Buitenlandsch Nieuws. voerd door de tooneelisten van Z. M. Hoftheater: Les deux veuves en Le jeune Mari. Men verzekert t dat thans de concessie aan den heer Jager, voor de doorgraving van Holland op zijn smalst, ver leend en de zaak alzoo tot stand gebragt is. Het kosteloos lager onderwijsdat san de openbare school te ambt Hardenberg wordt gegeven, zal met 1 Januarij aanstaande worden vervangen door het heffen van school gelden. Dezer dagen heeft in het ambt Meppen een huwelijk plaats gehad tusschen zekeren 66 jarigen weduwnaar G. H. en een meisje W. M. van 18 jaren waarvan echter het zon derlingste is dat de moeder van W. M. thans is gehuwd met den zoon van G. H., zoodat deze nu grootvader is ge worden over het meisje waarmede hij gehuwd isterwijl W. M. behuwdmoeder over haar eigen moeder is geworden. Mogten er nn kinderen uit dit huwelijk geboren worden, dan wordt de moeder daarover tevens achtergrootmoeder. Maandag 11. heeft Prof. H. E. Vinke te Utrecht den gedenkdag van zijn 25-jarig professoraat in de godgeleerd heid aan de Utrechtsche Hosgeschool gevierd. Namens de studenten in de theologie werd hem een keurig meubelstuk en door de Duitsche studenten een prachtigen bijbel aangeboden. Daags daarna werd hij namens zijne voormalige leerlingen door eene commissie, bestaande uit 8 hervormde predikanten Ds. van OosterzeeDs. Francken en Ds. Adriani van Rot terdam Ds. Voorhoeve Directeur van het Zendelingshuis te Rotterdam Ds. Ledeboer, van Eibergen Ds. van Eik, van Deventer en Ds. Lamping van Noordwijkerhout (Ds. de Veer van Delft was afwezig) een monumentale inktkoker, rijk ge monteerd en met toepasselijk opschrift voorzienuitnemend fraai bewerkt in de koninklijke fabriek van den heer J. M. van Kempen te Voorschoten, ten geschenke aangeboden, welke commissie deel nam aan den feestmaaltijd die Prof Vinke gaf, en blijken droeg van de hartelijke belangstelling der aanwezigen. Beroepen tot predikant bij de Hervormde gemeente te Gouderak (met eenparige stemmen) den heer Jacob Moulin te Rotterdam kandidaat bij het Provinciaal kerkbestuur van Utrecht, die dit beroep heeft aangenomen. Nevens den be- roepene stonden op het drietal de heeren F. P. C. L. van Lingen pred. te Broek op Langendijk, en J. W. de Vries, kandidaat bij ligt Provinciaal Kerkbestuur van Noord-Brabant. De Gemeenteraad van Leiden heeft besloten, om met den lsien Januarij aanstaande, uit de meerdere opbrengst der plaatselijke belasting op het binnenlandsch gedistilleerd dan de raming, aftelossen het nog overgeschoten bedrag der geld- leening groot 60,000 tot het vergrooten der kazerne aan de Morschpoort in 1854 aangegaan. De stad geraakt daardoor buiten eenige schuld. Behalve de medegedeelde benoemingen tot leden van den Al- gemeenen Kerkeraad der Nederduitsch Herv. Gemeente alhier wordt ons nog gemelddat ook de HH. Ds. A. van Wit- senburg en Dr. L. S. van Praag zich de herbenoeming tot ouderlingen hebben laten welgevallen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dingsdag des namiddags le 5 uur 43°, des avonds te 8 uur 43°, te 10 uur 43°. Woensdag morgen te 5 uur 42®, te 8 uur 42°, te 12 uur 48°, 's namiddags te 2 uur 49°, te 4 uur 47°. Garibaldi heeftondanks de dringende uitnoodiging zijner vrienden die hem wilden bewegen nog eenigen tijd in hun midden te vertoeven Turin verlaten. Gedurende zijn ver blijf in die stad was hij bijna geen oogenblik alleen daar hij voortdurend langdurige bijeenkomsten met de voornaamste hoofden zijner partij had. Met Cialdini schynt hij thans eene bijzondere vriendschap gesloten te heLben. Ook heeft Gari baldi eene audiëntie bij den Koning gehad welke niet min der dan drie uren duurde. De officieren van Garibaldi, die zich thans in Zwitser land bevinden, zijn, naar men zegt, uitgenoodigd om binnen twee maanden te Genua bijeen te komen. Gaat men na de lijst der gekozenen voor het huis der afgevaardigden in Pruissendan blijkt daaruit reeds bij de eerste inzage, dat de jonker- of feudale partij een beslissende nederlaag heeft geleden. Vooreerst zijn de hoofden dier partij in de vorige kamer, de heeren von BlanckenburgWagener en graaf Puckier niet herkozen. Van de fractie von Blanckenburg- Wagener vroeger sterk 20 leden, zijn slechts 2 herkozen en bij de fractie van Puckier, vroeger tellende 31 leden, is de verhouding niet gunstiger dan bij de eerstgemelde fractie. De eenige misdaad van den administrateur van het diocese Warschau, den heer Bialobreski, veroordeeld tot 10 jaren deportatie in Siberie, bestaat daarin, dat hij na het voorge vallene in of rondom de kerken bevel heeft gegeven deze te sluiten. Hij is een grijsaard van 78 jaren zwak en ziekelijk en desniettegenstaande heeft men hem in de gevangenis een bed geweigerdterwijl hij voorts in alle opzigten met de overige gevangenen is gelijk gesteld. Uit Keulen wordt berigtdat dezer dagen aldaar te recht stond een gevestigd wijnhandelaar, beschuldigd van het namaken der etiquettes van de firma Julius Mumm te Rheims. De aangeklaagde beweerde tot zijn verdediging, dat zijn Cham pagne minstens even goed was als die van den heer Mumra te Rheims. De benoemde experts verlangden dat hun vier fles- schen Champagne van den aangeklaagde zou worden gegeven, ten einde dien wijn te proeven en daarna uitspraak te doen. De uitspraak was gunstig en hield vrijspraak in. Terstond daarna verzocht de genoemde wijnhandelaar de teruggave van de vier flesschen wijn, op last der reahtbank geleverd, of vol doening der daarbij gevoegde factuur. Volgens den Temps is de Koning van Zweden voorne mens de constitutie des lands meer in overeenstemming te brengen met de milde beginselen van den tegen woordigen tijd en vooral 's lands vertegenwoordiging anders in te rigten dan thans het geval is. Zoo als men weet is de landdag zamenge- steld uit vier standen: die van den adel, van de geestelijk heid, van de burgerij en den landelijken stand. De Koning heeft, naar luid van genoemd blad, graaf Goer, Minister van Justitie, reeds de taak opgedragen een nieuw ontwerp van cü- i stitutie zamen te stellen. Te Antwerpen zijn reeds 13 lijken gevonden onder he! puin der laatstelijk verbrande gebouwen. Door de goede maatregelen welke zijn genomen is men er in geslaagd om den brand geheel te blusschen. Zondag wareo 200 man werkzaam en des nachts bleven alle spuiten in wer king. De stoomspuit van den heer Wood werkt niet meer. He! gedeelte van den muur aan de zijde van het Bassin is omge haald. Men heeft geen vrees voor instortingen meer te koes teren en men maakt een aanvang met het bergen van goe deren. Heden zal een begin gemaakt worden met het stutten en afbreken van muren, die dreigen in te storten, vooral naar de zijde van de schuur der Yieux Lions. Omstreeks ure is het lijk van den heer Hirschonderdirecteur van he; entrepot, gevonden; het werd erkend aan zijn gouden horo- logie, dat onbeschadigd is gebleven, Zondag avond had een danseres in den Schouwburg te Antwerpen het ongeluk, dat haar zeer ligt gazen kleed met het voetlicht in aanraking kwam en vlam vatte. Ver schrikt wilde zij de vlugt nemendoch de heer Bourgeois, die zich mede op het tooneel bevond, hield haar terug en slaagde er met verwonderlijke tegenwoordigheid van geest in de vlammen uittedooven, zoodat de dans onmiddelijk kon worden voortgezet, onder luide toejuichingen van het publiek, dat in ontzettende spanning dit voorval had gade geslagen. Uit Venezuela is te Philadelphia een schip met 800 ba len katoen aangekomen. De heer Limayrac, een der redacteurs van Le Consti* tutionnel, heeft zich de moeite getroost om nategaan, welke kosten Frankrijk sedert 1849 heeft besteed aan de bezetting te Rome, en is tot het ontzettende bedrag gekomen van 128 millioen francs. Hoogst waarschijnlijk zijn deze cijfers echter nog iets beneden de werkelijkheid. Als het nu Frankrijks stre ven is geweest om den Paus te beschermen tegen de revolutie, hoewel over het algemeen die zorg moet worden overgelaten aan de Souvereinen zeiven, dan mag men zich toch bij be'

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2