Buitenlandsch Nieuws. uitwendige betreft, den stijl, moet de Min. zeggen dat de smaak verschillend is. Zij, die het meeste afkeuren, zijn geen deskundigen. Er zijn buitenlandsche deskundigen geweest, die het werk integendeel zeer geroemd hebben. Daarom kan men niet zoo apodictisch zeggen: het deugt niet. Het gebouw voor den Hoogen Raad, ja, dat bevalt niet, maar wat was hier het geval Er werden allerlei eischen ge daan. De audientie-zaal moest gelijkvloers ,zijn; de griffie ook bet parket van den procureur-generaal insgelijks. Aan al die eischen moest de bouwmeester voldoen en moge nu door dat alles de uitwendige vorm minder fraai zijn geworden de schuld ligt niet aan den bouwmeester. Nu wil men den bouwmeester afschaffen. Ik geloof, zegt de Min., dat dit onbillijk zoude zijn maar buitendien wat wilt gij in de plaat» daarvan? Dat antwoord is in de discussien niet gegeven. Daaromtrent heerscht veel verschil van meening. Sommigen willeu die taak opdragen aan de ambtenaren van den Waterstaatmaar ieder ingenieur is nog geen bouwkundige. Hoe verdienstelijk dus dat corps moge zijn, acht ik bet toch niet bij uitnemendheid geschikt om zoodanige bouwkundige werken op te rigten. Maar al ware dat ook zoo, dan toch hebben wij geen genoegzaam aantal ambtenaren voor den waterstaat. Er zou dus een nieuwe ambtenaar moeten worden aangewezen en dan had men een bouwmeester onder een anderen naam. Bovendien zijn er vroe ger ook klagten over 't werk der ambtenaren van den Wa terstaat vernomen. Men heeft ook gesproken vau een commisiie van des kundigen. Maar wil men dan een permanenten bouwkundigen Raad Hoe zal meu die zamen»tellen De taak van dien raad zal zijn veelomvattend en niet tot practische reiultaten leiden. Wil men een raad voor een speciaal geval? Maar al» men dat wildan moet men toch een bouwmeester hebbendie zijn plannen aan den raad onderwerpt. De Minister gelooft dus -Jat de bouwmeester blijven moet, dat men dien althans voor dit oogenblik niet kan ontslaan. Wat liet amendement van den heer Storm van 's Gravesande betreft, hy begrijpt dit niet. Dat lid wil toch nietdat «r partiële bouwmeesters wor den aangesteld? De Minister neemt, in dat geval gaarne den raad aan om er nader over te denken en hij wil voor het overige gaarne onderzoekenmaar hij gelooft dat het beste zal zijn de zaak te laten zoo als die is en dat men niet af- breke, zonder iets anders er voor in de plaats te stellen. Hierna wordt iu rondvraag gebragt het amendement van den heer van Nispen dat verworpen wordt met 41 tegen 27 stemmen. Tegen de heeren Begramvan Eoreestvan Dig gelen, Cornelis, Bols, van Asch van Wijk, Wybenga, Elout, Schimmelpenninck BetzHoyuckReinders, Delprat, Lyeklama, Taet», van der Veen, Dirks, vau Franck Wintgen», van 's Gravesande Olivier, Dommer, van Lijnden, Kien.Luyben, vau Twist, Hoffman Kerstens, Mensonides Mijer, Slicher, van Voorthuyzen vau Zuylen de Brauw, Mackay, Cool, Hoek water, van Golslein de Bieberstein en de Voorzitter. Voor: de heeren de Raadtde Lom de BergIdserdavan der Linden, Thorbecke, Kingma, Anemaetvan Bosse, Poortman, Blussé, de Poorter, Hugenholtzvan Hoevell, Oomen, Beens, Jespers, Weslerhoff, van HeukelomDullert, van Nispen, Zijlker, Heemskerk Az., Gevers Meeusien NoltheniusMey- link en van Eek. Het amendement van den heer Storm van 's Grave sande strekkende om de geraamde som uittetrekken als jaar wedde aan bouwmeesters opzigters en werklieden enz. wordt aangenomen met 44 tegen 24 stemmen, waarop art. 73 aldus gewijzigd wordt goédgekeurd. Een amendement van den Heer Storm, om art. 74 te verminderen met/40,000 voor de Loterij zaal wordt verworpen met 42 tegeD 25 stemmen. De minister van Heemstra verklaarde, dat die f40,000 moet strekkén tot vol doening der aannemingsomals een vervolg van de in het vorig jaar door de kamer goedgekeurde herstelling van den zaal op het Binnenhof. Maandag avond had er in het locaal der vereeniging voor Christelijke belangen een bijeenkomst plaats, waarin de heer PieterszenSecretaris van het comité synodaal sprak over de Evangelisatie in Belgie, voor een talrijke schare, bij welke gelegenheid een collecte werd gehouden, die de blijken gaf van innige belangstelling met bet gesproken woord. Voor zoo verre iemand binnen deze stad, die verhinderd werd die vergadering bij te wonen, in deze zaak belang mogt •tellen, is er gelegenheid tot het zenden van giften bij de predikanten der Waalsche gemeente, terwijl bij de boekhan delaren Schreuder van Baak kan worden ingeteekend op het maandblad l'Union hetwelk door de Belgische Synodale kerk maandelijks wordt uitgegevende prijs per jaargang ia L25. Een regeringstelegram van Buitenzorg 30 October jl. luidt: //Gouverneur-Generaal en familie in goeden wehtand aangekomen. Demang Lehman tracht Hadayat en andere op- standelingshoofden over te halen om ook in onderwerping te komen. Er bestaat veel vooruitzigt, dat hij hierin zal slagen. Overigens geen nieuws.'' De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maandag des namiddag» te 5 uur 47°, des avonds te 8 uur 47°, te 10 uur 45°. Dingsdag morgen te 5 uur 43', te 8 uur 42', te 12 uur 46°, 's namiddags te 2 uur 46°, te 4 uur 43*. Vroeger werd voor Oostenrijksche rekening zeer veel tabak in het Badenjehe gekocht. In den jongsten tijd is de tabaksteelt, dermate in Hongarije toegenomendat in den loop van het tegenwoordige jaar reed» 35000 centenaren van dat artikel konden worden uitgevoerd. De Oostenrijksche regering schijnt hare oorlogsmarine op een geduchten voet te willen brengen. Behalve dat than9 een aantal grootere en kleinere oorlogschepen op de werven van Po!a en elders worden gebouwd, heeft zij nu ook, om die te bemannen, de kust-bewoner» van Dalmatie en Isturie van de landdienst onthevenen uitsluitend tot de zeedienst bestemd. Deze bevolking bedraagt niet minder dan 60,000 zielenwaarvan het grootste gedeelte bruikbare zeelieden zijn. Uit Sollingen meldt men, dat de wapensmeden in die streek gevestigd zoo vele bestellingen hebben ontvangen dat zij niet in staat zijn spoedig genoeg af te leveren. Een Fransch huis bijv. heeft 80,000 cavallerie-sabels besteldwelke naar men ondersteltnaar Amerika zullen uitgevoerd worden. Men meldt uit Koblentz dat uit het arsenaal aldaar worden afgeleverd eD ingescheept 30,000 percussie-geweren; de oorspronkelijke kooperdie het plan had deze vuurwapenen naar Mexico te zenden heeft de gansche massa dezer dagen met groot voordeel aan een derde verkocht. Te Heekington is 11. Zondag de predikant te midden van zijne leerrede door eene beroerte getroffen voor dood nedergezegen en weinige oogenblikken daarna overleden. De Keizer en de Keizerin der Franschen zijn Zondag op de Tuilerien teruggekeerd. Z. M. heeft. Zaturdag, gedurende zijn kort stondig verblijf,' de verbouwde appartementen in het paleis Mar- san in oogenschouw genomenen bevel gegeven de meubels van hun bekleedselen te ontdoen. Men zegt, dat het den Kei zer niet weinig moeite heeft gekost, zijn gemalin te bewegen, het lustslot Compiègne met zijn heerlijke jagtpartijen en rij- toertjes, met zijn soirees, tooneelvoorstellingen, gezelschaps spelen en vele andere divertissementen en amusementen voor goed vaarwel te zeggen. Al de genoodigden verklaren dan ook, als ware het uit één mond, dat de weelderige levenswijze, de tafel, de bediening, de velerlei uitspanning enz. te Compiègne zonder wedergade is. Voor de Keizerin moet tegenover al dat landelijk genot het hoffelijke leven op de Tuilerien met zijn lastige etiquette zeer eentoonig zijn. Voeg hierbij, dat de her bouwde groote naar het water gekeerde vleugel van het paleis der Tuilerien de vertrekken nog met onaangename stofdeeltjes opvult, en gij kunt de teedere vrouw niet geheel in het. on gelijk stellen. De Keizer heeft echter beloofd, haar met eenige drijfjagten te Fontainebleauwerwaarts binnen weinige dagen reeds de opperjagermeester met zijn stoet zal vertrekken scha deloos te stellen. Dom Pedro V beeft vele handschriften nagelaten die thans in het bezit zijn van den Koning zijn broeder. Hij heeft zijne gedenkschriften geschreven waarvan het begin dagteekent van vóór zijne troonsbeklimming; zij bevatten ook het tijdperk zijner reizen buitenslands.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2