ten en eigen middelenten behoeve dezer gemeente geheven gedurende de maanden November 1860 en 1861alsmede van die opbrengst over de 11 eerste maanden dier beide jaren. Aan het algemeen overzigt van het Bataviaasch Han delsblad wordt het volgende ontleend a De langdurige spanning is opgehouden. De nieuwe gou verneur-generaal mr. L. A. J. W. baron Sloet van de Beele, heeft, na in den namiddag van den 17 October met zijn gezin in welstand ter reede alhier te zijn aangekomen, den daarop volgenden morgen zijne plegtige intrede gedaan en weder een dag later het bestuur overgenomen uit handen van den Vice-President van den Raad van Nederlands-Indië. //Den 25sten is Z. E. daarop naar Buitenzorg vertrokken, na alhier de gewone dienstplegtigheden te hebben vervuld, be staande in het geven van dinersreceptien enz. Algemeen is, na het ontvangen van den eersten indrukde ingenomenheid met een mandie ons tusschen de officieele vormen weder eens den mensch in den Gouverneur-Generaal doet zien. Dat het Gouvernement aanvangt den weg der vuige zelf zucht te verlaten, straalt door in een opmerkelijk besluit,de zer dagen afgekondigd ten opzigte der opiumpacht. Terwijl onder het tusschenbewind van den Vice-President in twee vo rige besluitenop verzoek der hoofden van een paar land schappen in Palembang, de invoer en het gebruik van opium aldaar zijn verboden, werd onlaDgs dat verbod ook uitgestrekt tot enkele plaatsen van Java, die dus niet in de aanstaande verpachting zullen deelenen wel met het schoone doel, om het opiumverbruik op Java en Madura geleidelijk te doen verminderen." Schoon wij de vrees niet onderdrukken, dat de smokkelhandel in die streken niet zal zijn te weren', zoolang niet de geheele invoer op Java is verboden, toch keuren wij het besluit goed, wanneer daarmede naar de verwezenlijking- van dat einddoel binnen weinige jaren gestreefd wordt, daar toch een plotseling algemeen verbod onbillijk jegens de pach ters, onbestaanbaar met de belangen van 's Lands kas en onuitvoerbaar, ja! gevaarlijk in de toepassing zou zijn. Is de beschreven maatregel uitgegaan van het Indisch bestuurge heel uit eigen vrije beweging, dan komt het daarvoor de eere toe. In allen gevalle zal men wel in den geest van het Mi nisterie hebben gehandeld, en ligt hierin, alsook in de einde lijk dezer dagen volbragte afkondiging der wettelijke bepalin gen omtrent de huishouding en tucht op de koopvaardijschepen, het verblijdend bewijs, dat men van woorden tot daden begint over te gaan. Wij besluiten dit overzigt met de mededeeling, dat er geen bijzonder nieuws is van Bandjermassing en men met gespannen verwachting naar den afloop der expeditie naar Antassarie onder van Vloten uitziet: dat de stoomboot-onder neming van den heer W. Cores de Vries tot eene belangrijke vermindering der vrachtprijzen heeft besloten, zoodat men o. a nu van Batavia naar Samarang voor 60 in plaats van 100 kan reizendat de handel alhier gebukt gaat onder den last van een overvoerde markt en groote geldschaarste, eri dat hernieuwde zware regens den overgang verkondigen van de «-natte drooge" mousson in den echten regentijd." Demang Lehman, met vele hoofden en 150 volgelingen, is 2 October te Martapoera in onderwerping gekomen, heeft den eed van trouw aan het Gouvernement afgelegd en kwam den 6 October te Bandjermassing om zijne onderwerping aan den resident aan te bieden, belovende te zullen trachten om meerdere hoofden in onderwerping te zullen brengen en hoop gevende, dat ook zijn invloed om Hijdaijt te doen onderwerpen niet zonder gevolg zoude blijven. Wanneer dit gebeurtdan zal de oorlog in het Bandjermassingsche Rijk zich voortaan slechts bepalen tot het vervolgen van enkele zwervende benden, zonder dat er verband in den tegenstand des vijands te vree zen is ofschoon het schijnt dat Antassarie in den Dousson met de Daijakkers den strijd nog zou willen volhouden, moe ten deze verklaard hebben niet langer dan dit jaar te willen vechten. Het schijnt dat de vijand gebrek aan vivres krijgt, ook daaraan moet zeker grootendeels Lehman's onderwerping worden toegeschreven terwijl aan den anderen kant de tus- schenkomst der Boeginezen van Pegattan vrees inboezemt." «Den 14 September vertrokken van Bandjermassing de Ma joor Koch, benevens de oflicier van gezondheid 1ste kl. Broek- meijer. Laatstgenoemden gaat eene inspectie maken te Marta poera, Mengappan en Pengaron. n De majoor Koch was wegens de ziekte van den majoor Schuak, te Bandjermassing ontboden om den krijgsraad te presideren; eenige vonnissen zijn geveld, waaronder een ze kere Toanko Ibrahim, opruijer van Amoenthay, ter dood is veroordeeld ook twee handelaren, die kruid en lood aan den vijand verkocht hebben enz." De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maandag des namiddags te 5 uur 44°, des avonds te 8 uur 37°, te 10 uur 40°. Dingsdag morgen te 5 uur 47°, te 8 uur1 47°, te 12 uur 47°, 's namiddags te 2 uur 46°, te 4 uur 45°. Buitenlandsch Nieuws. De hertog van Saksen Meiningen heeft geprotesteerd tegen de militaire conventie, die de hertog van Saksen Coburg- Gotha met Pruissen heeft gesloten. Eerstgenoemde beweert, dat door die overeenkomst zekere souvereine rechten aan Pruissen zijn afgestaan, waarmede de agnaten van het Coburgsche huis, waartoe de eerstgenoemde ook behoort, geen genoegen behoeven te nemen. De hertog van Saksen Coburg-Gotha heeft van zijn kant op dit protest vrij scherp geantwoord. Na eerst te hebben doen uitkomen, dat het gemeenschappelijke vaderland pligten eischtdie men niet onvervuld mag laten, zoo men althans geen gebeurtenissen wil zien stand grijpendie het terrein voor vrije discussien niet meer zullen toelaten, zegt hij ten slotte, dat eerst na de uitsterving van de koninklijke familien van Engeland Belgie en Portugal de dynastie van Meiningen hare regten op Saksen Coburg-Gotha zou kunnen doen gelden. Men verneemt, dat het plan bestaat om Coblentz te om geven met een kring van gedetacheerde vestingwerkenten einde de bestaande niet slechts te versterkenmaar het na deren der plaats zelve te bemoeijelijken. Voor de overige ver sterkte plaatsen zal waarschijnlijk het Oostenrijksche stelsel worden aangenomenom namelijk in tijd van vrede geen buitengewone herstellingen aan die vestingen te doen plaats hebben, waardoor jaarlijks minstens 400,000 thai, zullen wor den bespaard. De keizer van Oostenrijk heeft aan de Engelsche inrig- ting der reddingbooten eene bijdrage van 100 gezonden. De Punch zegt Z. M. in warme uitdrukkingen dank daarvoor: Wij verheugen ons zoo zeer over deze bijdrage van den kei zer," zegt het satirieke blad, //dat wij, zoo zijne monarchie eens schipbreuk mogt lijden, hem niets beters toewenschen, dan dat hij een van deze reddingbooten bij de hand moge hebben, om hem naar eene noodhaven te brengen, maar half zoo veilig en aangenaam als Engeland." Ook is de Punch van oordeel dat de kabinetsraad, die on- middelijk na het bekend worden van het gebeurde met de Trent is bijeengeroepen van rechtswege het concilie van Trente genoemd behoort te worden. Men meldt dat Prins Napoleon van plan is zijn bezoek aan Engeland niet langer uittestellen, ten einde daar in het belang eener vreedzame oplossing van het geschil met Amerika werk zaam te zijn. Het hotel de la Paix te Parijs, dat op den hoek van den Boulevard des Capucines en het plein der opera wordt gebouwdis bijna voltooid. Het zal den lsten Mei kunnen worden betrokken. Behalve een groot aantal salons en de MIDDELEN. Zuivere opbrengst over de maand Nov. Zuivere opbrengst over de 11 eerste maanden. I860.! f 1861. 1860. 1861. Geslagt (opc. &inv.) Binnenl. Ged. (id.) Buitenl. Gedist. (id.) Gemaal (eigen mid.) Wijn, fruit- kunst wijn (id.) Turf (id.) Steenkolen (id.) Brandhout (id.). 1959,77' 7096,01 480,47 6876,90 1560,30 v 2166,29' - 1307,10 - 308,65 1779,78' 5803,57' 363,76 6629,96' 1622,02' 1240,51 1595,90 398,50 20150,07' 66665,69' - 2711,38 - 63803,09 20140,95 13738,13' 5677,30 3719,40 19674,42 66082,69 - 2692,23' 65332,22 -/ 16503,30 13014,13 8544,07' -/ 3806,60 ƒ21755,50 ƒ19434,02 ƒ196606,02' ƒ195649,67

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2