vloeijen, zou een geheele zedelijke en stof felijke omwenteling in dit land noodig zijn en een zoodanige omwenteling komt niet op eens tot stand. Zij is het werk van een reeks van jaren en kan slechts uit den boezem des volks zelf uitgaan. Het ongelukkige Hessische volk zalnaar men zegt nog eens een stap doen om den keurvorst tot andere gedaeh- ten te brengen. In een door vele duizenden onderteekend adres wil men hem openlijk verklaren dat het Keurhessisch volk nimmer zal erkennendat de opheffing of verandering der voormalige constitutie wettiglijk door den bondsdag is ge schied. Daarbij wordt echter verklaard dat men de hand wil bieden tot nuttige en noodige wijzigingenindien de keur vorst er toe besluiten kan eene kamer van afgevaardigden gevormd naar de hies wet van 1849 bijeen te roepen. In alle deelen des lands tracht men voor dit monster-adres onder- chriften te krijgen. Men meldt uit BrusselBij de Zondag gehouden prijsuitdee- ling der n Association pour l'encouragement des arts industriels is ook een Nederlandsche nijverheids-inrigting bekroond ge worden. Aan de Heeren Emrik en Binger, te Haarlem is namelijk een bronzen medaille met getuigschrift uitgereikt voor hunne proeven van chromo-lithographie. Zaturdag is te Brussel een huwelijk onder zonderlinge omstandigheden gesloten. De bruidegom, de heer Dubois, en de bruid madle. Petissanzijn namelijk beiden blind en be oefenen hetzelfde vak: de muziek; onder de getuigen bevond zich nog een derde blinde, namelijk de heer Rodenbach lid van de Kamer der vertegenwoordigers. Te Verviers heeft een tentoonstelling plaats ten behoeve der algemeene armen. Zij bestaat uit rottingen en parapluies. Er zijn verschillende zeldzame exemplaren onder anderen een parapluie voor negen personenuit de eerste dagen van die uitvinding stokken van het teerste badientje af tot den met ijzer beslagen stok van de beklimmers van den Mont-Blanc. Als nieuw bewijs van de goede gezindheid van den Kei zer der Franschen wordt medegedeelddat hij niet slechts op het eerste verzoek, zoo als reeds gemeld is, 2000 paar sneeuw- laarzen overzond, maar, zonder dat er om gevraagd werd, bevel gaf er nog 10,000 paar naar Engeland te zenden. Deze bezending is reeds te Londen aangekomen en ligt gereed voor Can ada. In 1861 had men in Frankrijk 42 renbanen, waarop aan prijzen 1,042,400 frs. en aan inleggelden 366,630 frs. zijn gewonnen. Er zijn thans tijdingen ontvangen uit New-York van 20 dezer. Men zal zich herinneren, dat die dag gezegd werd de uiterste termijn te zijn, waarop de Engelsche gezant het antwoord van den heer Lincoln moest ontvangenzullende hij zonder dit antwoord of zonder een voldoend antwoord vóór of op dien dag zijn paspoorten vragen. Het blijkt thans ech ter, dat bij het ultimatum nog niet officieel aan den heer Se ward had overhandigd. Dit doet onderstellen dat hij eerst langs officieusen weg mededeeling heeft gedaan vaD het ulti matum. Doch wat van meer gewigt isis dat de berigten een geheele verandering in de openbare opinie der Amerikanen te kennen geven. Men wil om de zaak der Trent, zoo het schijnt, zich niet in een oorlog met Engeland wikkelen, en men denkt dat de regering gezind is de zuidelijke commissa rissen uitteleverenindien Engelands eischen in gematigde bewoordingen vervat zijn, dat is met andere woorden, indien het nationale Amerikaansche gevoel (dat zoo ligt opgewonden raakt) er niet door gekwetst wordt. Ook de Amerikaansche Minister van Financien heeft zich op een meeting in vrede- ievende zin uitgelaten. Een en ander heeft, zooals men den ken kanter beurze te Londen op zeer gunstige wijze ge werkt. De Spaansche Infant, Don Juan de Bourbon, heefteen openlijke verklaring afgelegd ten gunste van Koning Victor Emanuel. De Infant, die geenszins afstand doet van zijn aan spraken op den Spaanschen troon, verklaart daarentegen zijn aanspraken op den Napelschen troon te laten varen. Hij wenscht Koning Victor Emanuel geluk met het hooge stand punt, hetwelk deze heeft ingenomen, als bewerker der weder geboorte van het Italiaansche ras, en betreurt het zeer, dat hem de gelegenheid niet is gegeven om in Spanje het voor beeld van den Koning van Italië te volgen. Door de Engelsche autoriteiten te Madras is een on derzoek bewerkstelligd omtrent de katoen, en hetgeen daar mede in verband staat, niet alleen in deze kolonie, maar ook in Australië. De slotsom van dit onderzoek is door den Gou verneur bekend gemaakt. In de eerste plaats zegt hijdat de overvloed van katoen in het binnenland slechts bestaat in de verbeelding van degenen, die er belang bij hebben te be wijzen dat er genoeg vervoer zou zijn om de transportkos ten goed te maken en zoo doende den aanleg te bevorderen van kanalen en spoorwegen2°. r dat de landstrekendie men rekenen kan te behooren onder hetgeen bij uitnemend heid katoen-bodem wordt genoemd, wel geschikt zijn om in-

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2