Buitenlandsch Nieuws. die den ouderdom van ét jaren bad bereiktbekoorde ter disposiite van deïi Militairen rechter te worden gesteld, het geen daarop heeft plaats gehad. Nu is de heer van der Lin den van oordeel, dat op den kadet der Militaire Academie art. 2 van het Criminele Wetboek van het krijgsvolk te land niet toepasselijk is. De Min. gelooft het tegendeel. Het komt hier aan op den zin der woorden: "Zij, die behooren tot de corpsen der armee" De zoodanige worden ook onder het krijgs volk te land begrepen. En nu is de vraag: is de Koninklijke Militaire Academie wel als een corps der armee te beschou wen. Die redactie zou bij de eerste inzage eenigen twijfel overlaten en de Min. gelooft dat bij een nieuwe militaire wet geving die redactie verbetering behoeft, maar de Minister is eveneens van meening dat art. 27 van het Reglement der mi litaire academievastgesteld bij Koninklijk besluitallen twij fel opheft. Immers in dat artikel wordt van het corps kadet- ten gesprokendat in vier kompagnien is verdeeld en geheel en al militairsgewijze is ingerigt. Daarenboven er is een om standigheid die alle discussie noodeloos maakt. Het zal den heer van der Linden bekend zijndat volgens art. 139 van het reglement voor het krijgswezen, de krijgsraad oordeelt over zijn eigen competentie. En nu is het feit, dat de kadet verklaard heeft zich aan de militaire juridictie te onderwerpen, dat de krijsraad met algemeene stemmen zich competent heeft verklaard. Er is dan ook een vonnis geveldde zaak is thans aanhangig voor het Hoog Militair Gerechtshof en het spreekt van zelve, dat dit Gerechtshof deze rechtsquaestie zal uitmaken. De Minister beantwoordt nog op de punten der rede van den heer Dommer besprokenverklarende dat te Gouda een garnizoen ligtomdat daar eene goede kazernen is en de stad veel voor het garnizoen over heeft. De Minister eindigt zijne rede met den heer Dommer zijn dank te betuigen voor de woorden door hem, aan het slot zijner rede, tot den Mi nister gerigt. In de arondzitting der Tweede Kamer van donderdag, zijn aangenomen de wetsontwerpentot bekrachtiging van provinciale belastingen, en tot leden der commissie van en quête voor de aangelegenheden der marine benoemd de heeren Delprat, Poortman, Blussé, Dullert, Hugenholtz, van Francb en Meeuwsen. Uit een door het Departement van Fin an tien openbaar gemaakt overzigt van de opbrengst der middelen (hoofdsom ed opcenten) over de elf eerste maanden des jaars 1861 blijkt, dat die middelen hebben bedragen 55,501,536,96 tegen f 54,638,872'19 in hetzelfde tijdvak van 1860. Heden donderdag heeft het Provinciaal Gerechtshof in Zuid- Holland uitspraak gedaan in zake G. Ottenoud 59 jaren, gewezen kastelein te 's Molenaarsbrugonder Oudshoorn laatst woonachtig te 's Hertogenbosch, beschuldigd van be- driegelijke bankbreuk. Het Hof heeft hem daaraan schuldig verklaard en hem dien ten gevolge veroordeeld tot eene tucht huisstraf voor den tijd van vijf jaren, met last van aanplak king van dit arrest op de daartoe bestemde plaatsen en in veroordeeling in de kosten. Naar men nu verneemt zal den 16den Januarij aanstaande de eerste voorstelling van de Koninklijke artisten ten tore worden gegeven. Te Rotterdam zijn bij de Kooplieden Hubert en Co. en aan de Bureaux van de Nieuwe en OudeRotterd. Couranten bussen geplaatst tot ontvangst van giften voor de uoodlijdcnden werklieden der fabriek van de heeren van Wensen en Dries- sen ten gevolge van den brand van 13 Dec. 11. Bij de Hervormde gemeente te Usselo in Twente is be roepen de proponent. Dr. A. Boon te Groningen. In de Zitting van den Leidschen Gemeenteraad van heden Donderdag heeft de heer Mr. J, van Outeren als raadslid zitting genomen en zijn de geloofbrieven van den heer Mr. J. E. Goudsmit als zoodanig in orde bevondenvoorts zijn op nieuw benoemd de aftredende leden der Plaatselijke schoolcommissieen in hun verschillende betrekkingen woderem voor den tijd van een jaar de ambtenaren der plaatselijke belastingenalsmede tot adsistent-commies-poortier F. A. Bourgeois en P. Schouten en tot hulponderwijzers bij de openbare school voor on vermogenden J. P. D. Lancel, N. A. van der Blom, C. J. van Hoeken, J. J. Fonteyn en J. F. Marijt, en tot 3de opziener der gemeentewerken op een jaar wedde van 600 A. Spijker. Woensdag avond had in het locaal van het Leidsch departement der 'Maatschappij tot Nut van 't Algemeen de lste Openbare les en prijsuitdeeling plants der Burger-Zang school van het Departement. De leerlingen ven de 3de en 4de zangklassen gaven volgens het gemaakte programma een reekg van proeven hunner gemaakte vorderingendie in aanmerking genomen de tijd waarin de school bestondde meest over tuigende blijken gaven niet enkel van den ijver der leerlingen, maar vooral van de grondigheid van het onderwijs en de waarde der methode. De oefeningen in Solfèges werden met juistheid uitgevoerd en die in de mineur-tóonladder dragen het kenmerk van grondige studieterwijl de hyme van B. Klein Looft den Heer, en het Volkslied van J. W. Reichardt, het liefste vaderland, op een onberispelijke wijze werden voor gedragen. Iedereen moest instemmen met den lof, die de ver- Sienstelijke directeur A. J. Wetrens werd toegebragt door de Voorzitter Dr. C. ter Laag, die voor de uitvoering van het laatste nommer van het programma, danklied na een examen, door J. Haydn, verslag deed van het gehouden examen, tengevolge waarvan met prijzen werden begiftigd de leerlin gen F. Bertrand, M. A. Withof, A. M. Franchimon, A. M. C. Montagne, F. Draijer, M. de la Bije, E. M. Schretlen, M. van Leeuwen, A. M. Monlijn. Deze instelling kan op de ondersteuning van onze stad- genooten aanspraak maken, omdat behalve deugdelijk onder wijs ook de keuze van gewijde en nationale liederen, zeer tot aanbeveling strekt. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woensdag des namiddags te 5 uur 44°, des avonds te 8 uur 43', te 10 uur 39°. Donderdag morgen te 5 uur 39®, te 8 uur 40®, te 12 uur 40®, 's namiddags te 2 uur 40®, te 4 uur 39®. De markies del Grilloechtgenoot van mad. Ristori, is te Florence overleden. In een hut op de grenzen tusschen Frankrijk en Belgie bevond zich een kind 4 jaar oud, dat 1.18 el lang en zoo sterk is dat het arbeid verrigt van een volwassen manzoo als aarde omspitten, vrachten dragen. Zijn stem is forsch maar welluidend en het heeft reeds de beginselen van een baard. Het eet eiken dag meer dan twee kilo's brood. Men berekent dat Engeland en Frankrijk dit jaar 144 millioen bushels graan te kort komen. Engeland 64, Frankrijk 80 millioen. Het ontbrekende wordt hoofdzakelijk aangevuld uit Amerika, en tot op het laatst van november is dan ook dit jaar voor 118 millioen dollars graan, meel enz. (breadstuffs) uit New-York aangevoerd. Men berigt, dat ongeveer 8000 vaten olie uit de bron nen van Pensylvanie thans op weg zijn naar Engeland, zijnde de eerste belangrijke aanvoer van dat artikel. Te Burleigh (Illinois) in Amerika bestaat een familie, wier leden allen meer dan het gewone getal vingers hebben, Sedert drie geslachten wordt deze afwijking van de natuur van de ouders op de kinderen overgebragt. Die familie is daarop zoo trots, dat hare leden slechts onder elkander hu wen en zich onteerd zouden gelooven, indien een hunner in het huwelijk trad met iemand, die minder dan zes vingers aan iedere hand en voet had. De jongste der familie, miss Flora, heeft eene bewonderenswaardige vaardigheid in het pia nospel verkregen en is in staat 15 noten te omvatten, terwijl zij alleen stukken uitvoert, die voor vier handen zijn ver vaardigd. Naar men verneemt zal zij haar talent te St. Peters burg laten hooren. Ten gevolge der onzekerheid omtrent de Amerikaansche aangelegenheid zullen de koopvaardijschepen van de heeren Wigram, Green, Somes en andere groote reederijen gewapend worden met stukken op het bovendek, terwijl sommigen zich ook van een genoegzaam aantal geweeren en ander wapentuig zullen voorzien tegen kapers. Te Stapfern in Amerika had een jong en zeer bemin nenswaardig engelschman kennis gekregen aan zekere Miss

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2