Buitenlandsch Nieuws. leiding van verfstoffen. De schade is aanzienlijk en werkelijk is die brand een ramp voor Leiden, omdat bijna 1000 werklieden aan die fabriek verbonden zijn en in de laatste wekenniettegenstaande groote opofferingen van de algemeen geachte fabriekantenten gevolge van de heerschende strem ming in den katoenhandel, steeds toch nog 10 uren daags werk en een ruim loon hadden. Bij den naderenden winter is de toe stand alles behalve gunstig en is het geen wonder, dat men daaromtrent bezorgd wordt. Misschien zal nu het oog van menigeenja van zoovelen geopend wordendie geen gezigt en geen hart hadden voor het belangdat alle ingezetenen hebben bij de Nijverheid in het algemeen maar vooral bij die aanzienlijke tak van industrie in het bijzonder. Welligt zal menigeen tot het besef en verder tot de erkentenis komen dat zulke fabriekinstellingen leven en voordeelen verspreiden door alle aderen van het zedelijk ligchaam, dat wij burgerij noemen. Zoo zal die ramp, hoe droevig ook, gelijk elke ramp een heilzaam gevolg hebben onder de nadeelen die zij be rokkent. 't Was of er alreeds onder de zaamgevloeide menigte iets van zulk een besef gevoeld werdwant geen wanorde heerschte en langs de grachtendie het tooneel van den brand om ringden, waren van allerlei rang en stand geschaard, maar vol van verbazing over bet schouwspel, dat zich ter bezigti- ging aanbood. Brandspuitgasten, schutters, mititairen en po litiebeambten met hun hoofden bleven ijverig werkzaam en waakzaamterwijl de Burgemeester en de Wethouders door onderscheiden middelen dien geest aanvuurden, en levendig hielden. Gelukkig dat geen menschenleven is te betreuren en hartelijk wensshen we de achtingswaardige famiiien van Wen sen en Driessendat de deelneming harer stadgenooten en de ijverige hulp der autoriteiten haar eenige vergoeding geve voor den angst en het verliesdat zij ledenen Hijdie alle dingen bestuurt, ook die ramp later in zegening doe ver- keeren. Op verzoek van ooggetuigen belangelooze en onpartij dige mannendeelen wij mede dat door de leden der oude Gemeente-commissie van het Nederd, Herv. Kerkgenootschap en bijzonder door Prof. Kutgers en Dr. Beima onder hun beleid en zelfs met persoonlijke hulp doeltreffende middelen zijn aangewend om de Oosterkerk, die zoo digt bij den brand lagte beveiligen. Het leggen en nathouden van brandzeilen door middel van de spuit, waartoe zij ook zelf hun krachten leenden en van de nabijgelegen grachten hulp inriepen heeft doel getroffen. En ofschoon de hevige wind voor dat gebouw minder zorg baarde, toch was men niet veilig genoeg, om onbezorgd en werkeloos te blijvendaar ook bij den brand in de fabriek de vlammen zich soms naar tegenovergestelde streek wenddeneen niet buitengewoon verschijnsel bij he vige luchtstroomingen. Maar als er sprake moet zijnom aan bijzondere personen welverdienden lof toetekennen, dan mogen niet vergeten worden de HH. Jacoh van Leeuwen, Ads. Verhoog en J. P. Biet- bergendie waar de nood zulks vereischte niet aarzelden vóór te gaan en overal te zijn waar moed getoond moest worden in het verleenen van hulp. De pijpgast van de stadsspuit No. 6naam onbekend verdient eveneens onderscheiding. Te 's Gravenhage heeft men op verschillende plaatsen den brand van Leiden opgemerkt, den Burgemeester dier stad be ijverde zich derwaarts te begeven. De spuit van het reg. grenadiers en jagers was spoedig in beweging om zoo mogelijk hulp te verleenen bij de gissing dat de brand in de rigting van Lei den of Wassenaar was uitgebroken. Men verneemtdat het besluit van den Gemeente raad om zich te onttrekken aan de uitvoering van de over eenkomst met het Kijk aangegaan tot het bouwen of vergroo- ten van het stedelijk ziekenhuis, ten dienste van het genees kundig onderwijs aan de Hoogeschoolzeer euvel is opgeno men en een ernstige bestrijding heeft ontmoet van de zijde eener commissie uit het collegie van HH. Curatoren der Hoo geschool. Z. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrijdag des namiddags te 5 uur 48°, des-avonds te 8 uur 47°, te 10 uur 46°. Zaturdag morgen te 5 uur 46°, te 8 uur 48°, te 12 uur 49°, 's namiddags te 2 uur 49°, te 4 »ur 45°, Het officieel dagblad van Napels zegt, dat de prefect en de syndicus zich naar den nieuwen krater begeven hebben die zich plotseling heeft geopend. Tot middernacht toe ver keerde men te Torre dell Greco in groote vreesuit hoofde van de hevigheid en uitgestrektheid der uitbarsting. Na mid dernacht werd de uitbarsting minder. De lava stroomde in de rig ting van Torre dell' Annunciata, een weinig bewoonde streek; maar Woensdag morgen had door den voornaamsten krater een nieuwe uitbarsting plaats. De ongelukken die nog gebeuren kunnen zijn onmogelijk te voorzien. De lava, die uit den hoofdkrater stroomtzal welligt het dorp Torre dell Greco spa ren, maar de grond zal ten eenen male gescheurd blijven. Zes duizend inwoners zijn naar elders verhuisden ongeveer zesduizend acht honderd vijf en twintig herwaarts gevlugt. De directeur van het observatorium heeft een verslag over de uitbarsting van den Vesivius ingediend. Den 7 dezer kon digden de naalden van den toestel Lamont door een stoornis aan en den volgenden dag werd door den electro-magnetischen toestel eene onophoudelijke trilling aan den grondmet schok ken van aardbeving gepaard, aangeduid. Den 8 dezer, ten vier ure, opende zich eene breede kloof op de lava van 1794, op den afstand van eenige kilometers boven Torre dell Greco Deze kloof wierp eerst rook en aschvervolgens brokken la va en eindelijk smeltende lava uitdie den heuvel verwoestte en verscheiden huizen medesleepte. Des morgens van den 9 dezer begonnen nieuwe inwendige monden rookasch en steenen met een vervaarlijk gedruisch uit te werpenen was dit ook met den hooger liggenden krater het geval. Volgens mededeelingen uit Praag ondervindt men bij de promotien aan de universiteit telkens moeijelijkhedende wijl elke doctorandus van Duitsche nationaliteit zijn theses in de moedertaal wil verdedigen en niet in de Boheemsche of Latijnsche taal. Voorloopig is bepaald dat minstens een theses in het Duitsch mag verdedigd worden, totdat de Hooge Be gering hieromtrent een beslissing zal hebben genomen. Een bejaard onder-officier bij het corps mineurs, in garnizoen te Keulen, wenschte daar in het huwelijk te treden, maar daar hij geen uittreksel uit de registers van de burger lijke stand kon overleggen, waaruit zijn geboortetijd bleek, was hij verpligt een acte van bekendheid te laten opmaken, ten einde te bewijzendat hij was de zoon van een militair, die onder Fredrik den grooten gediend en in den zevenjarigen oorlog in de veldslag bij Kunnersdorf het leven verloren had. Ten einde zich de noodige getuigen te verschaffenbegaf de oude snorrebaard zich naar de kazerne en riep de aldaar aan wezigen recruten toe: //Zeven man vóór! hangt je wapenen om en volgt ons naar het vredegerecht waar ge voor mij getuigen moet.'' De zeven jonge Bijnlanders gehoorzaamden aan het bevel en legden de gevorderde getuigenis af. Het bestuur van het Engelsche genootschap van Vrien den des Vredes heeft zich dezer dagen schriftelijk tot de be sturen van alle Christelijke kerkgenootschappen in het Ver- eenigd Koningrijk gewend met verzoek, om ieder bij zijn ge- loofsgenooten in Noord-Amerika hun invloed ten gunste van de zaak des vredes aantewenden. Het genootschap ziet in bet onlangs gebeurde geenszins reden voor een vredebreuk tus- schen twee christelijke natiën, maar koestert de hoop, dat een zoo zware ramp en groot schandaalgelijk het zich uitdrukt, door de werking van het Christelijke beginsel op de publieke opinie zal kunnen verhoed worden. Het stadhuis te Leeds werd laatstleden maandag door tijdige ontdekking van het dreigend gevaar, voor vernieling bewaard. Dat gebouw ontvangt zijn gazverlichting door mid del van twee ter wederzijde geplaatste zeer groote gazometers. Op genoemden dag nu, des avonds te zes ure, zag een der inspecteurs het gaz hoog boven den gazometer aan den kant waar de cellen der geeangenen zijn opbranden, en ontdekte bij nader onderzoek dat zes der pijpen die het gaz opwaarts voeren reeds in gloeijenden en smeltenden staat verkeerden. Terstond werden de noodige maatregelen tot afwending van verder gevaar genomen, dat vermoedelijk door eene gazont- enapping ontstaan was.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2