De Raad beveelt de stad in Z. M. bescherming aan en ver zoekt de heropening van de academie. Terwijl elders de vlugt van wilde ganzen een vroegen winter deed voorspellen, verwacht men te Schoon-Oord vroege noch gestrenge vorstomdat bij den arbeid in het hooge veen dezer dagen nog in de bovenste lagen adders en hagedissen worden aangetroffen. Als voorbeeld van snelle reis verdient vermeldingdat het clipper fregatschip Noach, gezagvoerder P. Wierikxtoe- behoorende aan en gebouwd op de werf van den heer Fop Smit, aan den Kinderdijk, Woensdag namiddag ten 2 ure te Brouwershaven binnengekomen, den 4 Sept. 11. van Batavia is vertrokken en alzoo de terugreis met volle lading in 84 dagen heeft volbragt. Gemeld schip was met den 1 Mei 11. van Brouwershaven uitgezeild en na een reis van 73 dagen te Batavia aaugekomen. Het ijzeren want, waarmede dit schip getuigd is, schijnt dus bijzonder te voldoen. Beroepen tot predikant bij de Herv. gemeente teSchin- gen en Slappeterp den kand. G. van der Tuuk Sevenster. Door de waarnemende Gouverneur-Generaal van Neerl. Indie is o. a. gedaan de volgende benoemingtot lid der subcommissie van onderwijs voor de schoolzaken te Ambadwa de R. K. geestelijke J. P. N. Sanders, In het algemeen overzigt van het Bataviaasch Handels blad wordt opgemerkt, dat de laatste tijden zich in het alge meen kenmerken door vrij karakteristieke regeringsdaden in Indie, ten aanzien van het ontslag van sommige ambtenaren uit hun betrekking, eervol met pensioen, doch niet uit on geschiktheid, wegens schuldige handelingen, op hun verzoek of wegens ouderdom. Naast zulke zonderlinge besluiten tot ontslag plaatsen zich niet minder bevreemdende tot benoeming van ambtenaren. Zoo is de adjudant van den afgetreden gou verneur-genei aalde majoor der infanterie de Seyff, voorge dragen tot hoofd-ingenieur bij de spoorwegopmetingeD zonder aflegging van het vereischt examen. - Als een verblijdende tijding wordt berigt, dat een der hoofden van den opstand van Ban- jermassing zich met 30 zijner volgelingen heeft overgegeven. Men meerit evenwel, dat het er aldaar nog treurig uitziet. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woensdag des namiddags te 5 uur 44°, des avonds te 8 uur 40°, te 10 uur 36°. Donderdag morgen te 5 uur 34°, te 8 uur 35", te 12 uur 45°, 's namiddags te 2 uur 47°, te 4 uur 42°. Bnilenlamiscli Nieuws. Uit Petersburg wordt berigtonder dagteekening van den 16den dezer, dat de koude, gedurende de beide eerste dagen der week aldaar zeer gestreng, plotseling heeft plaats gemaakt voor zeer zacht weder; het gevolg hiervan is, dat de straten der stad schier niet begaan kunnen worden en groote ongelukken te gemoet mogen gezien worden want niettegeu- staande de politie aan ieder hoofdbewoner van een buis be veelt asch voor zijn woning te strooijen wordt hieraan zeer weinig gehoor gegeven. De spiegelgladde straten zijn derhalve voor paarden en voetgangers even gevaarlijk. Jud is nog niet gearresteerd ofschoon de Moniteur bet zelf in zijn «gemengde berigten" had gemeld. De persoon dien men in zijn plaats te Montemilart gevangen namis grooter en ongeveer 10 jaar ouder dan Jud. In elk geval heeft men met een verdacht mensch te doen die waarschijnlijk reeds een geruimen tijd in den kerker doorbragt en in den laatsten tijd in het zuiden van Frankrijk rondzwierf, om aanwervingen voor den ex-koning van Napels te doen. Hij gelijkt overigens veel op Jud, is even als deze uit den Elzas geboortig en geeft op Kirsch te heeten. Hij is thaws in Mazas in een cel naast die van den heer Mirès opgesloteD. Het jaarboekje van het bureau des longitudes voor 1862 dat thans het licht heeft gezien maakt melding van 71 pla neten die met behulp van den teloskoop reeds door de ster- rekundigen zijn ontdekt tusschen Mars en Jupiter. Er zullen zes eclipsen zijn van de zon de maan en den ring van Sa- turnus dat vooral een zeer zeldzaam verschijnsel is. Gedurende de geheele regering van Keizer Napoleon III, §n zonder de buitengewone uitgaven van den oorlog in de Krim te rekenenheeft Frankrijk jaarlijks 72 millioen tneef uitgegeven dan het bedrag zijner inkomsten. The Advertiser, een Engelsch bladberoemt er zich op reeds gedurende zes maanden in Frankrijk verboden te zijn, Aan andere Engelsche dagbladen valt slechts twee of drie maal 's weeks de eer van het in beslag nemen te beurt. The Advertiser heeft die reeds een half jaar lang dagelijks geno. ten. Om zich nu deze onderscheiding nog voor langeren tijd waardig te maken deelt het blad mede dat Napoleon niet tegenstaande bij voor zich zeiven op de Staatsbegrooting twee maal zoo veel heeft uitgetrokken dan het inkomen van Ko ningin Victoria bedraagt60 millioen gulden Hof-schulden heeft. Omtrent het onlangs overleden Engelsch Parlementslid Thomas Duncombe verhaalt een correspondent der Allgemeine Zeitung het volgendeTijdens zijn verblijf in Londen als staatkundig banneling geraakte de tegenwoordige Keizer van Frankrijk Louis Napoleon met Duncombe in kennisen daar beide mannen in het staatkundige dezelfde (radikale) gevoelens waren toegedaan en beiden mannen van de wereld waren (Duncombe was een dandy uit de oude school) kwamen zij weldra op zeer goeden voet. Toen de ex-hertog van Bruns- wijk Louis Napoleon overgehaald had tot de onderteekening der beruchte acte waarbij beide pretendenten elkander weder- keerige hulp beloofden ter erlanging van de respectieve Kei- zerskroonen van Frankrijk en Duitschland werd dit document op verzoek van den Brunswijker, die den aanstaanden Keizer der Franschen niet best vertrouwde door Duncombe in be waring genomen. Uit het rapport van den postmeester-generaal in Enge land, over het jaar 1860 blijkt, dat in dat jaar niet minder dan 564 millioen brieven in het Vereenigd Koningrijk over den post verzonden zijn; dat is 19 millioen meer dan in bel vorige jaar, en gemiddeld 19 brieven per hoofd van de bevol king. In 1839, het laatste jaar vóór de invoering van bet gelijke port van 1 stuiver waren 82,471,000 brieven verzon den. Alleen in Londen zijn in 1860 137 millioen brieven verzonden. Het getal der aangeteekende brieven heeft in I860 beloopen 1,500,000; dat is omstreeks 6 pCt. meer dan in 1859. Omstreeks twee millioen brieven zijn ter beschikking van de afzenders gesteld en daarvan drie vierden wegens ver keerd of onduidelijk adres. Niet minder dan 10,000 brieven zijn zonder adres op de postkantoren bezorgd. Behalve de brieven zijn 71 millioen nieuwsbladen en 11,700,000 boekpa- ketten over den post verzonden. De gezamenlijke ontvangsten der posterijen hebben 3,524,710 p. st. bedragen, de uitgaven 2,522,231 p. st. De zuivere winst is dus 1,102,472 p. st. geweest. Voor eenigen tijd werd (e Londen met ontzaggelijk veel ophef gesproken van een Chineescb professor, die met den heer D. J. Macgowan uit China aldaar was gekomen. Deze heer was, zooals men verzekerde, de zoon van den gouver neur van How-Chou, neef van den vierden Minister van Pe king enz. Met niet minder dan 80,000 kandidaten had bij naar deD Chineschen prijs gedongen en de overwinning be haald kortom hij was een monster van Chinesche geleerd heid. De heer Macgowan heeft Maandag die glorie op eens doen tanen, door aan de Engelsche dagbladen medetedeelen, dat de zoogenaamde professor Chee-Yui-Tang nooit in de nabijheid van Peking is geweest, nooit een prijs heeft behaald en de zoon is van arme ouders. Te Edinburg stortte Zondag morgen een gebouw van zeveu verdiepingendat grootendeels door arbeiders met hun huisgezinnen bewoond werd inwaardoor bijna al de bewo ners onder het puin bedolven werden. Niet minder dan 22 menschen kwamen bij dit ongeluk om het leventerwijl 12 personen min of meer zwaar gewond werdeD. Sir James Robert George Grabam beeft al zijn vaste goederen gamaakt aan zijn oudsten zoon sir Frederick Ulric Graham Bart., en aan zijn andere zoons en zijn drie doch ters elk 10,040 p. st. terwijl zijn oudste dochter bovendien de meubelen erft van zijn huis in de stad, op Grosvenor Place. Berigten uit Hongkong van 16 October jl. melden,dat Canton door de Engelsche troepen is ontruimd. De jeugdige

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2