N°. 561. Zaturdag 21 December. A0. *^861 Binnenlandsch Nieuws. r v té&éè Z. M. heeft benoemd tot adsp.-ingenieur voor de dienst der mynen in Ned.-Indie de heeren J. A. Hüguenin en W. II. de Greve en tot schoolopziener in het 3de schooldistrict der provincie Groningen den heer J. Witkop van Roijen te Kantens. Bij besluit van Gedep. Staten van den 17 Dec. 1861, N°. 7, is de heer Mr. W. L. Voorduin benoemd tot com mies-chef der 4de afdeeling ter Provinciale griffie van Zuid- Holland (Statistiek), en in zijn plaats tot commies-chef der lste afdeeling aan gemelde Griffie (algemeene administratie) de heer A. van der Velde Az., thans als adj.-commies der lste klasse in diezelfde afdeeling werkzaam. - Onder dagteekening van 18 December van dit jaar hebben Gedep. Staten van Noord-Hollandbij een breed ge motiveerde uitspraakhet besluit van Haarlem van 4 Dec. 11. vernietigden de toelating van Jhr. M. Salvador als lid dezer vergadering bevolen. Dat er in deze eeuw van beschaving nog menschen ge vonden worden die aan spokenheksen en tooverij gelooven bewijst een proces dat Woensdag voor het Provinciaal Ge rechtshof in Zuid-Holland is behandeld. Voor dit Hof toch stond terecht een 70-jarige oudroest uit Delft, beschuldigd van opligterij en bedrog, alsmede van het onbevoegd uitoefe nen van de geneeskunst, en wel door zich uittegeven voor wonderdocter, professor en wat niet al. Talrijke bezoeken ont ving de professor in Delftzij bragten getrouw een flesch mede, gevuld met al wat een wonderdoctor niet ontberen kan om scheikundig te onderzoeken. Dikwijls ook meende de patient zelf behekst te zijn. Dan deed de doctor hem on derscheidene vragen en gaf hem ten slotte een zwart poe der om intenemen met een weinig siroop. Dat poeder be stond uit ijzer en kopervijlselvermengd met wit zand door hem gekocht in de geweermakerij te Delft; en voor deze be handeling en levering vroeg hij 2 a 3 gulden. De patiënten kwamen van wijd en zijd naar den esculaap toeloopen met de flesch in den zak, terwijl sommigen de dwaasheid hebben gehad te gelooven, dat zij door zijn kunst, wel ten bewijze dat de ziekte meestal in hun verbeelding was gelegenwaren genezen. - De rechtbank veroordeelde hem tot een jaar ge vangenisstraf en zeven geldboeten elk van 25. De heer Ad vocaat-Generaal vorderde dezelfde strafbepaling, de advocaat van den appellant Mr. van Kaalte verzocht een geringe straf. Het Hof zal uitspraak doen op den 24 dezer maand. Zaturdag avond zal in den Koninklijken Franschen Schouw burg te 's Hage worden opgevoerd de opéra comique: Les amours du Diable. De heer Rubarthluit. ter zee lste kl. der Pruissische marine, heeft zich Zaturdag jl. te Helder en te Nieuwe Diep aangemeld, om onderzoek te doen naar het lot der Amazone; de aldaar aangekomen goederen zijn door hem in oogenschouw genomen, en doen alle vermoeden ontstaan, dat zij van ge noemd schip afkomstig zijn; daarna is hij naar Callantsoog vertrokken, van waar hij naar den Helder is teruggekeerd, eu heeft verklaard dat de aldaar aangekomen sloep wel niet van de Amazone afkomstig zal zijn; de aldaar aangespoelde vlag was naar Berlijn opgezonden. Vervolgens is de heer Ru- barth naar de Friesche kust vertrokken. Volgens den Utrechtschen Studenten-Almanak is het getal der studenten, aldaar ingeschreven tot 1 November 1861, als volgt: injde Godgeleerdheid 192, Rechten 172, genees kunde 58, letteren 17, wis- en natuurkunde 13, te zamen 452; elders studerende in de Godgeleerdheid 10, Rechten 17, geneeskunde 7letteren 1wis- en natuurkunde 3te zamen 38 en is het totaal dus 490. Men verneemt van goederhand, dat het klooster van St. Agatha, onder Cuyk in Noord-Brabant, door de kruisheeren van het Rijk is aangekocht en den eigendomsovergang reeds heeft plaats gehad. Uit Meppel wordt gemeld, dat 11. Zaturdag een paar zich te Wanneperveen in het huwelijk zou begeven. De amb tenaar van den Burgerlijken Stand wilde tot die voltrekking overgaantoen de bruidegom zijn aanstaanden schoonvader vroeg, of hij dezen winter bij hem konde inwonen. Het ant woord dat hij dat niet kon belovenmishaagde den brui degom zóó, dat hij verklaarde van het huwelijk aftezien en het gemeentehuis verlietwaarop de bruid en de getuigen hem volgden. Tot verbetering der opgave van de namen der leerlin gen van de Burgerzangschool, die hebben uitgemunt, deelen wij mede, dat toegekend zijn prijzen aan de navolgenden: H. Bertrand, H. W. de la Bije, T. Draijer, K. Fichet, A. M. Franchimont, M. van Leeuwen, A. M. C. Montagne, M. A. Visser, A. J. Visser, A. A. Withoff ;- prijsvermeldingen LEID8GH ll\l.r.l \II Deza Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën: 1-6 regels ƒ0.75. Iedere regel meer 12$. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels 0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootsehappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 a. 58 a.; 6 u. 9 m.; 9 u. 9 m. Naar Haar lem en Amsterdam te 8 u. 61 m.; 1 u. I m.; 4 u. 58 m.; 9 n. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag oehtends 4 de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks 's middags 2 u. uitgezonderd de Zondagen. Poetbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 8 u„ 'smiddags te 12 n., 'snamiddags te 3 u.45 m.. 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17over Triest, 7 en 22over Marseille9 en 25 van elke maand. Rijke-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van sin. 8 u.9 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tgden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commitsie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelgks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. De Gemeente-Architect is ts spreken ttzgnen huize op den Ouden Singel, *s morgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelgks van 81 uur en van 86 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 86 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uar. Tan Zegel, Registratie dagelgks van 84, Tan de Hypotheken en het Kadaster, van 94 nur.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1