N°. 552. Woensdag 11 December. A0. 1861. Binnenlandsch Nieuws. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Ned, Leeuw Dr. M. W. Luber, te Amsterdam; tot ontr. der dir. belastingenin- en uitg. rechten en ace. te Milligen den heer A. J. M. Dibbits, thans surn. te Drenthe; - op verzoek eer vol ontslag verleend aan J. Vernee als Notaris te Delft, aan F. B. Schilfer als ontv. der dir. bel. te Groningen, - en eer vol ontslagen Mr. P. W. Alstorphius Grevelink als hoofdinsp. en Mr. Nierstrasz van Tienhoven als inspecteur van Rijkspo litie en benoemd tot hoofdinspecteur der gevangenissen Mr. P. W. Alstorphius Grevelink. In de Zitting van Maandag heeft de heer Blussé een amendement voorgesteld om art, 77 der begrooting van het Vde boofstuk te verminderen met 312,000, zijnde de kos ten van de verbetering der uitwatering van de Lioge en het kanaal van Steenenhoek. Daarna worden de beraadslagen her vat over art, 73 (tractement van den landsbouwmeester enz.) en het amendement om het tractement van dien titularis te doen vervallen. De heer Storm van 's Gravesande is tegen het vervallen dier betrekking. Hij wenscht een rijksbouwmeester te behou den en meent, dat voor die dienst evenmin de ambtenaren van den waterstaat als het corps ingenieurs konden worden be stemd. Acht hij dus zulk een bouwmeester voortdurend noo- dig en kan hij zich dus niet vereenigen met het amend, van den heer van Nispenhij is toch aan den anderen kant van raeening, dat de wijze, waarop het onderwerp van het bouwen thans is geregeld,' veel te wenschen overlaat. Vooral is er gebrek aan eenheid. Dat gebrek zou niet verholpen worden door hetgeen sommige leden wenschennamelijk de creatie van een nieuw Ministerie van Openbare Werken. Bij de ge stadige afwisseling van Ministerien zouden er op den duur niet altijd geschikte personen te vinden zijn. Liever zou hij het denkbeeld voorstaan van de benoeming eener commissie van deskundigen. v De heer Delprat verklaart zich evenzeer tegen het amende ment. Hij gelooft dat de klagten overdreven zijn: meest alle openbare gebouwen vallen tegen. Hij wijst b. v. op het ge bouw voor bet Engelsch Parlement dat, ook niet aan de ver wachting heeft beantwoord en vele feilen heeft. Het is dus niet zoo gemakkelijk aan alle eischen te voldoen en dus, hij herhaalt het, zijn de klagten overdreven. De verwijten van den heer van der Linden, nopens de meerdere kosten voor het gebouw van Koloniënacht Spr. niet gegrondevenmin als die over het gebouw van den Hoogen Raad en het Magazijn van geneesmiddelen. De beide eerste verhoogingen zijn be trekkelijk gering en het laatste gebouw heeft een andere be stemming gekregeu waardoor dus meerdere kosten zijn ver oorzaakt. Wat nu den stijl betreft, deze is verschillend en hangt af van smaakmaar de teekeningen waren van hoo- gerhand goedgekeurd en zoo de stijl niet bevalt, is dit dus niet alleen aan den bouwmeester te wijteu. Ook Spr. vindt de gebouwen voor Koloniën en den Hoogen Raad niet fraai; hij had het eerste liever meer in overeenstemming met het gebouw voor het Rijksarchief of met het Mauritshuis gezien. Hij is het eens met den heer Storm van 's Gravesande dat de bouwmeester niet alleen op zich zelve moet staan, maar zou goedvinden dat de plannen, door hem opgemaaktten toon werden gesteld. De heer van Nispen verdedigt nader zijn amendement, en betoogt dat het nuna drie jarenduidelijk blijkt, dat de proef ongelukkig is uitgevallen en tot schade van het land heeft gestrekt. - De heer van Bosse ondersteunt dat amendement, dat bestreden wordt door de HH. Wintgens, Dommer, Mac- kay en Storm van 's Gravesande, die een ander amendement voorstelt. - Daarop neemt de Minister van Binnenl. Zaken het woord en merkt op, dat verschillende sprekers te kennen hebben gegevendat zij den persoon van den bouwmeester wenschen te isoleren van de zaak. Hij vraagt of dit wel mo gelijk is, of dat niet is eene protestatis actui contrario? want men heeft zijn titel en arbeid ter sprake gebragten dat kon ook niet anders. De man staat hoog aangeschreven wegens zijn uitstekende bekwaamheid en architectonische kennis, zooals zeldzaam in Nederland wordt aangetroffen. Maar nu de re sultaten a. Het gebouw voor het depart, van Koloniën. Ik behoef dat gebouw niet dn bescherming te nemen, zegt de Minister. Het was reeds in aanbouw bij mijne optreding en de plannen voor het gebouw van den Hoogen Raad waren in gereedheid. De plannen voor het gebouw van Koloniën zijn aan het de partement van Koloniën onderworpen, waarmede het toenma lig Ministerie zich geheel vereenigd heeft. Zoo ook was.Jiet.,. gesteld mei het gebouw voor den Hoogen Raad. WaKnu het DAGBLAD Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12J- Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootsehappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 n. 53 m.; 6 e. 9 m 9 u. 9 m. Naar Haar lem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 63 m.; 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., da overige werkdagen 5 n.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks 's middags 2 u. uitgezonderd de Zondagen. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 8 u., 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u.45m.. 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23over Marseille9 en 25 van elke maand. Rtjks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van sra. 8 u.9 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijdenBurgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. —De Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel,'smorgens van 910 uur. ILaatoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 8 1 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Beohten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van S6 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur; van Zegel, Registratie dagelijks van 8—4, van de Hypotheken en het Kadaster, van 9—4 uur.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1