EEN STANDBEELD AANGEBODEN. WELDADIGHEID MMSEW mossen* Advertentiën. Verkoopingen, Verhuringen, Yerpach- gen, Aanbestedingen, aangebodene en aangevraagde kapitalen, LEESBIBLIOTHEEK TOT NUT VAN 'T ALGEMEEN, Door A. HALBEHSTADT te Leidenwordt uitgegeven: A. HALBEitSTADT. KOST en INWONING voor een Heer voor billijken prijs met vrije Kamer. Adresletter T. AAN BELANGHEBBENDEN BIJ wordt bet te 's Gravenbage verschijnende ADVERTENTIEBLAD bijzonder aanbe volen. Het moge ook niemands aandacht ontgaan dat dit Blad bij uitnemendheid geschikt i3 tot plaatsing van ADVER- TENTIENdie op deze onderwerpen be trekking hebben. Abonnement per 3 maan den 2; per jaar bij vooruitbetaling 5 Advertentiën 15 Cents per regel. (Abon nement van af den lsten van iedere maand). Departement Leiden. Om den Nieuwjaarsdag zullen de boe ken, in plaats van Woensdag, worden afgegeven Dingsdag te voren op het ge- wope uur. Tevens wordt aan hen, die van deze in- rigting nog geen gebruik hebben gemaakt maakt, herinnerd, dat Commissarissen telken Woensdag ten 12J ure zitting houden, om aan hendie daartoe volgens het Re glement de. vereischten bezittenkosteloos boeken ter lezing uit te geven. Oud W.-I. Ambtenaar. 241 bladz, Prijs ƒ2.50. Brieven en Postwissels franco s. v. p. Het onderstaande Voorwoord" uit mijn werkje zal oplossen, hoe ik er toe ben gekomen het zelf uit te geven. Te Alexandrië in Egypte bestaat sedert 1857 onder leiding van Protestantsche Diaconessen uit de Diaconessen- inrigting te Kaiserswerthin Rhijn-Pruissen, een hospitaal voor lijders van alle geloofsbelijdenissen, hetwelk met mede werking der Pruissische en Engelsche regeringen is gesticht ook met het doel om Protestantsche lijders te vrijwaren voor het proselytismewaardoor zij anders in het dusgenoemde Europesche hospitaal door Roomsch-Katholieke zusters van barmhartigheid uit Frankrijk plegen achtervolgd^ te worden. Het is den ondergeteekendan uit officiële bescheiden geble ken, dat onze regering niet ongezind is, naar het voorbeeld van andere Europesche gouvernementeneenige bijdrage aan dat Gesticht te verstrekken. Maar er is meer dan enkele bij dragen noodig, en reeds bij de eerste stichting zijn in Pruis- sen door eene algemeene inzameling belangrijke geldsommen bijeengebragt. Het is onze overtuiging, dat onze weldadige Landgenooten slechts noodig hebbendat hun de gelegenheid worde aangewezenomnaar het voorbeeld van anderen hunnen lijdenden Geloofsgenooten in het ver verwijderde Egypte met krachtdadige hulp te gemoet te komen. Ook Ne- derlandsche zeelieden hebben reeds in dat Hospitaal hulp en verpleging gevonden. Voor die uit Oost-Indië of derwaarts reizende in Egypte door ziekten overvallen wordenis die inrigting een weldaad te noemen. Onze regering heeft de aan dacht van de vertegenwoordigers der Nederlandsche Hervormde Kerk op het bestaan van dat hospitaal gevestigd en hulp daarvoor ingeroepen. Aan ons zijn geene kerkelijke fondsen bekend, welke daarvoor zouden kunnen aangewend worden. Wij roepen daarom de christelijke weldadigheid in van allen die in staat zijn het belang van die inrigting in te zien en die bij den goeden wil ook het vermogen hebben om hulp te bieden. De ondergeteekenden verklaren zich bereid tot de ontvangst der Liefdegaven en stellen zich voor, deze door tusschenkomst der Hooge Regering aan onzen Consul-Gene raal te Alexandrië en door dezen aan het liefdadig Gesticht zelf te doen toekomen. In de Kerkelijke en Haarlemsche Cou ranten zal opgaaf geschieden, van hetgeen zal zijn ingekomen. Dr. F. J. J. A. JUNIUS, Predikant te Tiel. S. F. van HASSELTSecretaris der Algemeene Hervormde Synode te 's Gravenhage. S. A. van HOOGSTRATEN, Lid der Provinciale Staten te 's Gravenhage. Dr. H. J. SPIJKER, Predikant te Amsterdam. R. J. KONING, Predikant te Limmen. A. SLOTEMAKER, Cz., Predikant te Middelburg. Dr. J. J. DOEDESHoogleeraar te Utrecht. J. F. WETTER, Predikant te Vreeswijk. Mr. A. TELTING, Kantonregter te Franeker. Mr. J. H. de SITTER, Lid der Arr. Regtb. te Groningen. 's Gravenhage, November 1861. voob den doob deb maatschappij VOORWOORD. Hem, die zich onzen politieken toestand 22 jaren geleden kan herinneren zal het geene verwondering baren, dat ik, schroomvallig als men toen was, om de waarheid te verkondigen, genoodzaakt ben geweest, om mijn werkje „vrijmoedige gedachten enz." zelf te drukken en uit te geven, omdat er zich niemand mede wilde belasten. Dat die schroomvalligheid heden ten dage nog bestaat, zouden wij inderdaad niet gelooven, in dien wij het niet hadden ondervonden: door het vergeefs zoeken naar een uitgever, is de uitgaaf van dit ons werkje een paar maanden vertraagd. Natuurlijk wenschte ik alhier of des noods te 's Gravenhage te drukken en uit te geven, om het ongemak van proeven, correctie en correspondentie-kosten daaraan verbonden, wanneer men buiten onze woonplaats drukt, te voorkomen. En nadat ik mij tot een 12tal boekhandelaren te vergeefs heb gewend, heb ik mij niet langer aan weigering willen blootstellen, en het besluit genomen, nadat ik een drukker had gevonden die zich wel over mij wilde ontfermen, om zelf mijn werkje uit te geven. Koddige ontmoetingen heb ik met die Heeren Boekmannen gehad; slechts een die zijne weigering op solide gronden motiveerdehet grootste getal haperde het aan den durf, zonder er cordaat voor uit te komenwaar hun eigenlijk de schoen wrong en hoe zij vreesden te hunnen prejudice de alias behoudsmannen te krenken. Hoe zij liever een aangenamen leugen, dan waarheden wilden uitgeven, een e'loge b. v. op een troep stroopers, egoïsten, ondermijnders van het algemeen belang, zou ge- reedelijk een uitgever gevonden hebbenhoe zulks ook zeer onhandig door allerlei drogrede nen getracht werd te bemantelenwas allerkoddigst- Een van die Heeren had gaarne gezien dat het in een romantisch kleed was gestoken niet onaardig net alsof men die dingen zoo maar aan de kapstok heeft hangen, en er a dis cretion over beschikken kan. Maar al bezat ik inderdaad het talent daartoe, al bezat ik de pen van een multatüli, zou de groote vraag nog zeer kwestieus blijven, of ik er in het onderhavige geval gebruik van zou hebben gemaakt. II y a beaucoup de raisonneurs mais peu de raisonnables." Wanneer men een kwart eeuw (25 jaar) alle parlementaire vormen heeft uitgeput, dan komt men er ondanks zich zei ven toe, om volgens salomo met steenen te werpen, die ik zoo ruimschoots heb vergaard, en waartoe ik als mishandeld man en slagtoffer van wanregering geroepen en geregtigd ben. Ik ben geen schrijver en nog veel minder een romanschrijver: dat zijn dingen, die men niet zoo maar goedsmoeds uit de mouw kan schudden. Ik schrijf, omdat ik er toe gedwongen word; mijn schrijven is voor geen litterarische critiek vatbaar, ik deel aan de wereld op mijne eigenaardige wijze, dood eenvoudig, mijne ervaring mede, misschien dat er iets nuts door kan gesticht worden, waartoe dit Voorwoord ook al dienen kan, om hen te onderrigten, die de waarheid willen verkondigen, het in een romantisch kleed te hullen, om zonder moeite een uitgever te vinden. Omdat mijn talent als schrijver mij altijd zeer suspect is toegeschenen, heb ik mijn werkje aan het oordeel van bevoegde autoriteiten onderworpen voor dat ik het aan de drukpers overgaf; dankbaar heb ik hunne aanmerkingen ontvangen, waaronder echter niets van een romantisch kleed aanwezig was. Intusschen ben ik door die Heeren Boekmannen tot mijne groote vreugde gewaar gewor. dan, dat er in de onderhavige matière meer kracht zit dan ik mij had voorgesteld.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 3