N°. 562. Maandag 23 December. A0. 1861. Binnenlandsch Nieuws. Z. M. heeft benoemd tot president van het Prov, Ge rechtshof in Zeeland Mr. C. W. E. Vaillant, in plaats van Jhr. Mr. A. P. van Doorn, eervol ontslagen, en tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw Mr. A. L. van Deinie, raads heer in dat Hof. In de avondzitting van Vrijdag zijn de algemeene be raadslagingen over de begrooting van het depart, van Kolo niën voortgezet en ten einde gebragt. De discussien over de artikelen zijn daarop gevolgd. De amendementen, tot verminde ring der posten van tractementen met 10,000 en van/7300 voor nieuw aantestellen hoogleeraren in de Oosteriche. taal aan de Delftsche academie en ran f 3500 voor een adviseur der cultureszijn met overgroote meerderheid en de begroo ting met 61 tegen 30 stemmen aangenomen. De Minister Loudon heeft in een rede, die ruim twee en een half uur duurde en geheel geïmproviseerd was, al de sprekers beantwoord op alle punten en gewezen op de agitatie en op de middelen die men van buiten af bezigde. Hij bleef in alle punten van koloniaal beheer voorstander van gema tigden vooruitgang en verbetering, handhaving van de wet, van billijkheid en van rechtvaardigheid. Het maakte op de vergadering een diepen indruk, toen de Minister, met de stukken in de hand, beweesdat al de maat regelen die men nu zoo hevig aanviel, en waarvan men tegen hem een machine de guerre maakte, door zijn voorgangers, de heeren Rochussen en Mijer, of waren voorgeschrevenof goedgekeurd, of voorbereid, vooral wat betrof het consigna tiestelsel en den verkoop van producten op Java, alsmede de zaak der uitbestedingenwaaraan hij bovendien geheel vreemd was. Bij de credietwet voor het dep. van Binnenlandsche Za ken wordt ter voorloopige beschikking der regering gesteld de helft der sommen bij de afgestemde begrooting voorgedra gen met inachtneming der verminderingendoor de Tweede Kamer ten aanzien der verschillende artikelen noodig geaeht. Van bedoelden regel wordt uitgezonderd art. 171, waarin be grepen zijn uitgaveu ter bevordering van de Nederl. Nijver heid en kunst ter gelegenheid van de Tentoonstelling te Londen. Te Katwijk zijn aangespoeld twee lykenwaarschijnlijk behoord hebbende tot de bemanning van het 11. Zondag te Wyk aan Zee gestrande schip. By één lijk werd een defect gouden cilinder-horologie gevonden. Donderdag 11. werd te 's Hertogenbosch door een deur waarder onder tromslag afgekondigd en vervolgens aan het stadhuis aangeplakt een bevelschrift van den krijgsraad in de le militaire afdeeling, houdende magtiging op den auditeur militair in die afdeeling, om F. E., le luitenant bij het 6e reg. infanterie, thans voortvlugtig, ingeval hij mogt worden ontdekt, te doen aanhouden en over te brengen in het huis van burgerlijke en militaire verzekering te 's Hertogenbosch, met dag vaarding van dien persoon om zes weken na afkondiging van dat bevelschrift voor /dien raad te verschijnen, en zulks ter zake die luitenant zich zou hebben schuldig gemaakt aan de mis daden van eerste desertie in tijd van vrede en ontrouw in de administratie door het verduisteren van geldenhem in zijn betrekking van detaehements-kommandant toevertrouwd. Na weken lang op gunstigen wind gewacht te hebben kreeg eindelijk donderdag avond de wind eene noord-oostelijke rigting en beweesreeds vrijdag in den vroegen morgende ongemeene drukte en levendigheid in de haven en op de reede te Nieuwe Diep, dat de schepen, welker getal omstreeks 150 beliep, brandden van verlangen om zee te kiezen, en werke lijk heeft reeds een zestigtal de haven verlaten en zijn met eene fiksche koelte naar hunne bestemming vertrokken. On der dezen is het schip Cheribonkapt. Coers, naar Batavia nestemd, alwaar zich aan boord bevind een detachement kolo nialen sterk 150 man, die ónder bevel van den kapt. Bosstraten en onder het medegeleide van de luits. der genie Derx en Dozy den luit. der infanterie Verbrugh, benevens den offic. v. gee. 5e kl. Greve tot suppletie van het O. I. leger zullen dienen. Met 1 October dezes jaars is het Seminarie voor bin nen- en buitenlandsche evangelisatie, in 1852 te Amsterdam door de vrije kerk van Schotland opgerigt, opgeheven. De algemeene Kerkeraad der Nederd. Herv. gemeente te Rotterdam heeft een drietal ter vervulling der openstaande leeraarsplaats opgemaakt, bestaande uit Ds. D. Chantepie do la Saussaye te Leiden, Ds. J. Posthumus Meyjes te Gronin gen en Ds. N. H. de Graaf te Apeldoorn. Beroepen tot predikant bij de Herv. gemeente te Baarn en Eembrugge (Utrecht) Ds. H. C. Bervoets, thans te Hen gelo en te Huizen (Noord-Holland) Ds. J. van der Werff, thans te Wyk by Heulden. LEIDSCH DAGBLAD. Dm Courant vsriehgnt alken dag, ba- halra Zon- an Feeatdagan, an kolt voor Leiden 1.95an franco per post 2.80 in de drie maanden. Afaondarlyke Norn- mara Vijf Canta. Prija dar Advartentiën: 1-6 regela 0.75. Iedere regal meer 12J. Cta. Geboorte-, hu welijke- an doodbarigtan ran 1-4 regels ƒ0.90. Iadara regal mear 15 Cta. Bekendmakingen ran ganootechappen 5 Cta. Zegelrecht 35 Cta. Spoortrein*» ran Leiden naar 'a Graranhaga, Delft, Schiedam en Rotterdam ta 19 n. 8 m.; 12 a. it it.; 8 a. 9 aa.; 9 a. 9 ra. Naar Haar lem en Amatardam ta 8 a. II m.; 1 a. 8 m.; 4 n. 88 m.; 9 a. 14 m. Stoomboot ran Leiden (Ligplaata Haren) naar Amsterdam, Maandag oaktanda 4 a., da orariga werkdagen la.; ran Amsterdam(Beerebijt) naar Leiden dagelijks 'amiddaga 2 a. aitgeronderd de Zondagen. Poatbualigtingen aan da Lakenhal, Katoenfabriek an op de Nieuwetraet: 'a morgana ta 8 a., 'amiddaga ta IS a., 's namiddags te S u.45m.. 'aaronds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Lnndpoat. Orer Southampton, 1 an 17orar Triest, 7 an S3orar Marseille9 en 25 anelkamaand. Rijka-Telegraaf. Werkdagen ran 912 en ran 27 uur. Zondag ran 27 uur. Spoorrreg-Telegraaf dagelijka ran am. 8 u.9 u. 30 m. av. Zittingen ran het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tyden. - Burgemttster tit WttkoudtrtMaandag an Donderdag te 11 uur. Cowinutit FtbrtcajfDingadag te 12 unr. - B*rgem*e»t*rdagelgks ta 10 uur. - Burttcu dtr Sttrtiarit is open dagelijks ran 104 uur. - Thetauri», dagelijks ran 103 uur. Dt Gmeentt- AnhiUtt ia ta spreken ta ijjnan huiie op dan Ouden Singel, 'a morgens ran 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Acoijnsen, dagelijks ran 81 uur en rant8 uur; der In» en Uitgaande Rechten en Acoynien dagelijks ran 91 uur an ran 86 unr; ran '«Rijks Diraata Belastingen, Maandag, Dingadag, Woenadag an Donderdag ran 9—2 uur. aan Zegel, Registratie dagelijka ren 8—4, ran de Hypotheken en het Kadaster, ran 9—4 uur.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1