N°. 567. Dingsdag 31 December. A0. 1861 Binnenlandsch Nieuws. Een goed uiteinde! In het maatschappelijk leven zijn verschillende uitdrukkin gen in zwang, die meestal in den mond van het volk ge dachteloos worden gebezigd of als stopwoorden gebruikten alleen een goeden klank van zich geven, zonder verder indruk te makenof veel min in hare diepe beteekenis te worden opgevat. Zóó is het met menigen wenseh, die ontboezemd wordt ook bij de sluiting van een doorleefd, of de intrede van een nieuw jaar. Een goed uiteinde! Dat woord gaat van mond tot mond op den laatsten dag des jaars, hoe naderbij men komt aan het einde en het vermoeden zich uitspreekt, dat geen terugzien dan in een nieuw jaar zal plaats hebben. Een goed uiteinde? Zóó vraagt menigeen, die de herinne ring had aan een droevig beginof voor wien het jaar meer dan gewone zorgen, wederwaardigheden, ervaringen of onver getelijke herinneringen had. Zóó zegt menigeen tot zich zelf, die tusschen hoop en vreeswat dit jaar baren zouop het einde, op een goed uiteinde had gestaard. Eengoed uiteindeeen gevolg van een goed begin en van een rustige voortzetting, de vrucht van een kalm geloof en van een welgegrond vertrouwen en van een onbedriegelijke hoop zou dat niet het deel van weinigen, van die enkelen zijnwier uitzigten en verlangens, wier wenschen en begeerten zich be palen tot een enkelen dag, en alzoo ernstig voortschrijdende een goed uiteinde verwachten op den laatsten, gelijk op den eersten of op den middelsten, ja op eiken dag des jaars? Een goed uiteinde wenschen we ieder mensch toeeen goed uiteinde van zijn levendat toevallig iederen dag een einde nemen kan. Toevallig? neen, niet toevallig, omdat de mate van ieders levensjaren door God is bepaald en niemand daar aan een haar breed kan toevoegen. Toevallig? ja, omdat het tijdstip onzeker is en aan niemand bekend en buiten ieders berekeningenhoe bekwaam cijferaar ooktoevallig in de redelijke en gewigtige beteekenis van het woorddat uit geen woordenboek mag worden geschrapt, omdat vaak daar aan een verkeerden zin gegeven wordt. Een goed uiteinde! ook van dit gewigtige jaar, voor onze goede stadvoor onze stadgenootenwaarvan we niemand uit sluiten ook met al die blijde en droeve herinneringendie zich afwisselen voor ieder huis en voor ieder hartook met alle bezwaren en ellende, die veel gemakkelijker door staan en geleden zouden worden, als er een medegevoel en een medelijden is bij anderer smart en leed. Vijanden kennen we niet, als we de vijandschap in ons hart geen plaats ge ven. Verschil van inzigt en gevoelens moet er bestaan, om dat er is verschil van talentkarakter en belang. Één belang hebben we allen gemeendat wij het elkander zoo aangenaam mogelijk maken, in iedereen den mensch, Gods schepsel zien, en gelijk de zon opgaat over boozen en goeden, en de regen zich uitstort over rechtvaardigen en goddeloozenzoo ook ons hart en zijne uitgangen zich liefderijk openbaart je gens allen, omdat één oog altijd over ons geopend is. In die stemming roepen wij op 31 December 1861 iedereen toe: een goed, uiteinde Z. M. heeft benoemd tot adjunct-commies bij het dep. van Financiën J. H. Mullemeister en tot burgemeester der ge meente Keek F. C. Smits. Opjaanstaanden Donderdag, den 2 Januarij 1862, zal de audiëntie van den Minister van Finantiën niet plaats hebben. In de Zitting van de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal van heden is o. a. ingekomen een adres van den heer J. Scheltema Jzn. te Leidenzijn adhaesie gevende aan het adres van de heeren Willink c. s. nopens de rigting van den Minister van Koloniën. Het Dagblad van 's Gravenhage meldt, dat op last van den Minister van Oorlog zeiven een rechtsvervolging is in gesteld tegen den voortvlugtigen luit. v. K. en het verhaal van de Middelb. Cour. over die zaak dus geheel onwaar is. In de op 23 dezer te 's Gravenhage gehouden vergade ring van de afdeeling der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid is met groote meerder^êt^^j; stemmen besloten het hoofdbestuur te verzoekenzjéh per.j$res.'- tot de Tweede Kamer,te wenden, om aantedringj'èh'Opd&aan-- neming der onteigeningswet, ten behoeve vanSdèn door de LEIDSCD DAGBLAD. i I j n1i1 1 Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95 en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 9 m. Naar Haar lem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m.; 9 u. 14 m. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 8 u., 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u.45 m.. 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triëst, 7 en 23; over Marseille9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van sm. 8 u.9 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en. Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur; van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Prijs der Advertentiën: 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12£ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1