Buitenlandsch Nieuws. of hoofdzakelijk gold de heer van Heemstra, die in de af stemming der begrooting van Binnen!. Zaken kon zien dat er geen enkel beginsel daarbij is in het spel gekomen. Leden van de meest uiteenloopende rigtingen hebben zich vereenigd tot een meerderheid, die geen staatkundig beginsel vertegen woordigt. Als de Ministers van Buiten- en van Binnenl. Za ken van Zuylen van Nyevelt en van Heemstra, zijn vervan gen door mannendie rekening kunnen maken op hetzelfde vertrouwen, dat de overige Ministers, blijkens de groote meer derheid die voor hen was, blijken te bezitten, dan kan er zijn een Thorbeckiaansch kabinet, zonder den heer Thorbecke. Welk beginsel zou de Natie, of zouden de kiezers moeten in het oog hebben bij de nieuwe verkiezingen? Neem maar het kiesdistrict Leideu. De begrooting van Binnenl. Zaken is af gestemd ook door den heer Schimmelpenninckterwijl de heer Taets van Amerongen daar tegenover stond. Iedereen zal moe ten zeggendat het hier de HH. van Zuylen en van Heemstra gold, maar het Ministerie zelf niet in zijn geheel behoeft af- tetreden. Naar men verneemt, zullen HH. KK. HH. Prins en Prinses Frederik en HD. dochter Prinses Maria gedurende dezen winter HD. kasteel het huis de Paauw eenigen tijd verlaten en HD. paleis in de residentie betrekken. De Staatsraad-Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland heeft bij besluit van den 18 dezerA N°. 10235 aan de belanghebbenden ter kennis gebragt, dat de jagt op klein wild, opgenoemd in art. 17 der wet van den 13 Junij 1857 (Stbl. N°. 87) voor dit jaar in de provincie Zuid-Hol land zal worden gesloten op Dingsdag den 31 December aan staande, met zonsondergang. Naar men verneemt, hebben vele Amsterdamsche koop lieden ter beurze hun leedwezen te kennen gegeven over het adresvan daar aan de Eerste Kamer gezonden niet alleen omdat de daarin verkondigde gevoelens een sterken geest van bescherming ademen, maar ook, en wel voornamelijk, omdat velen het willen doen voorkomenalsof de huizendie het adres hebben geteekendde raeening uitspraken van geheel de beurs. De Heer G. Stalenhoeff Jz., hoofd-onderwijzer der op geheven rijks lagere school te Yenlo, ontving dezer dagen de groote gouden medaille, welke onderscheiding hem door Z. M. den Koning is geschonken voor uitnemende diensten bij het lager onderwijs in Limburg bewezen. Onder de leiding van de heeren ingenieurs J. W. en K. de Witstoomde Zaturdag 11. de eerste locomotief langs het hulpspoor tot het graven van het bassin van den staats spoorweg van het Nieuwediep op Amsterdamzij heeft tien waggons, geladen met zand, tegen de helling opgetrokken en zeer goed voldaan. Naar men verneemtbehoeven de in vroeger en in dit jaar tijdelijk vrijgestelde miliciens, voor zooveel zij op den lsten Januarij 1862, den ouderdom van 20 jaren hebben bereikt, bij de Zittingen van den Militieraad niet in persoon te verschijnennoch eenig bewijs of eenig attest in te leve ren om hun recht op verdere vrijstelling te staven, zij worden enkel en alleen op grond, dat zij hun 20ste levensjaar zijn ingetreden voor altijd vrijgesteld. - Men meldt uit Maastrichtdat de heer Regoutfabrie- kant aldaar, voor de noodlijdende werklieden te Leiden 100,000 ponden steenkolen heeft beschikbaar gesteld welke binnen wei nige dagen naar Leiden vrachtvrij zullen worden overgevoerd. Eenige tijd geleden werdt gemelddat de heer Leh- mann, een Duitscher van geboorte, door de Japansche rege ring ais scheepsbouwmeester in Japan aangesteld was; thans wordt berigt, dat ook een onzer landslieden, namelijk de heer Charles Remy, ijzergieter te Delftshaven, als civiel in genieur door het Japansch gonvernement aangesteld is en in April aanstaande daar heen zal vertrekken. De Arnhemsche Courant verhaaltdat er onlangs op Java de helft eener suikerfabriek van 350 bouws voor/320000 werd verkocht: de kooper huurde de andere helft voor 28,500 's jaars gedurende de acht jaren van het oude contract en voor ƒ22,500 's jaars, gedurende de nieuwe verlenging. Zij berekent,dat als men de 96 gouvernementscontracten bijeentrektde Staat door de niet-verlenging dier contracten jaarlijks zich 4,800,000 voordeel zou hebben gedaanhetgeen in 10 jaar tijdsde duur van de verlenging dier contracten, 48 millioen zou be dragen. Dat verlies is alleen aan gunstbetoon te danken. Maandag is te Ridderkerk in 63jarigen ouderdom over leden Ds. A. P. van Groningen. De overledene, die als leeraar bij zijn gemeente zeer geliefd washeeft zich ook als geschiedschrijver en dichter een welverdienden naam verwor ven. Zijn indertijd bekroonde verhandeling: de geschiedenis der Watergeuzenheeft o. a. hem als een historicus doen kennen die aan degelijke bronnenstudie, een zelfstandig en degelijk oordeel paarde. Beroepen tot predikant bij Chr. Afgesch. gemeente te Apeldoorn en het LooDs. J. H. Vos te Heerenveen; te Bolsward Ds. W. van der Kley te Tiel. Aangenomen het beroep naar de Hervormde gemeente te Veenendaal door Ds. L. Schouten te Vianen. Bedankt voor het beroep naar Heemstede door Ds. W. Astro te Ame rongen. Wij vernemendat door HH. Studenten der Leidsche Hoogeschool voor aanzienlijke gifien is ingeteekend op de lijsten, die aan de Studenten-Societeit Minerva en in de So ciëteit, die gehouden wordt in het Beijersch Bierhuis van den heer Muller aan de Hoogewoerdsbrug, zijn nedergelegd, ter ondersteuning der werklieden van de HH. de Heyder en C9. Men zegt, dat op elke lijst reeds voor meer dan 250 is ingeschreven. Een tweehonderd zestigtal kinderenzoo van de volks zangschool de diaconie- en eenige openbare scholen bene vens de weezen zal het ophanden zijnde Kersfeest verhoogen door op den avond van den tweeden Kersdagonder directie van den Heer C. de Jong, in de Hooglandsche kerk eenige psalmen en gezangen op het feest toepasselijkdriestemmig voortedragen. Het verdient niet alleen aanbevelingdat bij zulk een gelegenheid de Leidsche jeugd door herhaalde oefe ning zich meer en meer bekwaamt in de edele zangkunst, maar ook is er een goed doel aan verbonden. De opbrengst toch der toegangkaartjes is geheel ten voordeele van het fonds tot aankoop van gezangboeken voor armen en minvermogen den. De collecte, die HH. Diakenen in de kerk zullen hou den strekt tot het verschaffen van een genoegelijken avond aan de kinderen die mede zingen. Als spreker zal optreden Ds. Hagen. Ingezonden De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 41° des avonds te 8 uur 38*, te 10 uur 34". Dinsdag morgen te 5 uur 31° te 8 uur 31°, te 12 uur 35°, 's namiddags te 2 uur 37°, te 4 uur 34°. Woensdag 11., te 8 ure 's avonds, zong te Parijs een arme vrouw op straatbij elk couplet hield zij op en verzocht de omstanders een kleine gift voor haar hulpbehoevend gezin. Haar eentoonig gezang had slechts weinige omstanders bijeen- gelokt en haar inzameling was gering. Eensklaps werd een raam geopend en hoorde men door een krachtige, volle en schoone stem het lied le Noël van Adam zingen. Een groote menigte schoolde bijeen en de arme vrouw kwam op den inval om thans een collecte te doen. Nog steeds werd het schoone lied gehoord en de arme vrouw ontving zilver- en kopergeld in overvloed, terwijl van alle kanten een daverend handge klap opging. Zij, die zoo heerlijk zong, was de vermaarde zan geres Mad. Borghese, die haar talent zoo menigmaal heeft aangewend om de ellende te lenigen. Te Parijs wordt thans zulk een menigte eetbare slak ken verbruikt, dat de oesterhandel er merkelijk door lijdt. Parijs telde in 1859 slechts 69,000 armen, maar thans ruim 105,000, behalve 14,000 weezen en vondelingen en 2,060 behoeftige krankzinnigen. De inzameling, welke jl. Zondag in de kerken van Pa rijs heeft plaats gehad ten behoeve van den Pieterspenning, heeft 100,000, frs. opgebragt. Men gelooft, dat de bijdragen van Frankrijk in de volgende maand 1 millioen zullen be« loopen. Te Haont bij Condom in Frankrijk hoedde dezer dagen een oude vrouw een talrijke kudde koeijenwaarvan een zich

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2