N°. 560. Vrijdag 20 December. A0. 1$61. Binnenlandsch Nieuws. Z. M heeft benoemd tot betaalmeester te Leeuwarden Jhr. W. L. B. van Panhuijs, thans te Almelo en in diens plaats Mr. J. H. F.^ Umbgrove, sum. by de dienst van Rijks Schatkist. In de avondzittig der Tweede Kamer van 11. Dingsdag zyn de beraadslagingen over Hoofdstuk IX B. voortgezet en heeft de .heer Idserda besproken de uitoefening van het kas- siersbedrijf door de postdirecteuren en de beer van Voorthuy- zen de postverbinding tusscBen de residentie en andere steden. De Minister van Tets geeft daarop een bevredigend antwoord. Bij de postenbetreffende de domeinen hebben de heeren Reinders en Westerhoff over de procedures- en de heer van der Linden over de handelingen der regering van 1853 tot nu toe gesprokenbetreffende de aangewassen gronden aan de kusten van Groningen. De Minister verklaart de noodige be velen te hebben gegeven tot beëindiging dezer zaak. Hoofd stuk IX B. met 35 tegen 31 stemmen aangenomen zijnde, komt in behandeling Hoofdstuk X (Oorlog). De heer de Bie- berstein dringt aan op de aanbieding eener wet op de schut terijen roemt de etablissementen te Delftbespreekt de defensie van Limburg en de rechterlijke vervolging van een kadetaan de Militaire academie te Breda en bestrijdt de 50,000 voor de kazerne te Döesburg. De heer Dommer van Poldersveldt brengt evenzeer hulde aan den Minister, als dat hij bestrijdt de kazerne te Doesburg, in plaats waarvan hij Grave aanbe veelt voor de vestiging van een instructie-compagnie voor de artillerie. Hij dringt aan op verbetering der kazernen en op aanvulling van het staande leger en op eenige ondergeschikte punten, waaronder de mindere noodzakelijkheid, om Gouda garnizoen te laten behouden. De heer DuIIert komt op tegen het hooge eindcijfer van dit hoofdstuk. De Minister van Oor log beantwoordt de verschillende bedenkingenwelke door de sprekers zijn in het midden gebragt. Indien de beide eerste sprekers hem hunnen dank hebben betuigd voor hetgeen hij voor het leger heeft gedaan, op zijn beurt moet hij hun zijn dank betuigen, dat zij hem het genoegen hebben aangedaan, het belangrijke en merkwaardige etablissement te Delft te be- sigtigen. Over die belangstelling moet hij zich ten zeerste ver heugen en aangenaam zal het hem zijn, wanneer bij tijd en gelegenheid andere leden dit voorbeeld mogten volgen. Het van zelve, dat hetgeen de drie sprekers hebben ge zegd omtrent zijn persoon en de betrekkingwelke hij be kleedt, hem zeer hebben getroffen, en dat hij daarvoor hoogst erkentelijk .isen wanneer de heer Dullert waardeert de open hartige wijze, waarop de Minister op het Voorloopig Verslag heeft geantwoord, dan moet hij dien spreker wederkeerig zijn dank betuigen voor de openhartige wijze, waarop hij zijn ge voelen heeft te kennen gegeven. Het doet den Minister na tuurlijk leeddat die spreker hem niet kan ondersteunenmaar de Minister had zelfs meer dan eens betoond prijs te stellen op eigen overtuiging en dus kon hij niet anders dan de over tuiging van de leden der Vertegenwoordiging eerbiedigen. Im mers op deze wijze alleen is het mogelijk, dat tusschen Rege ring en vertegenwoordiging een eerlijk gemeen overleg bestaat. Het voorval, dat zich heeft voorgedaan in de Militaire Academie, betreurt de Minister zeer en nu dit punt op nieuw is ter sprake gebragtwil de Min. van deze gelegenheid ge bruik maken om den heer van der Linden te antwoordendie bij de behandeling van het vierde Hoofdstuk der Staatsbe groting aan zijn ambtgenoot voor Justitie deswege eenige inlichtingen gevraagd heeft. De kadet, op wien de spreker doelde, heeft, helaas! zich niet schuldig gemaakt aan een ge wone, ligte overtreding, maar hij heeft zonder de minste aan leiding, zonder eenige provocatie, aan een zijner kameraden een verwonding toegebragt, welke van ernstigen aard, geluk kig geen doodelijke gevolgen heeft gehad. Het gevolg van dit feit, dat nogtans niet mag getuigen voor den slechten geest van het corps, én dat welligt in een staat van overspanning is geschied, ié geweest, dat hij ter beschikking is gesteld van den Miltairen rechter. Het bestuur der Koninklijke Militaire Academie was reeds op het eerste oogenblik van oordeel, dat hij voor den Militairen rechter moest terecht staan en dit te meer, omdat een antecedent bestond. In 1852 is een zaak, waar het een ontvreemding gold, die had plaats gehad en waarvan het later gelukkig is gebleken dat de aangeklaagde kadet geheel onschuldig was, in handen gesteld van den au diteur-militair van Noord-Brabant. Zoo heeft thans de gou verneur der Militaire academie zich omtrent deze zaak tot den Min. gewenddie het advies van den fiscaal van 's Ko- nings zee- en landmagt daarop heeft ingewonnen. Deze nu heeft geoordeeld, dat het aan geenerlei twijfel onderhevig was, of de kadetaan wien de krijgsartikelen waren voorgelezen ik LEIDSCH Dece Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95 en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzónderlijke Nom- mers V(jf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75. Ieder* regel meer 12^ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels 0.90. Ieders regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's GravsnhageDelft, Schiedam en Rotterdam tc 10 n. 6 m.j 12 a. 68 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 9 m. Naar Haar lem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 n. 8 m.; 4 u. 52 m.; 9 n. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 de overige werkdagen 5 van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks 's middags 2 u. uitgezonderd da Zondagen. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 8 u., 'emiddags te 12 n., 'snamiddags te 3 u.45m., 'aavonds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van sm. 8 u.9 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 nur. Commissie van Fabricage, Dingadag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. De Gemeente- Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgens van 910 nur. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 8—1 uur en van 36 uur; der In- an Uitgaande Rechten en Acoynsen dagelijks van 91 nur en van 36 nur; van 's Rijks Directe Belastingen, Maandag, Dings dag, Woensdag en Donderdag van 92 nur. Tan Zegel, Registratie dagelijks van 84,. van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 nur.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1