Huitenlandsch Nieuws. OFFICIEEL NIEUWS. Zijn Ex;, de nieuw benoemde Gouverneur-Generaal van Ne- derlandsch-Indie beeft in persoon deelgenomen aan de vast stelling dezer voorwaardende laatste conferentie is den üden Augustus gehouden. De weg zal loopen van] Samarang over Goeboekde Soe- kawatische landen Souracarta en Klatten naar Djocjocarta. De voorwaarden bevatten ruim 90 paragrafen. O. a. is daarin begrepen: a. het kosteloos afstaan van Gouvernements- gronden b. onbelemmerde aanvoer van vreemde ingenieurs en werklieden c. een rente-garantie van 5 pCt. gedurende de 5 jarenvoor den bouw der baan toegestaan en eene rentegarantie van 5 pCt. gedurende de eerste 33 jaren der exploitatied. de betaling dezer rente is onafhankelijk van den stand der rekening tusschen de koncessarissen en den Staat e. indien de vennootschap te kort schiet in hare op zich genomen verbindtenissen blijft de Staat evenwel onder aanvaarding der baan, gebonden tegenover de geldschieters. Concessionarissen zijn de heeren W. Poolman A. Fraser en E. H. Kol. Om de koncessie defiuitief te doen worden behoort het advies der Indische Regering gunstig te zijn en de wetgeving hare goedkeuring aan de rentegarantie te geven. De Gouverneur-Generaal brengt in persoon de stukken mede naar Java. Van den spoedwaarmede het rapport uit Indie naar Nederland wordt gezonden, zal het afhangen, of de Minister van Koloniën de wetsvoordragt zoo vroeg kan aaubieden dat de werkzaamheden nog in den loop van het volgend jaar kunnen beginnen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woensdag des namiddags te 5 uur 32*. des avonds te 8 uur 31®i te 10 uur 30°. Donderdag morgen te 5 uur 27°, te 8 uur 28", te 12 uur 32', 's namiddags te 2 uur 33°, te 4 uur 32°. Uit Rome wordt berigt, dat de Pauselijke troepen, uit gezonderd de vreemde zouaven en gendarmen, alleItaliaansch gezind zijn, zoodat van de 12000 man geen 2000 den Paus getrouw zouden blijven als het tot het uiterste kwam. In Pruissen is kortelings door de politie een zonderling ijzeren werktuig gevonden, derwijze ingerigt, dat een dief daarmede in 10 minuten tijds een gat in een stevig huis kan borengroot genoeg om er door te kunnen binnensluipen. Men hoopt door deze ontdekking op het spoor eener dieven bende te zullen geraken. Uit Munchen wordt berigt, dat de Koning zich Zatur- dag 11. geheel alleen naar het standbeeld, opgerigt ter eere van den philosoof Lessing, zijn leermeester begaf, en zeer lang in diep gepeins verzonken voor het gedenkteeken bleef staan, 't Is bekend welke groote vereering de Koning steeds voor Lessing, gedurende zoovele jaren zijn meester en leidsman, heeft gekoesterd. Volgens een verklaring der vereeniging van wijnhande laren te Beaune, die de wijnen van 1860 zoo slecht bevon den dat zij voor den handel ongeschikt waren, zijn daarente gen die van 1861 zoo uitmuntend, dat zij tot de beste soorten kunnen gebragt worden. Eindelijk is het gelukt de brand te Antwerpen in zoover meester te worden dat hij zich tot de beide gebouwen be paalt. Het vuur woedde nog altijd met ontzettende kracht in het entrepot-gebouwdat nog gedeeltelijk staat. De suiker- raffineerderij is een gloeijende en brandende puinhoop. De om liggende gebouwen zijn gelukkig bewaard gebleven. Onder het personeel der spuitgasten en militairendie de goederen uit het entrepotdok trachtte te redden, hebben groote ongelukken plaats gehad, daar eenige hunner zich te ver ge waagd hebbende een prooi der vlammen zijn geworden. Voor het oogenblik is het onmogelijk hun getal juist optegeven; zeven of acht personen worden vermist, en wanneer men ge loof mag hechten aan hetgeen eenige officieren verhalenis het getal der verongelukten minstens 14 of 15. Al de schepen welke zich in het bassin bevonden heb ben zich reeds bij den aanvang van den brand verwijderd en zijn op die wijze bewaard gebleven: men huivert bij de ge dachte dat een dezer vaartuigen in brand zou geraakt zijn daar het bassin met schepen uit het Noorden letterlijk ge- vuld is. Men verzekert dat de raffinaderij voor een millioen en het entrepot voor 2 millioen verzekerd is; indien men er de verbrande goederen bijvoegt, wier waarde verscheidene mil- lioenen bedraagt, kan men zonder de grootheid der ramp nog te kunnen overzien nagaan welk een slag die ramp voor bijna alle Belgische verzekering-maatschappijen is. Te Brussel is Maandag in 83-jarigen ouderdom overle den de oudste der Belgische schilders, de heer Henri Voor- decker, aldaar in Augustus 1779 geboren. De overledene was ridder der Leopolds-ordc van Belgie en der Luxemburgsche orde van de Eikenkroon. Het gerucht, dat Keizerin Eugenie zich naar Nizza zou begevenis ongegrond. De Keizerin keert naar de Tuilerien terug en heeft het plan schitterende partijen gedurende den loop van den winter te geven. Zij begeert afleiding voor zich zelve en de Keizer ziet gaarne dat aan zijn naaste omgeving afleiding gegeven wordt. Z. M. acht dit het eenige middel om een einde te maken aan de intrigues, die maar al te zeer liet leven aan het Fransche hof onaangeeaam maken, omdat zij een gevolg zijn van ouderlingen naijver, van haat en nijd, die zelfs laster en logen geen te verachtelijke wapens achten. Zoo is de afgeloopen week weer de getuige geweest tusschen den generaal de Montebelle, den graaf de Persigny en den heer de la Bedoyere. De mannen raakten bijna handgemeen, de vrouwen schreiden en weeklaagdenieder kwam er aan te pas. Het was in één woord een stormachtige dag. Aan de beurs te Parijs liep het gerucht dat de Keizer aan het Engelsche kabinet heeft aangeboden om in het En- gelsch-Amerikaansch conflict gewapend te intervenieren. Dit gerucht verkrijgt eenigen schijn van waarheid, wanneer men 't in verband brengt met het besluit om de in de oorlogsha vens liggende schepen voor de actieve dienst in gereedheid te brengenen men zou haast geneigd zijn het in elk opzigt juist te achtenwanneer men bedenkt dat de regering in die interventie het meest geschikte middel vindtom het bij haar bestaande plan tot een leening te regtvaardigen. Te St. Sevier in Frankrijk leeft een oud soldaat uit den tijd van Napoleon Idie een houten beeneen kunstarm een glazen oog, een geheel valsch gebit en een zilveren neu» heeft. Uit een officiële opgaaf blijktdat te Blackburn ver scheiden spinnerijen geheel of gedeeltelijk stilstaan waardoor 2762 arbeiders van werk zijn verstokenook in andere fa- briekplaatsenals LiveseyWittonenz., loopen vele weven ledig. Te Avesnes beeft de majoor van het 3de reg. lanciers Bucqouy, zich door een pistoolschot van het leven beroofd, Deze noodlottige daad is het gevolg van het verdriet, dat hij ondervond zijn geheel vermogen in finantiele speculatien te hebben verloren en de gedachtedat hij eerlang ten gevolge zijner jaren zoude worden gepensioneerd. Als soldaat in dienst getreden, had de majoor Bucquoy zonder eenige protectie het tot den rang van hoofdofficier gebragtonlangs werd hij be noemd tot officier van het legioen van eer. Bijzondere berigten uil Amerika behelzen een breedvoe rig verslag van de schitterende zegepraal der Noordelijke ma ritime expeditie te Port Royal. Volgens officiële depeches van den bevelhebber der vlootkapitein Dupont, hebben de Noor delijke troepen bij die gelegenheid een vreeselijke slagting on der de Zuidelijke aangerigt. De paniek, die zich van de Zui delijken meester maakte, schijnt inderdaad verschrikkelijk te zijn geweest. Onder den buit door de Noordelijken te Port Royal gemaaktbevonden zich 43 stukken van het zwaarste kaliber, benevens verschillende vlaggen en eenige koperen veld stukken. De vreugde der negers schijnt buitengemeen groot te zijn. Te Charlestown en Savannah schijnt men zoo beducht voor een opstand der slaven, dat de Zuidelijken hun vrouwen en kinderen met den meesten spoed wegvoeren. Burgemeester en Wethouders van Leiden doen te weten,

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2