N°. 556. Maandag 16 December. Op Maandag den 16 December 1861, Binnenlandsch Nieuws. 'smorgens te 10 aar, Algemeene inzameling langs de huizen der in gezetenen ten voordeele der noodlijdenden door den brand van 13 December. Mannen met een warm hart en een helderen blik, maar ook met een snellen tredom wat goed en edel en liefelijk is te betrachtenhebben zich vereenigdom aan de huizen der ingezetenen gelden intezamelen voor onze stadgenooten die door den brand in tijdelijken nood zijn geraaktten einde de opbrengst ter beschikking te stellen van de heeren van Wensen en Driessen. 't Is een zaak van liefdadigheid, die zij op het oog heb ben, omdat er 728, misschien wel meer arbeiders door dien brand zonder werk en brood gerakendie op de liefdadigheid wel geen recht hebbenmaar toch in een beschaafde en ordelijke maatschappij niet onverzorgd mogen worden gelaten. 't Is een zaak van eer, omdat nu blijken kan, of men in een fabriekstad zoo materialistisch denkt en handeltdat het schijne of de spreuk gehuldigd wordt: chacun pour soi et Dieu pour tous. 't Is een zaak van algemeen of liever nog van eigenbelang, want wij Leidenaren, 't zij we zijn ambtenaar, handwerksman, geleerde, rentenier, leeraar of welke betrekking ook in de maatschappij bekleedende, wij hebben er belang bij, dat de fabrieken bloeijen en het den fabriekanten en fabriekarbei ders welga. Leiden zou zijn een nare, doodsche, dure en ver vallen stad, als het fabriekwezen daarin niet zijn zetel had. Men geeft graag of doet gaarne welmen staat op rijn eer en ijvert voor zijn belang. Welnu, de opbrengst der col lecte, die Maandag geschieden zal, getuige, dat er in Leiden waarlijk niet zooveel armen zijn maar dat men er is rijk in liefde en Jq deugdendie den mensch versieren en de be lofte hebben van den zegen des Allerhoogsten. Donderdag middag kwam ter reede van Nieuwe Diep Zr. Ms. schroefkorvet Prinses Amalia, kommt. kapt. t/z. J. Kroeff, komende van Batavialaatst van Vlissingen. Naauwe- lijks ter reede gekomen gaf men de gebruikelijke saluutschoten, die van de batterijen van fort Erfprins beantwoord werden. Gemelde bodem zal buiten dienst en de état-major op non activiteit gesteld worden. Den lsten Mei des volgenden jaars zal de 4dekompagnie van het Eeg. Veld-Art. alhier gestationeerd de Eesidentie ver laten en zich op marsch naar Leiden begeven om aldaar gar; nizoen te houden. Gisteren Vrijdag avond, kort na het afdrukken van ons blad, brak een hevige brand uit in de katoenfabriek van de hee ren Driessen en van Wensengedreven onder de firma de Heijder en Co. Spoedig stonden de uitgebreide fabrieklocalen in lichte vlam te midden waarvan de reusachtige schoor^ steen zich verhief. Aan blusschen viel niet te denken, want de geheele rij der werkzalen en zolders werd met ongekenden spoed achtereenvolgens aangetastzoodat ter naauwernood tijd overbleef, om hetgeen draagbaar was en waarde had te ber gen. De aangesnelde brandspuiten waren onvermogend om tot blussching van den brand iets te verrigten maar de brand weer beijverde zich te eer en te meer, om de omliggende ge bouwen zooveel mogelijk te beveiligen voor de woede der vlammen, die door den fel opgestoken wind soms als opge zweept werden. Ofschoon de fabriek in hare geheele uitge strektheid tusschen de Heerengracht en Oranjegracht'en tusschen de beide Waardstraten gelegenaan geen gebouw was begrensd, bleek spoedig het gevaar dat de vlam zou overslaan naar de andere zijde der straat en de aldaar staande Bierbrouwerij het Hert, benevens de sedert 10 jaren nieuw gebouwde Stoom- dekenfabriek van den heer H, J. van Wensenzouden wor den aangetast. En niettegenstaande de brandspuiten dit trachtten te voorkomen, spoedig bleek dat zij niet konden verhinderen dat de vlammen zich ook daaraan mededeelden. Bij telkens hernieuwde en steeds versterkte middelen mogt het der brand weer gelukken die beide gebouwen te sparenofschoon de localen dienende tot magazijn van wollen goederen des heeren van Wensen ook met den daarin aanwezigen voorraad geheel zijn uitgebrand. Te half één ure scheen het gevaar voor verdere uitbreiding van den brand gewekenterwijl den geheelen nacht de brandweer en de schutterij op de plaats des onheils tegenwoordig bleven. De oorzaak van den brand laat zich vooralsnog slechts gissen maar schijnt een begin te hebben gehad in het locaal ter be- Spoortreinen van Leiden naar 's GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 9 m. Naar Haar lem en Amsterdam te 8 u. 51 m.j 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m.; 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige werkdagen 5u.j van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks 's middags 2 u. uitgezonderd de Zondagen. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 8 u., 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u.45m., 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17over Triest, 7 en 23over Marseille9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 9—12 en van 27 uur. Zondag van 2—7 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van sm. 8 u.—9 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel's morgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks „van 8—1 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 9—1 uur en van 3—6 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur; van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. IEIDSCB Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Ad ver tentiën: 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12£ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. O O 7

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1