N°. 358. Woensdag 18 December. A0. 1861. Binnenlandsch Nieuws. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der gemeente Waalwijk den heer F. A. D. van der Klokken. In de Zitting der Tweede Kamer van 11. Maandag was aan de orde de voortzetting der discussien over Hoofdstuk V, (Binnenl. Zaken) der Staatsbegrooting voor 1862, en wel over de afdeeling kunsten en wetenschappen. Artt. 115124 worden zonder discussie aangenomen. Art. 125 (tractementen bij 's Rijks Museum van natuurlijke historie te Leiden, 16,470). De heer Hoynck van Papendrecht brengt zijn bezwaren in tegen de aanstelling van een nieuwen Conservator bij het Leidsch Museum. Hij stelt op den voorgrond dat hij den per soon geheel ter zijde laat, maar integendeel gaarne hulde brengt aan hetgeen gedaan is tot verspreiding van geologische kennis in ons vadarland: hij behandelt alleen de zaak. Hij is niet zoozeer gestemd tegen de overbrenging van de geolo gische verzameling van het Pavilloen te Haarlem naar het Leidsch Museummaar meent dat het toezigt dan ook aan den reeds aanwezigen Conservator voor de mineralogie ver blijven kon. Hij wijst er ook op, dat bij art. 159 een afzon derlijke adviseur voor den landbouw wordt aangesteldwaarbij men denzelfden titularis op het oog heeft. Hij stelt dus voor het artikel te verminderen met het uitgetrokken tractement van f 1600. De heer Storm van 's Gravesande kan zich niet met het amendement 7ereenigenhij acht het noodig, dat een man als den heer Staring aan de bevordering van de geologische we tenschap verbonden blijve. De heer Delprat is van diezelfde meening. De Minister van Binnenl. Zaken acht het terecht opgemerkt, dat hier de zaak niet van den persoon te scheiden is. De geo logische kaart is gereed en nu is de vraag wat er met de verzameling voor den heer Staring te doen is, om die op de beste wijze te benuttigen De Minister kwam als het beste voor de overbrenging naar het Museum van Leiden. Zoo er nu enkel sprake was van bewaring, dan kon die betrekking door een ieder worden waargenomen maar men wenscht er tevens een nuttig doel aan te verbinden op de minst kost bare wijze. Daarom zou er geen hoogleeraar worden aangesteld, maar alleen een conservator, tevens belast met het geven van populair onderwijseen onderwijs dat van uitnemend practisch nut is. De Regering bedoelt ook, om den heer Staring tegelijk als adviseur voor den landbouw te benoemen, als bij uitne mendheid daartoe geschikt en die dus al zijn beschikbaren tijd aan die betrekkingen kan wijden. Het amend., in stemming gebragt wordt aangenomen met 49 tegen 19 stemmen. Hierna wordt art. 125 aangenomen, alsmede artt. 126181. Op art. 182 wordt door den heer Betz een vermindering van f 1000 ingediend, omdat die som niet strekt tot aan moediging der kunst, ofschoon bestemd tot aankoop van schil derijen van levende meesters. Dit amendement wordt met 37 tegen 32 stemmen aangenomen. In de avondzitting der Tweede Kamer van Maandag is Hoofdstuk VI der staatsbegrooting (Herv. Eeredienst) aange nomen met 56 tegen 9 stemmen. De Minister heeft aan de Kamer medegedeeld, dat het ontwerp betreffende de Kerke lijke pensioenen reeds gereed en sedert drie maanden bij den raad van state aanhangig is. Hoofdstuk VII (P.. K. Eeredienst) werd zonder discussien aangenomen met 56 tegen 8 stemmen. Daarna is in beraadslaging gebragt het voorstel tot instelling eener enquête nopens de marine-aangelegenheden. Onderschei dene leden bestreden ditop grond dat een dergelijk onder zoek buiten de bevoegdheid der Kamer lag en ook geen nut hebben zou. De Minister van Marine heeft namens de geheele Regering verklaard, dat zij geen bezwaar in het voorstel, en integendeel gaarne een enquête ingesteld zag. De Minister wenscht persoonlijk dat over zijn stelsel alle mogelijke licht worde verspreidopdat er eenmaal stabiliteit ten aanzien der marine ontsta. De voorstellers hebben hun voorstel breedvoe rig verdedigd, hetwelk ten slotte met 34 tegen 32 stemmen is aangenomen. Zaturdag namiddag, omstreeks 4 ure, onstond brand in de gazfabriek van den heer Bake, buiten de Katharijne- barriere te Utrechtwelke zeer ernstige gevolgen had kunnen hebbenzoo de Bluschmiddelen niet spoedig aanwezig waren geweest, die welhaast alle gevaar hadden weggenomen. De schout-bij-nacht Wipff, directeur en kommandant van de Marine te Vlissingen, is door den sultan van Turkije benoemd tot kommandeur der Medjidié orde 2de kl. en de adjudant van dien vlagofficier, de luit. ter zee lste kl., Kroefï, tot ridder 4de kl. van diezelfde orde. Vergelijkende Staat van de zuivere opbrengst der opeen- LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95 en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12£ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels 0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 9 m.; 9 ti. 9 m. Naar Haar lem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m.; 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks 's middags 2 u. uitgezonderd de Zondagen. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 8 u., 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u.45m.. 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23over Marseille9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf.Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van sra. 8 u.9 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsen dagelijks van 91 uur en van 3-^6 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur; van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1