N°. 566. Maandag 30 December. A0. 1861. Binnenlandsch Nieuws. Bij Koninklijk besluit isbij het vak der posterijen op hun verzoek, behoudens aanspraak op pensioen, eervol ontslag verleend: aan J. van Nieuwkuyk, als directeur te Zie- rikzee; aan H. R. Wakkers, als comm. 1ste kl., en aan H. R. Ribbius, als commies 2de kl. Bij gemeld vak benoemd: tot directeurs: te Leeuwarden, W. Baron Mulert, directeur te Hoorn; te Hoorn, P. Tetrode, dir. te Zaan damte Zaandam J. J. Pan, comm. 1ste kl.; te Amersfoort, D. Carbasiusdir. te Meppel; te Meppel, W. B. de Bruyn, dir. te Amersfoort, en te Zierikzee D. Steinbuch, comm. 2de kl.; tot commiezen lste kl., H. N. G. Neujeanthans 2de kl., en der 2de kl., W. Vinckers, M. J. Habraken, W. P. Nagel en H. N. Boddaert. Met wijziging van Zr. Ms. besluit van 25 September 1860 is de majoor H. G. Granpré Molière, van het wapen der infanterie, laatst op non activiteit, op pensioen gesteld ad 1300 's jaars, wegens 40jarige dienst en ligchaamsgebreken. Naar men verzekert zullen vele leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, na de Zitting van Maandag aan staande de residentie voor eenige dagen verlatenom alzoo eerat daarna de Zittingen te hervatten. De op last van den Minister van Justitie ter rekwisitie van den officier van Justitie in het arrondissement 's Her togenbosch te Amsterdam in hechtenis genomen bewaarder der hypothekenvan wien onlangs sprake is geweest in de Tweede Kamer der Staten-Generaal, is Donderdag per dili gence van Utrecht, onder bewaring van een inspecteur van politie en een rijksveldwachter te 's Hertogenbosch aangeko men, en in het huis van burgerlijke en militaire verzekering overgebragt, ten einde voor den rechter zich wegens de hem ten laste gelegde feiten te verantwoorden. Men wil weten dat op deze arrestatie nog anderen zullen volgen. Aan de Middelb. Cour. wordt uit Dordrecht geschreven dat door den Minister van Oorlog aan den Isten luit. de R., die zonder verlof en zonder orde op zijn zaken te hebben gesteld, zich heeft verwijderd en, na het tijdsverloop van 21 dagen niet teruggekeerd zijnde, als gedeserteerd moest be schouwd worden - thans een tweejarig verlof is verleend met 4 van zijn tractement. De Minister is volle neef van de moe der van den luitenant. Dit blijk van nepotisme acht men bijna onmogelijk bij een mandie zooveel blijken van loyauteit en fermeteit heeft gegeven. Op aanstaanden Zaturdag waren voor den Hoogen Raad de pleidooijen bepaald van den Staat tegen het gemeente be stuur van Maastricht, over de stallingen voor de cavallerie. Naar men verneemt zullen die geen voortgang hebbendaar men in onderhandeling is getreden tot eene schikking. Op aanzoek van de Kamer van Koophandel en onder het beschermheerschap van den burgemeester van Nijmegen is door vele bazen en anderendie werklieden in hun dienst hebbenbesloten om aldaar opterigten een vereeniging tot verbetering der werkende klasse, welke ten doel heeft: Dit doel zal zij trachten te bereiken door: a. iederen werk baas of meester in de gemeente Nijmegen in de gelegenheid te stellen aan deze vereeniging deel te nemen; b. zoo naauw- keurig mogelijk het gedrag der werklieden gadeteslaanc. ieder hunner in het bezit te stellen van een gedragsboekje, waar door zij trachten zal, zoowel op de industriële als zedelijke vorming invloed uitoefenen; d. in deze boekjes aan te teeke nen den naam des persoonszijn geboortejaar, den tijd van in dienst treding, wijze van gedrag, tijd en reden van ver trek enz. enz.; e. het houden van vergaderingen en het al daar bespreken van alle zoodanige onderwerpen als met het doel der vereeniging overeenkomenen bij de bevoegde magten zoodanige pogingen aantewenden, als strekken kun nen ter bereiking van het doel der vereeniging. Volgens art. 40 van het reglement zal ieder der leden tot verbetering der dagloonen zich verbinden door het verkorten van den werktijd en wel in dezer voege, dat een dag op acht en een schoft op twee uren gesteld wordt. Met 15 Januarij 1862 vangt de toepassing der bepalingen van deze vereeniging aanen zal na dien tijd alzoo bij ge wone omstandigheden een werkman p. m. l per week meer arbeidsloon kunnen verdienen. Als een sterk bewijs, hoe gerust de burgerij te Dor drecht op de activiteit der politie isdieuedat eenige biwgéftf^ onder elkander Dingsdag hebben beslotenhun pandeken erveju te laten bewaken door bij hen bekende en vertrouwdf- personen. Al de Scheveningsche haringschuiten zijn|gjën Hemel zij dank, behouden uit zee aangekomen. De vlijmt -bestond uit 129 pinken. Deze hebben aangebragt ongeveer Veertien §ft LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12f Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 9 m. Naar Haar lem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m.; 9 u. 14 m. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 8 u., 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u.45m.. '«avonds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17over Triëst, 7 en 23; over Marseille, 9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 9—12 en van 2—7 uur. Zondag van 2—7 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van sra. 8 u.—9 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageDingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. De Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op deu Ouden Singel'smorgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsen dagelijks van 9—1 uur en van 3—6 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster van 94 uur. a. Een verbetering te brengen in de dagloonen der hand werkslieden onverschillig tot welk vak van nijverheid behoo- rende; en b. het te keer gaan van beunhazerij, waardoor ge patenteerde werkbazen zoozeer in hun bestaan benadeeld worden.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1