N°. 544. Maandag 2 December. A0. 1861. Verkiezing voor een lid van den Gemeenteraad V v.. LEIDSCH Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12£ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen vau genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Ct«. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 9 ra. Naar Haar lem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m.; 9 u. 14 ra. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks 's middags 2 u. uitgezonderd de Zondagen. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 8 u., 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u.45m.? 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triëst, 7 en 23over Marseille9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf.Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van sra. 8 u.9 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en fPeikouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur.- Thesaurie, dagelijks van 10—2 uur. Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 's morgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 8—1 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsen dagelijks van 91 uur en van 3—6 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 aur. van Zegel, Registratie dagelijks van 8—4, van de Hypotheken en het Kadaster, van 9—4 uur. op Dingsdag den 3 December aanstaande van 's morgens 9 uur tot 's namiddags 4 uur. - Deze verkiezing betreft de herstemming tusschen de heeren Mr. G. G. van Buttingha Wichers en Mr. J. E. Goudsmit, kandidaten van twee ver schillende kiesvereenigingen. De keuze kan niet twijfelachtig zijn. 't Is waar, beide kan didaten prijken met den titel van Mr. in de rechten en, zoo men daarop afgaat, voldoen beiden aan den eisch, dien wij stelden toen er sprake was van de vervulling der opengeval len raadsplaat9en. Wij ontkennen niet, dat beiden in het maatschappelijk leven een goeden naam bezitten en op hun onberispelijkheid in handel en wandel voor de menschen niets valt aftedingen. En toch is de keuze niet moeijelijk. Rechts geleerde kennis, grondigheid van bekendheid met Leidsche belangen en behoeftenrijkdom van ervaringvlugheid van bevatting, onpartijdigheid van oordeel, vastheid van karakter, zelfstandigheid van beginselen en wat niet al geven een over- wigt aan de zijde van Prof. Goudsmit, dat niet kan worden opgewogen door de persoonlijkheid des heeren Wichers. Een Leidsch inboorling, een met algemeen vertrouwen vereerd pleit bezorger een onbevangen wetgeleerde, zoowel als een prac- tisch man, die jaren lang zich bewoog onder allerlei standen, verdient wel de voorkeur boven een inspecteur der registratie, een fiscaal mandie een bepaalde zending voor het Rijk ver vult, zoolang de hoofdadministratie zulk9 in 'sRijks belang noodig acht, en wiens oog voor de wet beneveld is door mi nisteriele uitleggingen, die hem gewoon hebben gemaakt aan de verderfelijke meening, dat een geschikt ambtenaar geen eigen gevoelen hebben mag. Wij gaan niet verder, opdat we niet tot de verpligting zouden gerakenom met feiten ons bewe ren te staven, wat ons niet moeijelijk vallen zou, maar voor ons doel tamelijk overbodig is. Onze kandidaat J. E. Goud smit behoeft niet te worden aanbevolen door oneerlijke mid delen wij wenschen integendeel de meestmogelijke bescheiden heid jegens zijn medestander in acht te nemen. Op een punt evenwel moet de weegschaal, die het meest gebruikt wordt bij verkiezingen, ook binnen Leiden tot zijn nadeel overslaan. De Israëliet, nog veel meer dan de Roomsch- katholiekligt onder den blaam van minderjarigheid en staat verre ten achter bij den Protestant, al is het ook meer eu meer openbaar geworden, dat het heerschend kenmerk van het protestantisme van onze dagen in Nederland bestaat in anti papisme, in orthodoxophobie of in fanatisme tegen de Joden. Een Israëliet, hoe geacht en vertrouwd als pleitbezorger, raads man en geneesheer, wordt overschaduwd vooral door een ijverig protestant, die lid of bestuurder isvanUnitas, Phylacterium of welke namen die vereenigingen dragen door een kerkeraadslid of klerikaal man. De stichter van het Christendom heeft het wel anders geleerd aan de Jacobsput in Samaria en't meest geijverd tegen clericalismemaar Zijn volgelingen weigeren nog in Zijn voetstappen te treden en daarom is het protestantisme nog geen zuurdeeg geworden, die 't alles doortrekt en den Israëliet onwederstaanbaar trekt. Gelukkig hijdie zich van zulke bekrompen begrippen meer en meer weet lostemaken en zich schuldig gevoelt aan verraad jegens de ware Christelijke beginselen wanneer hij uitsluit door blind vooroordeel en onverstandigen ijver, die aanspraak heeft op welwillende handreiking. Wat den Israëliet in het Chris tendom zou bekoorenwordt bezoedeld door de onverdraag zaamheid, indien al niet door den doorgaanden wandel, van die zich Christenen noemen. De stembus zal getuigenis geven, welke geest de meerderheid der Leidsche kiezers bezielt. Zij, die wegblijven, moeten die onverschilligheid voor hun geweten verantwoorden en die tegen hun overtuiging en uit zwakheid gehoor geven aan de verleidelijke stem dei' clericalen - zij liggeu uog onder de heerschappij van het gezag en verdienen den naam van Protestanten niet. Was het niet raadzamer en in de onzekerheid van de uit komst voorzichtiger onze stem te smoren? Zoo zou het zijn, indien we niet verzekerd waren van de eindelijke zegepraal onzer beginselen, trots allen tegenstand, en een heilige overtui ging niet bestond dat het lot van een natie, van eeu plaalj£

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1