Buitenlandsch Nieuws. Aardappelen. Het heeft Z. M. den Koning goedgunstig behaagd aan A. Polderman, die bij arre9t van het Provinciaal gerechtshof in Zeeland van 3 Julij 1861, schuldig verklaard aan moed willige» doodslag zijner wettige vrouw, met voorbedachten rade begaan en te dier zake veroordeeld is tot ^de straffe des doods, kwijtschelding van de doodstraf te verleenen, zijnde die straf verwisseld in een tuchthuisstraf voor den tijd van twintig jaren. In de zitting der Tweede Kamer van heden Vrijdag heeft de heer Mijer het woord gevoerd en in 't belang der Kamer en der Natie nadere inlichtingen ten aanzien van het rege ringsstelsel betreffende de Koloniën noodig geacht. - De heer van Hoëvell constateert het verschil tusschen de algemeene beraadslagingen over de begrooting vroeger en nu daar zij thans in de eerste plaats koloniale onderwerpen betreffen wat vroeger hoogst zeldzaam was. Hij vergelijkt het tegenwoordig Ministerie met een teringlijder aan boord van een schip. - A' houdt het schip het in den storm aan den teringlijder baat dit niets. Hij erkent sympathie te gevoelen voor den Minister Loudon verheugt zich dat de oude eu veroordeelde koloniale reactie, verpersoonlijkt in den laatst afgetreden Minister van Buitenlandsche zakenis geslagen en dat belemmerend element uit het Ministerie is verwijderd. (De zitting duurt j voort). Op de prijsvraag, uitgeschreven door het Koninklijk Instituut van ingenieurs, betrekkelijk een ontwerp van een stelsel van vlugtheuvels met bijbeboorende inrigtingenzijn ingekomen 14 antwoorden. De gouden medaille is toegekend aan Dr. W. C. H. Staring te Haarlem en de zilveren me- daile aan den heer van der Toorningenieur van den water staat te Nijmegen voor de door hun ingezonden stukken. In den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's Hage zal Zaturdag avond worden ten tooneele gevoerd de opera Charles VI. Woensdag nacht werd te Arnhem op de hoeken van de straten enz. het volgende billet aangeplakt: Aardappelen zijn thans te duur voor den burgerman; rog gebrood is een best voedsel. Eet de rijst en gort niet met melk, dat is te flaauw maar probeer het met savoijen- of boerenkoolmet steelen of roode kool of met stokvischen stoof des Zondags rijst met wat vleesch of rundervet, het is een smakelijk eten! /■/Als 't getij verloopt, verzet men de bakens. Uit bet den 15 dezer opgemaakte twaalftal predikanten, ter vervulling der vacature, ontstaan door het overlijden van den heer B. J. II. Taats is door den kerkeraad der Ned. Hervormde gemeente te Middelburghet volgend alphabetisch zes- en drietal opgesteld: Zestal: de heeren L. H. F. Creutzbergte Zeist; G. A. Fijnvandraatte Zwartsluis D. Gildemeester, te Scheveningen; N. H. de Graaf, te Apeldoorn; J. P. Nonhebei, te Vaasseri; J. J. Richardte Zeist. Drietal: de heeren Creutzberg, Gildemeester en Nonhebel. Beroepen bij de Christelijke Afgescheidene gemeente te Joure Ds. H. J. van Goor, te Surhuisterveenen te Andijk Ds. H. R. Koopman, te Pernis; - bedankt door Ds. J. H. Vos te Heerenveen voor het beroep naar de gemeente te Bur gersdorp in de Kaapkolonie. Men schrijft ons uit Curasao In den morgen van 11 October vertrok van Curagao de Deensche schoener, Matthias, kap. H. P. Hulson geladen en bestemd naar Hamburg, doch werd reeds den volgenden dag door den stormdie in dit gedeelte van het jaar zeer veran derlijk isaan de Oostpunt van Curasao op strand gezet. Uitgezonden hulp van de aldaar gestationneerde oorlogschepen heeft niet mogen baten daar de kiel reeds dadelijk scheen gescheurd te zijn, en de kapitein bang was, datals de schoe ner werd afgebragt, bij toch dadelijk zou zinken. De lading- schijnt echter weinig geleden te hebben. Nog een schoener, de stad Leeuwarden, kap. J. J. van Dijk is, op zijn reis van Nederland herwaarts, in den nacht van den I4den op den 15den, op den noordkust van de Aves of Vogelen-eilanden gestrand. Het schip maakte dadelijk wateren de sloep moest worden uitgezet; waarin de kapitein met zijn vrouwtwee kleine kinderen en de manschappe n den geheelen verderen nacht omzwalkten, aan het gure weer en de telkens overslaande golven bloot gesteld. Met dezen dag koos men een zandbank om de boot op te zetteneu daar hebben de opva- renden 5 dagen lang in een tent gehuisvestdie men opgesla gen had, totdat hij met een schoenertje van Bonaire daarheen zijn gevoerd. De reis van Nederland had lang geduurd30 dagen. De lading van het laatste schip moet zeer beschadigd zijn, en deels geheel weg. Beide schepen zijn verzekerd. Nog is er een ongeluk ter zee te meldenDe schoener Clara, kapitein van der Singel, van hier, voer den 7den October van Maracaïbo naar Curasao; den lsten November ontving men met den schoener Delia van Maracaïbo het be- rigt, dat de Clara, welke 37 menschen, passagiers en zeelie den aan boord hadwas vergaan en slechts 7 menschen zich met een vlot hadden weten te redden. Men beeft ook nog de hoop, dat eenigen van de schipbreukelingen op de Indiaan- sche kust zijn aangeland en gered, en die zouden dan weder voor geld kunnen vrijgekocht worden. Die Indianen zijn nog geheel in den staat der barbaarscbheidrechte koperkleurigen, Soms komt den een of ander hierheen met een schoener, welke op die kust handel heeft gedreven. Diegeen welke hier heen komen en natuurlijk in hun zondagskleeding zullen zijn, dragen niets dan een soort van blaauw kleed om het lijf ge slagen zonder schoeisel en zonder hoed; hun haren hangen lang en ongeregeld over de schouders; zij zijn klein doch zeer gezet en hebben een vurig oog. De Clara was met kostbaar hout enz. zwaar geladenmen berekent het ver lies van den eigenaar op 50,000waarvan niets verze kerd was. Onder dagteekening van 4 October is te Batavia vast gesteld het zeer uitvoerige programma voor de ontvangst van Z. Exc. den heer Mr. L. A. J. W. baron Sloet van de Beele, door Z. M. benoemd tot Gouverneur-Generaal van Nederl.- Indie. Z. Exc. wordt eerlang aan boord van Zr. Ms. stoom schip Gedeb van Singapore te Batavia verwacht. Dezer dagen is te Batavia een aanslag van zeer geheim- zinnigen aard gepleegd op het leven van zekeren heer F,; terwijl hij zich met zijn gade aan bet genot eener Oostersche siesta overgaf, bemerkte deze een inlander met ontbloote kris, wiens dreigende gebaren haar gedurende meer dan een uur den moed ontnam haar echtgenoot uit de rust te wekken, waarin hij eindelijk op vreesselijke wijze werd gestoord, tóen de moordenaar hem twee gevaarlijke wonden toebragt. Deze is daarop verdwenen, en het mogt der politie tot nog toe niet gelukken hem op het spoor te kernen, of het oogmerk van den aanslag te doorgronden. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donderdag des namiddags te 5 uur 42°, des avonds te 8 uur 36°, te 10 uur 36°. Vrijdag morgen te 5 uur 35°, te 8 uur 35°, te 12 uur 45°, 's namiddags te 2 uur 47°, te 4 uur 49°. Zoo als reeds per telegraaf werd gemeldontstond te Londen op de beurs een soort van panische schrik, door het berigt van de gevangenneming dar zuidelijke commissarissen, Men was van oordeel dat het voorval een oorlog tusschen En geland en Amerika zou ten gevolge hebben. Ook te Liverpool heeft de arrestatie der Commissaris sen groote opschudding teweeggebragt. Men heeft dadelijk een meeting belegd, ten einde de algemeene verontwaardiging tegen die daad tot bedaren te brengen. De menigte ivas als buiten zich zelve, en een bij acclamatie genomen besluit strekt om de regering van Groot-Brittanie te herinneren, dat zij ge roepen is om de waardigheid van de Engelsche vlag te hand haven. In de vorige week hebben binnen Londen plaats gehad 1434 sterfgevallen en 1853 geboorten.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2