Binnenlandsch Nieuws. Buitenlamisch Nieuws. Mr. J. E. Goudsmit. bevolking, van menschen, ja van elk individu is in hooger handwaartegen alle laaghartige pogingen niets vermogen. De volstrekte afscheiding van Kerk en Staat komt meer en meer tot haar recht. De Koning schroomt niet een Israëliet tot zijn Staatsdienaar te benoemen; - ons is een knap en eerlijk man veel waard, die zich met de behartiging onzer algemeene be- laugen wil belasten. De uitkomst der stemming zal ons niet teleurstellen wanneer slechts ieder stembriefje prijkt met de vrucht van een zelfstandig en wijs overleg: 't komt ons voor dat de meesten alsdan zullen behelzen den naam van den kan didaat, die wij onverholen als de beste aanbevelen: Z. M. heeft benoemd tot procureur bij de arr.-rechtbank te Deventer Mr. R. C. Nieuwen buys, advocaat aldaar, en op pensioen gesteld den majoor A. H. vau Krieken van het wa pen der infanterie voorts benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon den heer L. Battapianist te Brusselen goedgevonden te bepalendat de vestingwerken van Veere worden geslecht en over de gronden en eenige gebouwen al daar ten meeste voordeele van het Rijk zal worden beschikt. In de zitting der Tweede Kamer van heden Zaturdag heeft de beer Olivier de rede van den Minister van Financien beantwoord en de zwakheid van het Ministerie doen uitkomen. De heer de Poorter is niet bevredigd door hetgeen de Minis ter nopens het belastingstelsel gezegd heeft. - De heer Thorbecke roemt de opmerkelijke vooruitgang en belangstelling over ko loniale zaken en de rede van den Minister van Koloniën; maar wil niet het afstemmen zijner begrooting beschouwd hebbeu als een blijk van wantrouwen, daar hij zal tegen stemmenzoo de begrooting van koloniën blijft zoo als zij nu is. Hij wenscht van den Minister eeu aanwijzing van den weg dien hij met het cultuurstelsel wil bewaudeleu, om tot zijn doel te gerakeu. De heer Thorbecke behandelt daarop de eerste rede van den Spreker uit Zwolle, de heer van Zuylen over de Grondwet van 1848 en betuigt gaarne te zullen zien dat een conservatief Ministerie met haar kan regeren en nieuws gierig te zijn wat zulk een Ministerie tegen de liberalen zou willen behouden. (De zitting duurt voort). De minister voor de zaken der Hervormde eeredienst heeft tot toelichting zijner begrooting, en wel bepaaldelijk met het oog op een post ten behoeve der Nederduitsche Hervormde gemeente te 's Graveuhagemedegedeeld dat de collecten in de kerken en de opbrengst der zitplaatsen alleugs verminde ren. Dit verschijnsel wordt op vele plaatsen waargenomen, maar bewijst nog niet, dat men over het algemeen minder tot wel dadigheid is gezind. De gevolgtrekking gaat veeleer op, dat de belangstelling in de bijwoning der godsdienstoefeningen of de kerkelijke liefdadigheid afneemtof liever dat het ker kelijk leven kwijnt. Uit Delft wordt berigt, dat de Minister van Biunenl. Zaken last beeft gegeven aan den burgemeester aldaar, om de rereenigingen van studenten des noods met de politie uit een tedrij ven. De arrondissements-rechtbank te Amsterdam heeft rechts ingang met bevel tot gevangenneming verleend tegen F. Rigter, oud 57 jaar, ontvanger der plaatselijke accijnsen aldaar, ter zake van verduistering van gelden. Z. M. stoomkorvet Prinses Amalia kapt.-Komm. Kroepf is den 28 September aan de Kaap de Goede Hoop binnen- geloopen met. gebroken roer en bad drie stormen doorgestaan. De etat-major was welvarend. De korvet heeft den 17 Octo ber de reis naar Nederland voortgezet. Door de opheffing van het klooster van St. Agatha in Noordbrabant zullen, naar men zegt, onderscheiden broe ders uit dat klooster naar Twenthe overkomen. Reeds wordt het klooster te Zenderengemeente Borne, vergroot om de helft van hen binnen zijn muren te kunnen opnemen. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Bleskensgraaf door Ds. J. A. Barbas te Cbaam naar Schoon- rewoerd door Ds. F. P. L. C. van Lingen te Broekkop Lan- gendijknaar Wemeldinge door Ds. ten Bokkel Huinink te Oud-Alblas; naar Woudsend door Ds. J. C. Eykman te Rin. sumageest; voor bet aanbod tot beroeping naar de gemeente Hedel door Ds. F. W. Smits te Uitwijk. Aangenomen het beroep naar Zeerijp door Ds. J. A. Barbas te Chaam; naar Benschop door Ds. A. G. Reede te Goudriaannaar Ansum door den heer J. Eoderlé, cand. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrijdag des namiddags te 5 uur 49°, des avonds te 8 uur 50°, te 10 uur 58°. Zaturdag morgen te 5 uur 53°,' te 8 uur 53°, te 12 uur 54°, 's namiddags te 2 uur 53°, te 4 uur 52°. Voor eenige dagen werd een handwerksgezel, op den openbaren weg nabij het dorp Synutz in Boheme, door een hem onbekend persoon staande gehouden en zijn geld afge vorderd. Niettegenstaande hij verklaarde slechts acbt kreutzers (ongeveer 12£ cent Nederl. Cour.) te bezitten, werd hij door den roover aangevallen en zeer vreesaelijk geslagendat hij schijnbaar levenloos nederstorttewaarop de geringe som werd ontvreemd. Later tot bezinning komende, bereikte bij met moeite het dorp Synutz, alwaar hij aangifte deed van het gebeurde. Te La Valette heeft jl. Zondag een hoogst tragische gebeurtenis plaats gehad. Een jonge vrouw, wonende in de Rue dee Vertus met haar echtgenoot, een geëmploijeerde bij den spoorweg, had reeds eenigen tijd haar man verdacht een minnares te hebben. Zondag avond, toen de man rustig te huis kwamwerd hij door zijn vrouwdie in een zeer opge wonden toestand verkeerde, met hevige scheldwoorden ont vangen die daarmede eindigde, dat zij hem een strijkijzer naar het hoofd wierp. Aan de slaap van het hoofd geraakt, viel hij badende in zijn bloedbewusteloos ter neder. Een der buren schoot onmiddelijk toe en verschrikt door het groote bloedverlies haaste hij zicb een geneesheer te halen; toen hij terugkwam vond hij de woedende vrouw gewapend met eeu scheermeswaarmede zij haar ongelukkige echtgenoot nog verscheidene gevaarlijke wonden had toegebragt. Zij is met veel moeite in hechtenis genomen. Een franscb blad maakt melding van een nieuwe door den heer Manviel Legrange te Lorsent uitgevonden beweeg kracht die eene groote verandering bij scheepvaart en indus trie zal veroorzaken. De daarvoor benoodigde grondstof is zoo goedkoop dat zij in vergelijking met de steenkolen 60 pCi. voordeel oplevert. Voor eep stoomschip naar Indie en terug is slechts eene ruimte van 20 ton benoodigd. Eeu Fratisch blad bevat een statistiek omtrent de luci fers. Te Parijs alleen leveren ongeveer duizend werklieden jaarlijks een milliard doozendie een waarde van 180,000 fr. vertegenwoordigen. In Engeland worden ook zeer velen ge maakt. De heeren Diion gebruiken in bun fabriek 800 per sonen, terwijl nog 100 te huis werken. Er wordt voor onge veer 500,000 fr. aan hout voor lucifers in Engeland gebruikt benevens eeu ton zwavel 's weeks. De grootste fabricage is in Oostenrijk. De fabrieken van den beer Polak te Weeneu en van den beer Fürth in Boheme gebruiken jaarlijks 20 ton phosphorus, er werken 6000 werklieden. De Pays deelt gunstige berigten uit Sicilië mede. Naar luid daarvan zijn thans de steden Palermo en Messina veel zindelijker, luchtiger, fraaijer en beter verlicht dan onder de voormalige orde van zaken. Op het platte land worden nieuwe wegen aangelegd. Het bestuur tracht er den landbouw en den handel te bevorderen. Kortomhet eiland is op den weg van toenemende welvaart. Berigten uit Scutari van den 28sten meldendat de Montenegrijnen daags te voren het dorp Sestane hebben aange vallen. Zij hebben Muriki aan het meer Scutari in brand ge stoken en trekken naar de Tongemille-eilanden. De Turken van Antivari en Scutari hebben versterking daarheen gezonden. Promotiën aan de Leidsche Hoogeschool. 30 November. - In de Verloskunde den heer H. M. de Feyfer, van Hoornmet Theses.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2